Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Stavíme si čtyřčlenný klastr na strojích Sun Blade s debianem Wheezy. Všechny stroje budou přistupovat ke sdílenému prostoru na FC diskových polích a budou sloužit jako qemu hostitelé pro řadu virtuálních hostů, v současné době už běžících kdesi jinde. Pro administrátory by měl být filesystém /usr/local/ sdílený pro všechny čtyři hostitele. Může být taky na diskovém poli, ale klidně i třeba distribuovaný mezi žiletkami. Jaký filesystém zvolit?
Tu věc už jsme začali dávat dohromady a rozhodně si přejeme, aby to všechno bylo uděláno z Wheezy nabalíčkovaných komponent. Zatím je tam rozběhnutý cman a nad ním cLVM a v něm děláme jednotlivé image hostů. Migrujeme je odjinud ručně, protože to je každý host výrazně jiný než všichni ostatní. Hlavní pracovní nástroje jsou zatím virsh a virt-install. Image v cLVM nejsou v pravém slova smyslu sdílené, každý běží nejvýše na jednom hostiteli. V tom sdíleném souborovém prostoru budou spouštěcí skripty, XML konfigurace hostů a tak podobně. Byli bychom rádi, kdyby to bylo symetrické, ne že na jednom bude nějaký server a ostatní si to budou od něj montovat. Taky bych nechtěl natahovat extra síť k vůli heartbeatu. Nemáme nároky na výkon, jen to chceme mít stabilní a pokud možno jednoduché. Nebyl bych ani proti nějakému CEPH nebo sheepdog, složenému z kousků interních disků žiletek, a nad tím sdílený souborový systém. Nevím ale proč, když máme k dispozici SAN.
Protože jsem v klastrování začátečník, prosím kolemjdoucí o nějaké tipy nejlépe z vlastní zkušenosti.
Tiskni
Sdílej:
Na debianské stránce ke GFS2 je napsáno, že kernel moduly GFS2 jsou experimentální a nehodí se do produkčního prostředí. Na analogické stránce ke GFS je to zopakováno. Takže se mi zdá, že půjdu do GFS. (Snad se mi to nezdá.)