V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Díky svému šlechetnému zaměstnavateli mám hezký nový Macbook Air 11' a na něm MacOS 10.8 Mountain Lion. Je to vlastně BSD unix s nějakou nadstavbou, ale není tam C kompilátor. Chvilku mi trvalo, než jsem si ho našel a zprovoznil.
Binárka ke stažení přímo není, nebo o ní nevím. Takže pěkně na
stránky výrobce , tam jsem se zaregistroval jako vývojář a nic mě to nestálo, jenom jsem musel oznámit svoji mailovou adresu. Načež jsem si chtěl stáhnout balíček Xcode 4.x, to je kompletní vývojové prostředí a obsahuje i gcc a g++ . Nijak se to nebránilo, jenom mě zdvořile požádalo o číslo mojí kreditní karty. Ale naštěstí mě napadlo kliknout na Other Downloads a tam byla starší verze Xcode 3.1.1 zadarmo. Nainstalovalo se to do adresáře
/Developera do cesty k programům jsem si přidal
/Developer/usr/bin. Pak ještě
LIBRARY_PATH=/Developer/SDKs/MacOSX10.5.sdk/usr/lib C_INCLUDE_PATH=/Developer/SDKs/MacOSX10.5.sdk/usr/includenačež gcc vypadá živě. Kdyby ještě něco, myslím že teď už bude cestička ke kompilaci GNU nástrojů ze zdrojáku.
Tiskni
Sdílej:
Tohle všechno už dávno udělal někdo před tebou
http://www.macports.org/Fink jsem neznal, děkuji. Nicméně oba uvedení potřebujou napřed Xcode, aspoň to o sobě uvádějí.
Díky svému šlechetnému zaměstnavateli mám hezký nový Macbook … tam jsem se zaregistroval jako vývojářOMFG, to radši oželím hezký nový Macbook a budu používat PCa nic mě to nestálo, jenom jsem musel oznámit svoji mailovou adresu … Nijak se to nebránilo, jenom mě zdvořile požádalo o číslo mojí kreditní karty…
Hardvér ako krabička je fajn. Ten zvyšok ktorý súvisí s user interface je so mnou nekompatibilný.
Taká myš je hrozná. Zle sa drží, je neergonomická, má ostré hrany, s mojimi spotenými rukami mám pri scrollovaní odpor prsta niekde na úrovni gekona chodiaceho po stene. Ešte, že sa dá otočiť ten blbý smer scrollovania lebo inak je tá myš dobrá akurát na to aby som ju hodil o stenu.
Klávesnica je kapitola sama o sebe. Plechová blbosť na ktorú si nemôžem poriadne položiť prsty lebo reaguje už pri minimálnom tlaku. Defaultné rozloženie pri ktorom si skôr polámem prsty než než stlačím skratku s cmd. O ergonómii radšej ani nebudem hovoriť.
Tak mě napadá že by asi mělo být možné si vše potřebné prostě zkompilovat cross-platform někde jinde, a tak úplně obejít registraci u apple.IMHO si ale všichni co by něco takového chtěli prostě nainstalují linux a je to
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
http://mxcl.github.io/homebrew/
$ brew install wget mc
vim ~/.emacs