Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
3ffe:ffff::129/64
a 3ffe:ffff::141/64
a na to druhym s 2.6.21-rc1 mam:
ip6tables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTJenze SSH odsud na :129 nefunguje, protoze packety z neighbour discovery (obdoba ARP pro IPv6) se do RELATED asi nepocitaji, takze je DROPnul firewall. Musel jsem tomu jeste predradit
ip6tables -I INPUT -p icmpv6 -j ACCEPTTo si nestezuju, jen konstatuju
ip6tables ... -p icmp
" coz ale pochopitelne nefunguje - uz to jdu nareportovat)
…protoze packety z neighbour discovery (obdoba ARP pro IPv6) se do RELATED asi nepocitaji, takze je DROPnul firewall. Musel jsem tomu jeste predraditRekl bych, ze odpovedi jsou RELATAED, jen ty prichozi dotazy jsou NEW a tudiz spravne zahazovany. ARP byl zcela nadhrazen (superseded) ICPMv6 protokolem. Souhlasim, ze je to pusobi trochu nezvykle a je to obvykle prvni chyba, se kterou se clovek firewallujici setka. Vasemu ctenemu oku doporucuji dokument Best Current Practice for Filtering ICMPv6 Messages in Firewalls.ip6tables -I INPUT -p icmpv6 -j ACCEPT
(Mimochodem akceptovalo to i "ip6tables ... -p icmp
" coz ale pochopitelne nefunguje - uz to jdu nareportovat)
icmp (1) a ipv6-icmp (58, v ip6tables tez zvany icmpv6) jsou dva ruzne protokoly. Nevidim problem, proc by neslo ten ci onen prenaset nad druhym sitovym protokolem. Ze ip6tables ma dva nazvy pro jednu vec, se lze presvedcit vypisy ip6tables -vnL
a ip6tables-save
.
-p icmpv6
a ne -p icmp
by to chtelo.
Uz jsem to napraskal do bugzilly netfilteru tak uvidime.
Tiskni
Sdílej: