Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Ani morseovku ani abecední pořadí jsem v podstatě vůbec neuměl. Ale již před tím jsem potkal jistého člověka, který na šifrovačky chodil pravidelně. "..-."? F!, 21? U!, 18? R! Rychlá odpověd, bez váhání. Řekl jsem si že to zvládnu taky.
Jak jsem zmínil v úvodu, napsal jsem si jednoduchý konzolový program siftester, který zkoušel z těchto dvou abeced. Možná by se dalo i něco najít na Síti, ale takhle mi to přišlo jistější. Napíše to znak v morseovce, já odpovím znakem na klávesnici. Ani jsem se to neučil jinak než že jsem se nechal zkoušet svým prográmkem. Nechtěl jsem se učit zbytečná "pomocná" slova jako cílovníci či kvílí orkán. Ale myslím, že jsem se morseovku i abecední pořadí docela efektivně naučil.
Pak na podzim jsem byl pozván jiným člověkem na další šifrovací hru. O té jsem jsem z doslechu tušil, že bude nějaká těžká. Jelikož mi na předchozí šifrovačce docela dlouho zabrala šifra se semaforovou abecedou, rozhodl jsem se vylepšit svůj program. Přidal jsem do něj semafor a Braillovo písmo. Takže na TMOU jsem šel již se znalostí i těchto dvou abeced. Nevím, jestli zrovna tam nám to pomohlo, ale pak jsem s tímto týmem byl na několika dalších šifrovačkách, a mám pocit, že jsem využíván především jako překladatel :)
Jednou za čas si program pustím, tak mě časem omrzelo stále mačkat klávesu enter, kterou funkce getchar() potřebuje. Tak jsem svůj program překódil ještě do knihovny ncurses.
Program si můžete stáhnout TADY, Program siftester zkouší znaky, program siftester2 zakódovává celá slova. Programy nc_siftester, nc_siftester2 jsou jejich ncurses varianty. Pro kompilaci by mělo stačit spustit make.
Už si přesně nepamatuji, kde jsem sebral seznam slov, který je tam taky přibalený, tuším někde tady.
Tiskni
Sdílej:
Ty slovíčka jsou dobrý do úplného začátku, aby si člověk zapamatoval rytmus každýho znaku, ale na střední a vyšší rychlosti to samozřejmě zdaleka nestačí...Tak to bych netvrdil. Abych si zapamatoval rytmus, musím ta písmena slyšet. K tomu mi slova nepomohou. Nakonec slyším rovnou celá písmena nebo slova. Jinak to ani nejde.