Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Ty ...jo ... ledy se hejbou ... a) no konečně ... b) zázrak, že se to stalo ...
Nejsme unikátní.
V USA podobné usnesení vlády existuje již delší dobu a již od loňského léta všechny vládní sítě musí být schopné IPv6 provozu – to prý neznamená, že jej musí provozovat, jen že na to musí být připravené.
Jenže tam na to jdou ve velkém, mají vládní specifikace na kompatibilitu a NIST provozuje laboratoře na její testování a udělování certifikací.
Já doufam, že někdo zavětří byznys a bude mánie po IPv6 jako kdysi byl hlad po mobilech.
Čtyři čísla z rozsahu 192.168.X.X, 255.255.255.0 a nastavit NAT zvládla i cvičená opice, ale IPv6 už bude vyžadovat aspoň minimální znalosti.
Ano, a teď to bude totéž akorát bez toho natu a nebude to číslo.
Já měl pocit, že router solicitation by mohlo v rámci LANky fungovat k bráně jako defaultka a pak už "router ví ..."? Tedy jako jedna varianta?
I IPv6 může fungovat stylem Plug&Play. Například v DHCPv6 máme delegaci prefixů. Nebo DSL operátoři, kteří teď jedou PPPoE, prostě na lince pustí oznamování směrovače a místo natujícího routeromodemu prostě bude jen switchomodem (ne, že bych to tak chtěl, ale je to prosté a funkční).
Navíc operátoři budou moci nabízet další super a cool služby jako je třeba home agent.
Ale vždyť tak jsem to myslel. Vedle IPv4oPPPoE by ve stejném drátě jel IPv6oE. Stejně ty linky jsou izolovaný a jednotlivý zákazníci se na Ethernetu nevidí a tak by operátor k IPv4 PPP serveru přihodil router advertisment démona a bylo by.
Ano, takže ÚOOÚ to nepovažuje za osobní údaj. To je dobrá zpráva. Ovšem EU se to toho rejpe. Takže moje informace nebyla zcela přesná.
identifikuje pocitacJá měl za to, že identifikuje rozhraní a ne počítač či zařízení.
Technicky to lze, umí to i mikrotik (jeho netflow v podstatě zákon splňuje) a těch dat není až tak moc.
Technicky to zajistit možné je. Třeba v Linuxu si pustíte conntrack -E conntrack -e NEW,DESTROY
, průmyslové mašiny dokážou provoz zrcadlit na jiný port a tam se hodí auditní mašina. Nicméně i kdyby provozovatel takovu mašinu neměl, tak je to jeho problém.
Že to ISP neřeší, je jiná věc.
Krabička podle konfigurace za 3tis a kolik toho umí!Předražený krám, který umí úplné hovno pokud teda ještě počítáme 300,- za licenci.
Znáš něco levnějšího co nastavíš stejně rychle a bude to spolehlivě fungovat?Jo tak to zas né. Stejnětak je používám i já.
Návod na přeflešnutí firmware různých soho krabiček prosím neuvádět. Mám s tím své zkušenosti.Přesně toto jsem myslel. Pokud člověk dokáže i toto (či cokoliv jiného) pak v ROS nevidím žádný problém. No nedejbože aby platil opak.
existuje na to ošklivá zkratka SOHOTyto SOHO krabičky umí věci o kterých se některým ani nesnilo. Samozřejmě se správným softwarem. A pokud má krabička HW přepínač (což valná většina má), tak port mirroring bez jakékoliv účasti hlavního procesoru je jen jedna z mála funkcí, kterou se pyšní.
Tiskni
Sdílej: