Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Ani morseovku ani abecední pořadí jsem v podstatě vůbec neuměl. Ale již před tím jsem potkal jistého člověka, který na šifrovačky chodil pravidelně. "..-."? F!, 21? U!, 18? R! Rychlá odpověd, bez váhání. Řekl jsem si že to zvládnu taky.
Jak jsem zmínil v úvodu, napsal jsem si jednoduchý konzolový program siftester, který zkoušel z těchto dvou abeced. Možná by se dalo i něco najít na Síti, ale takhle mi to přišlo jistější. Napíše to znak v morseovce, já odpovím znakem na klávesnici. Ani jsem se to neučil jinak než že jsem se nechal zkoušet svým prográmkem. Nechtěl jsem se učit zbytečná "pomocná" slova jako cílovníci či kvílí orkán. Ale myslím, že jsem se morseovku i abecední pořadí docela efektivně naučil.
Pak na podzim jsem byl pozván jiným člověkem na další šifrovací hru. O té jsem jsem z doslechu tušil, že bude nějaká těžká. Jelikož mi na předchozí šifrovačce docela dlouho zabrala šifra se semaforovou abecedou, rozhodl jsem se vylepšit svůj program. Přidal jsem do něj semafor a Braillovo písmo. Takže na TMOU jsem šel již se znalostí i těchto dvou abeced. Nevím, jestli zrovna tam nám to pomohlo, ale pak jsem s tímto týmem byl na několika dalších šifrovačkách, a mám pocit, že jsem využíván především jako překladatel :)
Jednou za čas si program pustím, tak mě časem omrzelo stále mačkat klávesu enter, kterou funkce getchar() potřebuje. Tak jsem svůj program překódil ještě do knihovny ncurses.
Program si můžete stáhnout TADY, Program siftester zkouší znaky, program siftester2 zakódovává celá slova. Programy nc_siftester, nc_siftester2 jsou jejich ncurses varianty. Pro kompilaci by mělo stačit spustit make.
Už si přesně nepamatuji, kde jsem sebral seznam slov, který je tam taky přibalený, tuším někde tady.
Tiskni
Sdílej:
Ty slovíčka jsou dobrý do úplného začátku, aby si člověk zapamatoval rytmus každýho znaku, ale na střední a vyšší rychlosti to samozřejmě zdaleka nestačí...Tak to bych netvrdil. Abych si zapamatoval rytmus, musím ta písmena slyšet. K tomu mi slova nepomohou. Nakonec slyším rovnou celá písmena nebo slova. Jinak to ani nejde.