Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Pokud jste se někdy snažili použít mobil jako sériový modem, tak mi nejspíš dáte za pravdu, že to není úplně sranda nastavit. Mě se povedlo přijít na způsob, který to zjednodušuje téměř na jedno kliknutí. A to díky Bluemanu. Ten totiž (alespoň s mým telefonem - SE V630i) umí nastavit Personal Area Network. Zkráceně se jedná v tomto případě o vytvoření sítě mezi notebookem a mobilem.
Není potřeba nastavovat modem, jelikož se použije profil nastavený (a již fungující) v mobilu. V ten moment je samotné připojení na pár kliknutí - pravé kliknutí na mobil a zvolení Přístupový bod sítě.
Poznámka - já jsem ještě vždy musel získat IP adresu od DHCP (sudo dhclient bnep0), ale to se dá upravit v nastavení služeb Bluemanu tak, aby on ji získal automaticky (Lokální služby → Nastavení sítě → Podpora PAN → Blueman (dhclient) ).
Připojení přes mobil sice funguje celkem dobře a snadno, ale pak přijdete na to, že GPRS(8KBps)/UMTS(40KBps) není úplně ono, a člověk se rozhodne koupit si USB modem pro EDGE(20KBps)/HSPA(podle operátora v jednotkách megabitů), jako tento. V ten moment se mi (protože nemám rád NetworkManager) povedlo zprovoznit skrz kombinaci usb_modeswitch (dokonce bez úpravy odkazovaným skriptem) a díky malému prográmku UMTSmon. Ten sice není v repozitářích, ale nastavení modemu je díky němu velmi jednoduché. Dříve jsem používal Vodafone Mobile Connect (dokonce odkazovaný i na českém Vodafonu ), ten se mi ale zasekl při spouštění s tímto modemem. Tento prográmek umí i vložení PIN kódu, což při nastavování jen pomocí PPP mi příliš nešlo. Bylo sice potřeba nastavit profil (APN internet a username/password internet/internet), ale to je IMHO ten nejmenší problém.
PS: Přestože modem je brandovaný O2, tak i s Vodafone SIM kartou funguje naprosto bez problémů.
PPS: Pokud máte někdo nějaký nový telefon (třeba s Androidem), můžete vyzkoušet, jestli ten první postup funguje?
Tiskni
Sdílej:
No s Androidem to je přes USB až směšně jednoduché, připojím telefon, na telefonu zvolím internet, Networkmanager začne chroustat a ejhle jsem online :).
Jinak přes bluetooth to moc nejede :( ale pro bezdrát je tu ješté možnost udělat z telefonu APčko :).
wvdialconf
, narvu PIN do /etc/wvdial.conf
, spustím wvdial
a jsem připojený.
/etc/wvdial.conf
.
[Dialer Defaults] Init1 = ATZ Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 Modem Type = USB Modem Phone = *99***1# Modem = /dev/ttyACM0 Dial Command = ATDT Username = nechceš Password = vědět Baud = 460800
Taky to jde nastavit pro BT, ale to jsem nikdy nepoužil.
wvdialconf
, podstatné je jenom telefonní číslo, jméno (gprs?) a heslo (PIN).
wvdialconf
(tím se vlastně pouze najde telefon), zadal do toho konfiguráku to číslo, jméno a PIN (jinak (mi) to nefunguje) a nazdar. Kde hledáš problém? Mně to funguje, pokud tobě ne, máš rozbité. ~_~
ATDT*99***1#
(výpis z wvdial
, a už při kterém mi při použití tvého nastavení vyhodí ERROR
), tak nejdřív musí být přihlášen do sítě. A to se v mém případě nepovede, protože používám SIM kartu, kterou normálně mám v mobilu, takže tam mám PIN. IMHO se nejdřív musí nějak sdělit modemu, jaký je PIN, aby se mohl připojit do sítě a až potom se mohl připojit pomocí wvdialu.
bohužel se musím živit počítačema
Každý svého štěstí strůjcem.
nechápu jak to někdo může používat jako náhradu pracovního stroje???
To si musíš ujasnit sám, jestli to chápeš, nebo nechápeš.