Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Zháňal som nejaký vhodný program na priškrtenie internetového traficu a narazil som na zaujímavý skript wondershaper.Jeho použitie je celkom jednoduché cez konzolu v príkazovom riadku.Programom môžme vhodne znižovať rýchlosť uploadu aj downloadu na zvolenom sieťovom rozhraní.Inštalácia pre ubuntu:
sudo apt-get install wondershaper
Tento skript využíva príkaz tc pomocou ktorého limituje prenosovú rýchlosť.Príkazom ifconfig si najprv zistíme ktoré sieťové rozhranie chceme dátovo priškrtiť.V mojom prípade sa jedná o eth1.
sudo wondershaper eth1 1000 500
Týmto príkazom sme limitovali rýchlosť pre download na 1000 kbps (kilobit za sekundu) a upload na 500 kbps pre eth1.Od tohto momentu budú všetky sieťové programy používať nami nastavený dátový trafic.Sieť do pôvodného stavu dostaneme zadaním príkazu:
sudo wondershaper clear eth1
Ak máte dátovo obmedzený internet wondershaper sa celkom hodí.Môže sa použiť napríklad pri dlhom telefonovaní cez skype.Web skypu obsahuje tabulku kde vidíme v akých rýchlostiach sa pohybuje jeho datova komunikácia.Pri telefonovaní bez videa sa trafic môže pekne priškrtiť na celkom nízke hodnoty.Samozrejme ,že kvalita zvuku sa tým tiež zníži.
Tiskni
Sdílej: