Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
fedpkg --dist=f22 srpm
zajistí a počítám, že si ho i upravím, aby fungoval.
pokud menis Source ve spec file, musis upravit i soubor 'sources' aby se ti zbytecne nestahovalo neco co nepotrebujesJakým příkazem můžu nechat sources přizpůsobit novému souboru v případě, že balík není ve Fedoře?
fedpkg push && fedpkg build
, ale i o build z adresáře ve smyslu fedpkg build --srpm --scratch
, což by navíc mělo být podstatně jednodušší.
UPDATE: To tlačítko na zopakování buildu se zdá býti k ničemu, vzhledem k tomu, že ani nestáhne opravený zdrojový balík z uvedeného URL a místo toho použije ten původní špatný.
To nie je tak celkom pravda, build moze padnut aj kvoli veciam, co nesuvisia so samotnym srpm, napr. nedostatok ram alebo miesta na disku na pridelenej masine, co sa mi aj par krat stalo. Vtedy to tlacitko zmysel ma.
V prvotnej faze vyvoja bolo to tlacitko urcite velmi uzitocne, tam sa to rozsypavalo urcite skoro stale. Ja som zachytil ostru testing fazu a aj tam som mal problemy, kde som to vyuzil. Samozrejme to chce nieco narocnejsie na buildenie, aby na tie problemy clovek narazil.
S tym, ze by to chcelo nejaky lepsi sposob nez manualny upload samozrejme suhlasim. Napr. koji toto riesi moznostou uploadu src.rpm na ich servere (preto funguje fedpkg --srpm --scratch), copr na to afaik nema vzdialene api. Rozmyslal som nad zneuzitim koji na tieto ucely, ale v pripade koji api to nie je vseobecne zneuzitelne -- vracia to nieco ako lokalny identifikator uploadu toho src.rpm, ktory nie je stiahnutelny z vonka.
V prvotnej faze vyvoja bolo to tlacitko urcite velmi uzitocneV prvotní fázi vývoje bych GUI vůbec nepoužíval, zvlášť u takového projektu ;).
copr na to afaik nema vzdialene apiOno by se to dalo schovat i tím, že by dotyčný tool nahrál data třeba na fedorapeople, když už stejně člověk potřebuje fedoří account.
Předal jsem source rpm url copru pomocí webového rozhraní k buildu.
Jak je to s kontrolou podpisu nebo alespoň otisku zdrojového balíčku?
Smyslem je ochrana před MITM mezi tvým serverem a strojem, kde běží copr.
setup.py
nebo alespoň Makefile.am
. Objevil jsem setup.py
až v podadresáři cli
, ale ten sám o sobě stejně nefunguje. Hlavně že se mezi zdrojáky nachází soubor README
, ve kterém ovšem není ani slovo o tom, jak software správně instalovat. Tak snad se to zlepší a nebudu muset dopisovat vlastní build systém jako součást ebuildu.
#!/bin/sh user="$USER" project="$1" srpm="$2" scp $srpm fedorapeople.org:public_html/ || exit 1 copr-cli build "$project" "http://fedorapeople.org/$user/$srpm" || exit 1(~/bin/copr-build)
Tiskni
Sdílej: