Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když jsem dal instalovat pandoc na Gentoo, tak jsem měl pocit, že je ta doba instalace snad nějaký vtip. Nejsem zvyklý se současným hardware čekat na kompilaci balíčků s výjimkou firefoxu, thunderbirdu a dejme tomu ještě broken by design věcí jako je glibc.
Někdo, už nevím kdo, mi na markdown a podobné věci doporučoval pandoc. Fajn, potřebuje to haskell. Tak se začne buildovat ghc, to trvá ukrutně dlouho, pak další stovka balíčků. A to jsem se ještě dočetl, že se samotný haskell kompilátor neustále zpomaluje, takže se mám na co těšit i u další stovky balíčků.
Takže se ptám, stojí pandoc a obecně věci napsané v haskellu vůbec za to nebo je lepší se jim programově vyhýbat a třeba v tomto případě použít python-markdown nebo něco takového?
Tiskni
Sdílej:
Cože?
pandocJe otázka, co nabízí proti třeba tomu python-markdown, který jsem ještě nevyzkoušel.
xmonadNevidím důvod používat.
etckeeperNepamatuju si, co to umí, ale o nějakém takovém nástroji trochu uvažuju. Na druhou stranu spoustu věcí řeším tak, že si v gitu triviálně udržuju jen těch pár souvisejících configů v adresáři.
shellcheckAni tady neznám význam oproti non-haskell alternativám.
gititO tom jsem jednu dobu uvažoval, ale taky asi bude mít hromadu alternativ a navíc si tyhle věci většinou udržuju po svém.
hledgerNeznám.
git-annexO tom jsem uvažoval, ale momentálně pro něj nemám využití.
Konverzi mezi různými formáty (např. z markdown do mediawiki nebo latexu, nebo tím z markdown zdrojáků generuju epub soubory). Ale pokud to potřebuješ integrovat s jiným python kódem, je ten python-markdown lepší.pandocJe otázka, co nabízí proti třeba tomu python-markdown, který jsem ještě nevyzkoušel.
pandoc
Je otázka, co nabízí proti třeba tomu python-markdown, který jsem ještě nevyzkoušel. uplne jiny svet .. Schopnosti o par radu jinde:) zakladni operace moznost vyskouset na https://pandoc.org a https://pandoc.org/try
xmonad
Nevidím důvod používat.toto je dle osobni preference .. prakticky nejlepsi tiling VM co jde najit:)
etckeeperNepamatuju si, co to umí, ale o nějakém takovém nástroji trochu uvažuju. Na druhou stranu spoustu věcí řeším tak, že si v gitu triviálně udržuju jen těch pár souvisejících configů v adresáři.
shellcheck
Ani tady neznám význam oproti non-haskell alternativám.stejne jako u pandou .. .shopnosti jsou o par radu jinde nez jakakoliv alternativa , a stejne jako pandoc moznost vyzkouset online :) prece jen jeden z targetu ghc je javascript -> https://www.shellcheck.net/
gitit
O tom jsem jednu dobu uvažoval, ale taky asi bude mít hromadu alternativ a navíc si tyhle věci většinou udržuju po svém.
hledgervyvoj ledgeru , ucetni system ...
Neznám.
git-annex
O tom jsem uvažoval, ale momentálně pro něj nemám využitípěkná věc , jen autor je trosku silenejsi :)
Pandoc na gentoo je bez problemu , staci si pridat haskell overlay https://wiki.gentoo.org/wiki/Haskell
Support co se tyce haskellu je v Gentoo excelentni -- hlavni vyvojar gentoo co se tyce haskellu je jeden z nevice napomocnych lidi co jsem kdy zazil. A zaroven i jeden z nejzkusenejsich + se podili i na upstream vyvoji GHC.
Jinak pandoc je dobre supportovan i na openSUSE:)
v base je vetsinou dost old verze .. .prenos overlay-> base je dost slow :) a celkem rozdil
druhe reseni je bodnout se na emerge a instalnout stack ktery si pritahne vlastni ghc --> https://docs.haskellstack.org/en/stable/README/