Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ani morseovku ani abecední pořadí jsem v podstatě vůbec neuměl. Ale již před tím jsem potkal jistého člověka, který na šifrovačky chodil pravidelně. "..-."? F!, 21? U!, 18? R! Rychlá odpověd, bez váhání. Řekl jsem si že to zvládnu taky.
Jak jsem zmínil v úvodu, napsal jsem si jednoduchý konzolový program siftester, který zkoušel z těchto dvou abeced. Možná by se dalo i něco najít na Síti, ale takhle mi to přišlo jistější. Napíše to znak v morseovce, já odpovím znakem na klávesnici. Ani jsem se to neučil jinak než že jsem se nechal zkoušet svým prográmkem. Nechtěl jsem se učit zbytečná "pomocná" slova jako cílovníci či kvílí orkán. Ale myslím, že jsem se morseovku i abecední pořadí docela efektivně naučil.
Pak na podzim jsem byl pozván jiným člověkem na další šifrovací hru. O té jsem jsem z doslechu tušil, že bude nějaká těžká. Jelikož mi na předchozí šifrovačce docela dlouho zabrala šifra se semaforovou abecedou, rozhodl jsem se vylepšit svůj program. Přidal jsem do něj semafor a Braillovo písmo. Takže na TMOU jsem šel již se znalostí i těchto dvou abeced. Nevím, jestli zrovna tam nám to pomohlo, ale pak jsem s tímto týmem byl na několika dalších šifrovačkách, a mám pocit, že jsem využíván především jako překladatel :)
Jednou za čas si program pustím, tak mě časem omrzelo stále mačkat klávesu enter, kterou funkce getchar() potřebuje. Tak jsem svůj program překódil ještě do knihovny ncurses.
Program si můžete stáhnout TADY, Program siftester zkouší znaky, program siftester2 zakódovává celá slova. Programy nc_siftester, nc_siftester2 jsou jejich ncurses varianty. Pro kompilaci by mělo stačit spustit make.
Už si přesně nepamatuji, kde jsem sebral seznam slov, který je tam taky přibalený, tuším někde tady.
Tiskni
Sdílej:
Ty slovíčka jsou dobrý do úplného začátku, aby si člověk zapamatoval rytmus každýho znaku, ale na střední a vyšší rychlosti to samozřejmě zdaleka nestačí...Tak to bych netvrdil. Abych si zapamatoval rytmus, musím ta písmena slyšet. K tomu mi slova nepomohou. Nakonec slyším rovnou celá písmena nebo slova. Jinak to ani nejde.