Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nejviditelnější změnou pro uživatele bude potom možnost vytvářet a prohlížet datové zprávy bez nutnosti instalace jakéhokoliv doplňku, pouze s běžným webovým prohlížečem.Poté co si kvůli impotenci původního řešení všichni pořídila nějaký použitelnější nástroj na práci s ISDS, se teď s velkou pompou zavádí řešení, které mělo být před třemi lety. A určitě se zaplatilo mnoho milionů jak za ten původní paskvil, tak i za tohle.
Kdybych chtěl být jízlivý, tak řeknu, že si to najde na webu, neb v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů jsou adresy vlastníků schránek veřejně přístupné (pokud svůj nikdy neudělený souhlas neodvoláte).
Když bych měl odpovědět vážně, tak úřady mají přístup k seznamu všech schránek i tak čistě z toho, jak jsou nastavena přístupová práva v ISDS. Ať už se jedná o vyhledání nebo stažení archivu všech schránek, který se regeneruje každý den.
Legislativně zákon o ISDS nařizuje, že se úředník před odesláním má přesvědčit, jestli občan schránku náhodou nemá, a pokud ano, tak má doručit do ní.
A kdyz to neudela, tak si za trest vecer nezapali doutnik nebo to skutecne znamena ze od ted SKUTECNE nemusim resit prebirani papirove posty? Zpusobi nedoruceni zaloby do existujici datove schranky z duvodu lenosti/blbosti/neschopnosti urednika treba neplatnost nasledne exekuce?Legislativně zákon o ISDS nařizuje, že se úředník před odesláním má přesvědčit, jestli občan schránku náhodou nemá, a pokud ano, tak má doručit do ní.
A kdyz to neudela, tak si za trest vecer nezapali doutnik nebo to skutecne znamena ze od ted SKUTECNE nemusim resit prebirani papirove posty?
Je to složitější a přebírání papírové pošty řešit musíš (§ 17 zákona č. 300/2008 Sb.):
(1) Umožňuje-li to povaha dokumentu, orgán veřejné moci jej doručuje jinému orgánu veřejné moci prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje na místě. Umožňuje-li to povaha dokumentu a má-li fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba zpřístupněnu svou datovou schránku, orgán veřejné moci doručuje dokument této osobě prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje veřejnou vyhláškou nebo na místě. Doručuje-li se způsobem podle tohoto zákona, ustanovení jiných právních předpisů upravující způsob doručení se nepoužijí.
Čili pokud to povaha dokumentu neumožňuje, je poslán běžnou poštou a vztahuje se na něj klasická fikce doručení.
Tiskni
Sdílej: