Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tohle všechno už dávno udělal někdo před tebou
http://www.macports.org/Fink jsem neznal, děkuji. Nicméně oba uvedení potřebujou napřed Xcode, aspoň to o sobě uvádějí.
Díky svému šlechetnému zaměstnavateli mám hezký nový Macbook … tam jsem se zaregistroval jako vývojářOMFG, to radši oželím hezký nový Macbook a budu používat PCa nic mě to nestálo, jenom jsem musel oznámit svoji mailovou adresu … Nijak se to nebránilo, jenom mě zdvořile požádalo o číslo mojí kreditní karty…
Hardvér ako krabička je fajn. Ten zvyšok ktorý súvisí s user interface je so mnou nekompatibilný.
Taká myš je hrozná. Zle sa drží, je neergonomická, má ostré hrany, s mojimi spotenými rukami mám pri scrollovaní odpor prsta niekde na úrovni gekona chodiaceho po stene. Ešte, že sa dá otočiť ten blbý smer scrollovania lebo inak je tá myš dobrá akurát na to aby som ju hodil o stenu.
Klávesnica je kapitola sama o sebe. Plechová blbosť na ktorú si nemôžem poriadne položiť prsty lebo reaguje už pri minimálnom tlaku. Defaultné rozloženie pri ktorom si skôr polámem prsty než než stlačím skratku s cmd. O ergonómii radšej ani nebudem hovoriť.
Tak mě napadá že by asi mělo být možné si vše potřebné prostě zkompilovat cross-platform někde jinde, a tak úplně obejít registraci u apple.IMHO si ale všichni co by něco takového chtěli prostě nainstalují linux a je to
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
http://mxcl.github.io/homebrew/
$ brew install wget mc
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: