Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ty ...jo ... ledy se hejbou ... a) no konečně ... b) zázrak, že se to stalo ...
Nejsme unikátní.
V USA podobné usnesení vlády existuje již delší dobu a již od loňského léta všechny vládní sítě musí být schopné IPv6 provozu – to prý neznamená, že jej musí provozovat, jen že na to musí být připravené.
Jenže tam na to jdou ve velkém, mají vládní specifikace na kompatibilitu a NIST provozuje laboratoře na její testování a udělování certifikací.
Já doufam, že někdo zavětří byznys a bude mánie po IPv6 jako kdysi byl hlad po mobilech.
Čtyři čísla z rozsahu 192.168.X.X, 255.255.255.0 a nastavit NAT zvládla i cvičená opice, ale IPv6 už bude vyžadovat aspoň minimální znalosti.
Ano, a teď to bude totéž akorát bez toho natu a nebude to číslo.
Já měl pocit, že router solicitation by mohlo v rámci LANky fungovat k bráně jako defaultka a pak už "router ví ..."? Tedy jako jedna varianta?
I IPv6 může fungovat stylem Plug&Play. Například v DHCPv6 máme delegaci prefixů. Nebo DSL operátoři, kteří teď jedou PPPoE, prostě na lince pustí oznamování směrovače a místo natujícího routeromodemu prostě bude jen switchomodem (ne, že bych to tak chtěl, ale je to prosté a funkční).
Navíc operátoři budou moci nabízet další super a cool služby jako je třeba home agent.
Ale vždyť tak jsem to myslel. Vedle IPv4oPPPoE by ve stejném drátě jel IPv6oE. Stejně ty linky jsou izolovaný a jednotlivý zákazníci se na Ethernetu nevidí a tak by operátor k IPv4 PPP serveru přihodil router advertisment démona a bylo by.
Ano, takže ÚOOÚ to nepovažuje za osobní údaj. To je dobrá zpráva. Ovšem EU se to toho rejpe. Takže moje informace nebyla zcela přesná.
identifikuje pocitacJá měl za to, že identifikuje rozhraní a ne počítač či zařízení.
Technicky to lze, umí to i mikrotik (jeho netflow v podstatě zákon splňuje) a těch dat není až tak moc.
Technicky to zajistit možné je. Třeba v Linuxu si pustíte conntrack -E conntrack -e NEW,DESTROY
, průmyslové mašiny dokážou provoz zrcadlit na jiný port a tam se hodí auditní mašina. Nicméně i kdyby provozovatel takovu mašinu neměl, tak je to jeho problém.
Že to ISP neřeší, je jiná věc.
Krabička podle konfigurace za 3tis a kolik toho umí!Předražený krám, který umí úplné hovno pokud teda ještě počítáme 300,- za licenci.
Znáš něco levnějšího co nastavíš stejně rychle a bude to spolehlivě fungovat?Jo tak to zas né. Stejnětak je používám i já.
Návod na přeflešnutí firmware různých soho krabiček prosím neuvádět. Mám s tím své zkušenosti.Přesně toto jsem myslel. Pokud člověk dokáže i toto (či cokoliv jiného) pak v ROS nevidím žádný problém. No nedejbože aby platil opak.
existuje na to ošklivá zkratka SOHOTyto SOHO krabičky umí věci o kterých se některým ani nesnilo. Samozřejmě se správným softwarem. A pokud má krabička HW přepínač (což valná většina má), tak port mirroring bez jakékoliv účasti hlavního procesoru je jen jedna z mála funkcí, kterou se pyšní.
Tiskni
Sdílej: