Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
V současné době se zabývám návrhem použitelného rozhraní pro procházení katalogem. Prostě usable catalog design. Mám modelovou situaci - spousta firem v databázi, řazeny podle kategorií, krajů a jednoho blíže nespecifikovaného detailu a potřebuji vytvořit katalog. Čistý webdesign, paráda. Nicméně, během čtrnácti dnů jsem si vytvořil poměrně jednoduchou kostru, co kde, a jak má být.
Vycházím z toho, že jsem obyčejný uživatel. Pokusil jsem se vžít do "průměrného" návštěvníka stránek, odhalit jeho záměr a umožnit mu nejsnadnější cestu. Hledá firmu, umí jí blíže specifikovat, použije vyhledávání, které na stránce musí vidět na první pohled. Firmu si, doufejme, najde ve výsledku vyhledávání, zobrazí si její detaily. Odchází spokojen. Nehledá firmu, ale prochází katalog, protože není schopný specifikovat klíčová slova pro vyhledávání, neuspokojily ho výsledky vyhledávání nebo jednoduše vyhledávání nevěří a radši provede "manuální průchod hierarchií katalogu", řazení výsledků a systém kategorizace uvnitř katalogu mu musí být na první pohled jasný. Projde katalog, čistě teoreticky se dostane k cíli a je spokojen. Nehledá, neprochází, je tu poprvé, pídí se po nápovědě, kontaktu na provozovatele, pídí se po informacích jak katalog používat, jaký má systém, hledá velký nápis NÁPOVĚDA nebo KONTAKT, který homepage musí mít. Je tu náhodou, chce okamžitě vědět o co jde a proto hledá na homepage zmínku, krátkou, výstižnou větu, která obsahuje informace o zaměření stránek.
Možná jsem na některé modelové situace zapomněl, některé překombinoval, slil dohromady apod., nicméně experta na použitelnost ze sebe rozhodně nedělám, spoléhám se pouze na selský rozum a heslo v jednoduchosti je síla. K dokončení designu interface katalogu zbývá pouze převést předchozí odstavec do slušivého kabátku a pustit na stránku pár jedinců, kteří provedou real world user testing a těšit se na výsledky. Miluju webdesign.
Tiskni
Sdílej: