Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Na první pohled jsem viděl jedinou věc - OE běžně otevírá násobná spojení. V textu RFC 3501 se dočítám, že násobné spojení je jediná možnost, jak pracovat současně se dvěma a více mailboxy. Mám ale podezření, že OE otevírá dvě spojení selectovaná do jednoho mailboxu.RFC 3051 (IMAP4rev1) a zejmena RFC 2683 (IMAP4 Implementation Recommendations, sekce 3.1.1) rikaji, ze vicenasobny pristup do jednoho mailboxu nemusi byt podporovan, a ze you must avoid making multiple connections to the same mailbox in your own client (for load balancing or other such reasons). Inu OE, no.
Protože při testech jsem tam víc přihlášených mailboxů neměl. IMAP server potom obsluhuje jeden socket a na druhý zvysoka kašle. IMAP server může mít problém s přístupovými právy, ale bez imap proxy to funguje. Takže v tom to asi nebude.Tohle jsem uplne nepochopil.
Zkusil jsem ostatně i převést testovacího klienta do formátu mbx, k němu WU imapd povoluje vícenásobné read-write přístupy. Chování se změnilo, ale timeouty hlášené od OE tam byly pořád. Imap proxy je napsán nad pthreads, člověk nikdy neví, kdy zaforkuje a kdy jenom vytvoří další vlákno. Pořád se tam nasazujou nějaké mutexy, tam někde třeba může být chyba. Já do toho nejdu.Mozna by se hodil log IMAP spojeni, ktere hazi chybu/timeout.
Nakonec nevím skoro nic. vypadá to, že imap proxy se hodí jako front end k webmailům, k jinému typu IMAP klientů nikoli.
Ciste teoreticky vzato by mela byt plne transparentni.
BTW, RFC 3051 jasne rika, ze timeout musi byt >= 30 minut, proto mi neni jasna poznamka ve FAQ od imapproxy o peti minutach. To je default nastaveni?
Protože při testech jsem tam víc přihlášených mailboxů neměl. IMAP server potom obsluhuje jeden socket a na druhý zvysoka kašle. IMAP server může mít problém s přístupovými právy, ale bez imap proxy to funguje. Takže v tom to asi nebude.Tohle jsem uplne nepochopil.
Nepochopil, protože jsem to blbě napsal. Při existenci dvou spojení selectovaných do jednoho mailboxu typu mbox to WU imapd řeší tak, že tomu staršímu spojení dá přístupové právo read-only. V RFC 3501 je napsáno, co to znamená. Toto učiní, ať je mezi klienta a server vložena proxy, nebo není. Proxy by v tom neměla hrát žádnou úlohu. Ale nějakou úlohu hraje, což zjistím, když ji vyřadím a připojím se stejným klientem přímo k imapd.
Nakonec nevím skoro nic. vypadá to, že imap proxy se hodí jako front end k webmailům, k jinému typu IMAP klientů nikoli.Ciste teoreticky vzato by mela byt plne transparentni.
Navážu spojení 1, jsem read-write. Navážu spojení 2 do stejného mailboxu. imapd udělá spojení 1 read-only, 2 read-write. Ukončím spojení 1. Imap proxy ale spojení k serveru zachová pro pozdější použití. Navážu spojení 3. Proxy mlčky sežere sekvenci LOGIN a SELECT, načež nové spojení 3 propojí s kešovanou seancí, která zbyla po spojení 1. Spojení 3 má tedy oprávnění RO. Kdyby tam proxy nebyla, mělo by oprávnění RW a minulé spojení 2 by dostalo RO. Čistě teoreticky tedy plně transparentní být nemusí. Nicméně tvrdím, že některé pozorované jevy nejsou tímto mechanismem vysvětlitelné.
BTW, RFC 3051 jasne rika, ze timeout musi byt >= 30 minut, proto mi neni jasna poznamka ve FAQ od imapproxy o peti minutach. To je default nastaveni?
RFC 3051 hovoří o násilném ukončení spojení v případě neaktivity klienta. Timeout 5 minut se týká toho, jak dlouho držet kešované spojení poté, co se skutečný klient ukončil.
Nepochopil, protože jsem to blbě napsal. Při existenci dvou spojení selectovaných do jednoho mailboxu typu mbox to WU imapd řeší tak, že tomu staršímu spojení dá přístupové právo read-only. V RFC 3501 je napsáno, co to znamená. Toto učiní, ať je mezi klienta a server vložena proxy, nebo není. Proxy by v tom neměla hrát žádnou úlohu. Ale nějakou úlohu hraje, což zjistím, když ji vyřadím a připojím se stejným klientem přímo k imapd.Aha. Co testy s jinym storage backendem, pripadne s jinym IMAP serverem? Sice je hezky, ze OE nerespektuje RFC, ale to uz vime a uzivatele zrejme migrovat nechteji.
Navážu spojení 1, jsem read-write. Navážu spojení 2 do stejného mailboxu. imapd udělá spojení 1 read-only, 2 read-write. Ukončím spojení 1. Imap proxy ale spojení k serveru zachová pro pozdější použití. Navážu spojení 3. Proxy mlčky sežere sekvenci LOGIN a SELECT, načež nové spojení 3 propojí s kešovanou seancí, která zbyla po spojení 1. Spojení 3 má tedy oprávnění RO. Kdyby tam proxy nebyla, mělo by oprávnění RW a minulé spojení 2 by dostalo RO. Čistě teoreticky tedy plně transparentní být nemusí. Nicméně tvrdím, že některé pozorované jevy nejsou tímto mechanismem vysvětlitelné.Coz takhle opatchovat imapproxy, aby neuzivala spojeni, ktera jsou R/O? (IIRC musi IMAP server rict
[READONLY]
v odpovedi na SELECT
). Ale nejsem si jisty, jestli by to nejak snizilo zatez, maximalne tak odstranilo problemy...
RFC 3051 hovoří o násilném ukončení spojení v případě neaktivity klienta. Timeout 5 minut se týká toho, jak dlouho držet kešované spojení poté, co se skutečný klient ukončil.Aha, diky.
Aha. Co testy s jinym storage backendem, pripadne s jinym IMAP serverem? Sice je hezky, ze OE nerespektuje RFC, ale to uz vime a uzivatele zrejme migrovat nechteji.
Zhruba tímto směrem budeme pokračovat. Ale to není tématem tohoto přízpěvu.
. mbx This is the current preferred mailbox format. It can be handled quite efficiently by c-client, without the problems that exist with unix and mmdf formats. Messages are stored in Internet standard CR LF format. mbx permits shared access, including shared expunge. It preserves UIDs, and allows the creation of keywords. ...
The main difference from the mbox format is that each message in the file is preceded by a record that carries some message-specific metadata. As such, certain operations that used to require the entire mbox file to be rewritten can now be implemented by updating the fixed-size header record.
Některé mailboxy některých uživatelů lze klidně převést na mbx. Nejde to udělat šmahem. S mailboxy generovanými procmailem díky pravidlům v .procmailrc tohle nejde. Některé automatické postupy generování mailboxů lze po individuálním prozkoumání přepsat tak, aby to pracovalo s formátem mbx. Jsou provozovány i aplikace, které interně volají mailx nebo se perlovsky hrabou přímo v mailboxu typu mbox. Některé věci by se některým uživatelům rozbily. Proto jsme začali s imap proxy.
~/mail/
a nektere z nich jsou treba symlinky na NFS share, protoze kvoty. Ustoji UW-IMAP michani formatu mailbox a mbx v ramci jednoho namespacu? mbx
si s NFS pry nerozumi:
Another problem is that the certain formats, including mbx, use advanced file access and locking techniques that do not work reliably with NFS. NFS is not a real filesystem. Use IMAP instead of NFS for distributed access.
Podle toho co jsem vypozoroval OE jedno spojeni pouziva pro periodickou kontrolu poctu novych zprav v mailboxu a druhe pro jejich fyzicke stazeni.Tim padem by ale klidne mohlo byt prvni spojeni R/W (cili SELECT) a druhy jenom R/O (EXAMINE), ne?
Jiste, ale ja bych to teda napsal tak, ze spojeni A bude mit R/W do mailboxu (polling novych zprav, presuny etc, proste datove nenarocne prenosy) a spojeni B bude read only (explicitne, tj. nepouziju SELECT, ale EXAMINE) a budu ho pouzivat pro cteni velkych dat (maily).
A nebo to udelam korektne, cili jenom jedno spojeni a data budu cist po castech, abych si nezablokoval spojeni.
Proste se objevuji nahodne se vyskytujici, nereprodukovatelne, zivotni situace a cim vyse postaveny manager, tim u nej nastavaji casteji
Takže manažer zapláče, odevzdá funkci a vrátí se k poctivé práci.
Načež zjistí, že už je na to moc senilní.
Děkuji. SuSE Open Xchange taky používá Cyrus. Myslím že to znamená dedikovaný poštovní server, kam uživatelé přímo do souborů nemůžou, žejo. Jednou to tak stejně musí skončit.
Musi se to na server uploadovat specialnim protokolemViz dovecot WIKI, treba on to ma jenom jako soubor
.dovecot.sieve
...
18:44 < jkt|> one of my colleagues is having troubles with uw-imapd and OE 18:44 < jkt|> so we're seeking for some replacement 18:46 < DanGer> dovecot!18:47 -!- johill [n=johannes@p5487D669.dip.t-dialin.net] has quit [Read error: 110 (Connection timed out)] 18:47 < jkt|> I'm not the one who will be responsible for a move 18:47 < jkt|> but 18:47 < jkt|> our employees have their mail in a mbox format 18:47 < jkt|> and they use some tools directly accessing the files 18:47 < jkt|> (they have shell access) 18:48 < jkt|> and OE opens an IMAP connection, works for a while and then disconnects 18:48 < jkt|> so I'm courious if this kind of load can be handled by dovecot 18:49 < jkt|> efficiently :) 18:51 < tss> mboxes + users accessing them directly isn't all that great idea 18:51 < tss> but i don't know any problems with that as long as everyone uses same lock settings 18:52 < jkt|> direct access might be only for reading, I don't know details 18:52 < tss> danger: and i don't really know why that old_password() seems to be a problem only with dovecot. guess i should look into it some day 18:52 < jkt|> does dovecot support multiple concurent r/w access to the same mailbox-type mailbox? 18:52 < tss> jkt|: mbox format itself doesn't support that 18:53 < tss> but i guess it depends on how you define concurrent :) 18:53 < jkt|> two IMAP connections both having selected the same mailbox 18:53 < tss> that's not a problem with dovecot 18:53 < jkt|> will it degrade on of them to the r/o? 18:53 < tss> if the mbox has changed it will be resynchronized 18:54 < tss> it doesn't 18:54 < jkt|> well, they say that there are several major problems: 18:54 < jkt|> a) users use huge INBOXes 18:54 < jkt|> b) outlook closes connection often 18:54 < tss> dovecot's indexes help with huge mboxes 18:54 < tss> reopening mailboxes is very fast because of indexes 18:55 < jkt|> even when in old "mbox" format? 18:55 < tss> yes 18:55 < jkt|> great 18:55 < tss> only slowdown comes when some external program has modified the mbox file 18:55 < jkt|> I see 18:55 < tss> then dovecot has to read it all over again entirely 18:55 < tss> but that still works, only a bit slower than it needs to 18:56 < jkt|> that won't be much an issue as the users using only INBOX usually don't access thei mails without IMAP 18:56 < tss> with large mailboxes mbox_very_dirty_syncs=yes setting could be a good idea 18:56 < tss> if you don't care that then dovecot doesn't always notice if some external program has changed mails' flags for example 18:56 < jkt|> tss: is that safe? 18:56 < jkt|> I mean, I don't knwo anything about dovecot, so feel free to say rtfm 18:56 < tss> only problem is that dovecot doesn't notice all mbox modifications immediately 18:56 < jkt|> provided it's documented :) 18:56 < jkt|> hmm 18:57 < tss> but i'd say it's safe and a good idea :) 18:57 < tss> perhaps i should even make it a default setting 18:57 < jkt|> could you please define "immediately"? 18:57 < jkt|> I mean, how long does it take? 18:57 < tss> well, that depends .. 18:57 < jkt|> and if it is guarranted that it ever happens 18:58 < tss> you see, when a message's flag is changed in mbox file, it may mean that it only changes a single byte in the file 18:58 < tss> so the file size doesn't change for example 18:58 < jkt|> yup 18:58 < jkt|> er 18:58 < tss> in that case dovecot doesn't see that change with very-dirty-syncs unless it for some reason has to re-sync the whole mbox 18:59 < jkt|> well, I'm not familiar with mbox format 18:59 < jkt|> but it seems to me that flags are stored in X-IMAP field in the header 18:59 < tss> not really 18:59 < jkt|> or X-status 18:59 < tss> Status and X-Status 19:00 < tss> Dovecot's dirty-syncing is anyway a tradeoff between noticing changes that non-Dovecot has done and not wasting time re-reading mbox files where only new mail was appended to 19:00 < jkt|> well, but some of my messages have just "X-Status: A\r\n" 19:01 < jkt|> so appendindg a flag would change the size, right? 19:01 < jkt|> typos-- 19:01 < tss> possibly. depends on the program that changes the mbox 19:01 < jkt|> okay 19:01 < tss> some programs leave padding in some headers 19:01 < jkt|> I'll try to persuade them to give dovecot a try 19:02 < tss> and they move the data only enough so that the padding is increased/decreased 19:02 < tss> dovecot, uw-imap and pine do this at least 19:02 < jkt|> I see 19:02 < jkt|> well, thanks a lot :) 19:15 < jkt|> er 19:15 < jkt|> another question 19:15 < jkt|> when a new mail arrives to the mbox 19:15 < jkt|> isn't it neccessary to rebuild the index? 19:26 < tss> rebuilding at least is a wrong word. "synchronizing" is better :) 19:26 < tss> since only the new mail is added there then 19:27 < tss> with dirty-syncing dovecot reads only the second-last and the new mails, and adds the new mails 19:27 < tss> without dirty-syncing the whole mbox file is read and new mails are added 19:27 < tss> (and with dirty syncing if the second-last mail doesn't start from the expected position, the whole mbox file is read) 19:28 < jkt|> I see 19:28 < tss> guess i should write this down somewhere in wiki 19:28 < tss> i like dovecot's dirty syncing feature a lot :)
Tiskni
Sdílej: