Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Testovanie procesorov na zranitelnost Spectre a Meltdown.
Mám tu starší procesor AMD s Ubuntu 14.04 LTS a ideme nato:
Update: Pridal som test na Meltdown zranitelnost.
Zháňal som nejaký vhodný program na priškrtenie internetového traficu a narazil som na zaujímavý skript wondershaper.Jeho použitie je celkom jednoduché cez konzolu v príkazovom riadku.Programom môžme vhodne znižovať rýchlosť uploadu aj downloadu na zvolenom sieťovom rozhraní.Inštalácia pre ubuntu:
Kedze tu mame znova dni horucav bolo by dobre nastavit notebook do vhodneho letneho rezimu. Mam pred sebou notebook HP625 s komponentami: AMD AthlonII X2 P320 a ATI4250.Notebook sa nepouziva na hry ale na bezne surfovanie a kancelarsku cinnost. V internetovych forach sa bezne pise ,ze procesory AMD pod linuxom viac hreju ako pod windowsom.Tu si ukazeme ,ze vhodnym nastavenim docielime nizke teploty celeho notebooku aj bez chladiacich podloziek aj pod Ubuntu.
V oblasti bezstratovej kompresie dat dosahuju najlepsich vysledkov algoritmy PAQ. V poslednych rokoch vyhravaju tieto algoritmy v sutaziach Hutter Prize. Nevyhodou PAQ algoritmov je velka pametova a hlavne casova narocnost.
Kedze som sa dnes dost nudil tak som si dal na web moju oblubenu kolekciu kvalitnej hudby.Jedna sa o zbierku hudobnych modulov z Amigy.
Videa na youtube sú v poslednej dobe velmi oblúbené.Na prehrávanie používame štandardne Adobe flashplayer plugin .Nevýhodou je veľká záťaž na CPU , bežne aj okolo 80% čo pri dnešných horúčavách nieje bohviečo.Existuje ale možnosť prehrávať tieto videá s oveľa menšou záťažou.
Včera som narazil pri browsovaní na nete na zaujímavú LIVE mikro distribúciu.Volá sa SliTaz a ISO zaberá pekných 25MB.Po stiahnutí ISO obrazu som ho vypálil na CD-RW.Nasledoval reštart a po výbere jazyka sa pekne celý nakopíruje do RAMky.Pri predstave ,že do 25MB ISO priestoru sa toho nemôže mnoho stať som zistil ,že tam je toho relatívne dost.Aktuálna stabilná verzia je 1.0 ktorá obsahuje :