Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
$ qsize firefox www-client/mozilla-firefox-bin-3.0_beta4: 200 files, 34 non-files, 25358.185 KB
Průběžně jako hobby sleduji různé mini LiveCD distribuce Linuxu (DSL,Feather,Slitaz, Slax apod.).
Slitaz je extrémně malý a na své rozměry velmi funkční a přátelský . Poslední verze 2.0 byla vydáná 16.4.2009, a je zase o trošku lepší (Firexfox 3.0, přístup k ntfs diskům atd.)
Trošku mě zamrzela omezená funkčnost české klávesnice v X-ech - Xvesa (KDrive) a počáteční absence české lokalizace. Nevím jak donutit psát K-drive správně česky. Takže jsem udělal menší hack-CD - přidal Xorg a zlepšil nastevní češtiny, přidal do Firefoxu český jazykový balíček,upravil konfiguraci, aby se LiveCD bez paramateru spustilo česky v X, a přitom zachovam maximum standardních nastavení, které jsou poměrně kvalitní a kvalitně dokumentovaná ve Slitaz wiki a fóru.
Pokud chcete český Slitaz, upravený obraz jsem umístil sem
http://rapidshare.com/files/230543497/cz-slitaz-xorg-2.0.iso.html
Popis, úprav oproti výchozí distribuci Slitaz 2.0 naleznete zde:
http://forum.slitaz.org/viewtopic.php?pid=10278#p10278
Slitaz se mi zdá velmi dobrý.
Co si myslíte o tom pustit se do nějaké rozsáhlejšího počeštění (cs.wiki, locales, forum, atd.) ?
Tiskni
Sdílej: