Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Včera som narazil pri browsovaní na nete na zaujímavú LIVE mikro distribúciu.Volá sa SliTaz a ISO zaberá pekných 25MB.Po stiahnutí ISO obrazu som ho vypálil na CD-RW.Nasledoval reštart a po výbere jazyka sa pekne celý nakopíruje do RAMky.Pri predstave ,že do 25MB ISO priestoru sa toho nemôže mnoho stať som zistil ,že tam je toho relatívne dost.Aktuálna stabilná verzia je 1.0 ktorá obsahuje :
Kernel 2.6.24.2 s podporou LZMA kompresie.
JWM window manager spustený cez Xvesa
Alsa 1.0.16 + alsaplayer 0.99.80
Emelfm2 0.3.6 GTK file manager
Firefox 2.0.0.12
Gitmail 0.4 mail client
Gftp 2.0.18 FTP client
Transmission 0.82 BitTorrent client
Retawq text web browser
BusyBox 1.7.3
Rsync 3.0.0
Gparted 0.3.5 partition editor
Geany 0.13 editor
Epdfview 0.1.6 prehliadač PDF
Gpicview 0.1.9 prehliadač obrázkov
mtPaint 3.20 grafický editor
LightTPD web server s podporou CGI a PHP
Dropbear 0.50 SSH server/client
Sqlite 3.5.6 databázový engine
Tieto všetky balíčky sú nainštalované hneď po nabootovaní.Ďalšie sú pripravené na sieti .Balíčky sa inštalujú príkazom:
tazpkg get-install pkgname
Nachádza sa tu aj nástroj na vytvorenie vlastného LiveCD ISO obrazu do ktorého si môžme pridať aplikácie podla potreby.
Tiskni
Sdílej:
$ qsize firefox www-client/mozilla-firefox-bin-3.0_beta4: 200 files, 34 non-files, 25358.185 KB
Průběžně jako hobby sleduji různé mini LiveCD distribuce Linuxu (DSL,Feather,Slitaz, Slax apod.).
Slitaz je extrémně malý a na své rozměry velmi funkční a přátelský . Poslední verze 2.0 byla vydáná 16.4.2009, a je zase o trošku lepší (Firexfox 3.0, přístup k ntfs diskům atd.)
Trošku mě zamrzela omezená funkčnost české klávesnice v X-ech - Xvesa (KDrive) a počáteční absence české lokalizace. Nevím jak donutit psát K-drive správně česky. Takže jsem udělal menší hack-CD - přidal Xorg a zlepšil nastevní češtiny, přidal do Firefoxu český jazykový balíček,upravil konfiguraci, aby se LiveCD bez paramateru spustilo česky v X, a přitom zachovam maximum standardních nastavení, které jsou poměrně kvalitní a kvalitně dokumentovaná ve Slitaz wiki a fóru.
Pokud chcete český Slitaz, upravený obraz jsem umístil sem
http://rapidshare.com/files/230543497/cz-slitaz-xorg-2.0.iso.html
Popis, úprav oproti výchozí distribuci Slitaz 2.0 naleznete zde:
http://forum.slitaz.org/viewtopic.php?pid=10278#p10278
Slitaz se mi zdá velmi dobrý.
Co si myslíte o tom pustit se do nějaké rozsáhlejšího počeštění (cs.wiki, locales, forum, atd.) ?