Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zháňal som nejaký vhodný program na priškrtenie internetového traficu a narazil som na zaujímavý skript wondershaper.Jeho použitie je celkom jednoduché cez konzolu v príkazovom riadku.Programom môžme vhodne znižovať rýchlosť uploadu aj downloadu na zvolenom sieťovom rozhraní.Inštalácia pre ubuntu:
sudo apt-get install wondershaper
Tento skript využíva príkaz tc pomocou ktorého limituje prenosovú rýchlosť.Príkazom ifconfig si najprv zistíme ktoré sieťové rozhranie chceme dátovo priškrtiť.V mojom prípade sa jedná o eth1.
sudo wondershaper eth1 1000 500
Týmto príkazom sme limitovali rýchlosť pre download na 1000 kbps (kilobit za sekundu) a upload na 500 kbps pre eth1.Od tohto momentu budú všetky sieťové programy používať nami nastavený dátový trafic.Sieť do pôvodného stavu dostaneme zadaním príkazu:
sudo wondershaper clear eth1
Ak máte dátovo obmedzený internet wondershaper sa celkom hodí.Môže sa použiť napríklad pri dlhom telefonovaní cez skype.Web skypu obsahuje tabulku kde vidíme v akých rýchlostiach sa pohybuje jeho datova komunikácia.Pri telefonovaní bez videa sa trafic môže pekne priškrtiť na celkom nízke hodnoty.Samozrejme ,že kvalita zvuku sa tým tiež zníži.
Tiskni
Sdílej: