plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pokud jste se někdy snažili použít mobil jako sériový modem, tak mi nejspíš dáte za pravdu, že to není úplně sranda nastavit. Mě se povedlo přijít na způsob, který to zjednodušuje téměř na jedno kliknutí. A to díky Bluemanu. Ten totiž (alespoň s mým telefonem - SE V630i) umí nastavit Personal Area Network. Zkráceně se jedná v tomto případě o vytvoření sítě mezi notebookem a mobilem.
Není potřeba nastavovat modem, jelikož se použije profil nastavený (a již fungující) v mobilu. V ten moment je samotné připojení na pár kliknutí - pravé kliknutí na mobil a zvolení Přístupový bod sítě.
Poznámka - já jsem ještě vždy musel získat IP adresu od DHCP (sudo dhclient bnep0), ale to se dá upravit v nastavení služeb Bluemanu tak, aby on ji získal automaticky (Lokální služby → Nastavení sítě → Podpora PAN → Blueman (dhclient) ).
Připojení přes mobil sice funguje celkem dobře a snadno, ale pak přijdete na to, že GPRS(8KBps)/UMTS(40KBps) není úplně ono, a člověk se rozhodne koupit si USB modem pro EDGE(20KBps)/HSPA(podle operátora v jednotkách megabitů), jako tento. V ten moment se mi (protože nemám rád NetworkManager) povedlo zprovoznit skrz kombinaci usb_modeswitch (dokonce bez úpravy odkazovaným skriptem) a díky malému prográmku UMTSmon. Ten sice není v repozitářích, ale nastavení modemu je díky němu velmi jednoduché. Dříve jsem používal Vodafone Mobile Connect (dokonce odkazovaný i na českém Vodafonu ), ten se mi ale zasekl při spouštění s tímto modemem. Tento prográmek umí i vložení PIN kódu, což při nastavování jen pomocí PPP mi příliš nešlo. Bylo sice potřeba nastavit profil (APN internet a username/password internet/internet), ale to je IMHO ten nejmenší problém.
PS: Přestože modem je brandovaný O2, tak i s Vodafone SIM kartou funguje naprosto bez problémů.
PPS: Pokud máte někdo nějaký nový telefon (třeba s Androidem), můžete vyzkoušet, jestli ten první postup funguje?
Tiskni
Sdílej:
No s Androidem to je přes USB až směšně jednoduché, připojím telefon, na telefonu zvolím internet, Networkmanager začne chroustat a ejhle jsem online :).
Jinak přes bluetooth to moc nejede :( ale pro bezdrát je tu ješté možnost udělat z telefonu APčko :).
wvdialconf
, narvu PIN do /etc/wvdial.conf
, spustím wvdial
a jsem připojený.
/etc/wvdial.conf
.
[Dialer Defaults] Init1 = ATZ Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 Modem Type = USB Modem Phone = *99***1# Modem = /dev/ttyACM0 Dial Command = ATDT Username = nechceš Password = vědět Baud = 460800
Taky to jde nastavit pro BT, ale to jsem nikdy nepoužil.
wvdialconf
, podstatné je jenom telefonní číslo, jméno (gprs?) a heslo (PIN).
wvdialconf
(tím se vlastně pouze najde telefon), zadal do toho konfiguráku to číslo, jméno a PIN (jinak (mi) to nefunguje) a nazdar. Kde hledáš problém? Mně to funguje, pokud tobě ne, máš rozbité. ~_~
ATDT*99***1#
(výpis z wvdial
, a už při kterém mi při použití tvého nastavení vyhodí ERROR
), tak nejdřív musí být přihlášen do sítě. A to se v mém případě nepovede, protože používám SIM kartu, kterou normálně mám v mobilu, takže tam mám PIN. IMHO se nejdřív musí nějak sdělit modemu, jaký je PIN, aby se mohl připojit do sítě a až potom se mohl připojit pomocí wvdialu.
bohužel se musím živit počítačema
Každý svého štěstí strůjcem.
nechápu jak to někdo může používat jako náhradu pracovního stroje???
To si musíš ujasnit sám, jestli to chápeš, nebo nechápeš.