abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr

    30.5.2016 14:15 | Přečteno: 3111× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 3.6.2016 09:46

    Posledná verzia programu firejail 0.9.40-rc1 podporuje nielen sandbox pre aplikácie ale teraz aj X11 servera.Tieto funkcie možno využit pri TorBrowseri.Firejail je SUID program, ktorý znižuje riziko narušenia bezpečnosti tým, že obmedzuje chod prostredia nedôveryhodných aplikácií.

    Potrebujeme:
    firejail - https://sourceforge.net/projects/firejail/files/firejail/
    dwm - jednoduchý window manazer, je bežne dostupný v balíčkoch distribúcií
    xephyr - xephyr.server ,bežne dostupný v balíčkoch distibúcií

    torbrowser.profile - vytvoríme profil pre firejail a skopírujeme do /etc/firejail/ ,obsahuje:
    # Firejail profile
    # Profile For Custom tor-browser-en
    # Sandbox also enables seccomp
    
    # includes
    include /etc/firejail/disable-mgmt.inc
    include /etc/firejail/disable-secret.inc
    include /etc/firejail/disable-common.inc
    include /etc/firejail/disable-devel.inc
    
    caps.drop all
    seccomp
    protocol unix,inet,inet6
    netfilter
    noroot
    
    # blacklist
    blacklist /boot
    blacklist /mnt
    blacklist /root
    blacklist /srv
    
    # extended sandbox for torbrowser
    # note: any changes will not be saved
    private
    private-etc fonts/
    private-dev
    private-bin bash,env,id,dirname,mkdir,ln,cp,sed,getconf,file,expr
    
    torbrowser.filter - vytvoríme súbor a skopírujeme do /etc/firejail/ ,obsahuje:
    *filter
    :INPUT DROP [0:0]
    :FORWARD DROP [0:0]
    :OUTPUT DROP [0:0]
    -A INPUT -i lo -j ACCEPT
    -A OUTPUT -i lo -j ACCEPT
    COMMIT
    
    Stiahneme TorBrowser a rozbalíme.https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en
    Súbor dwm a start dáme do adresára kde leži príkaz start-tor-browser štandardne v ../tor-browser_en-US/Browser , súbor start obsahuje:
    ./dwm &
    ./start-tor-browser

    Konečny príkaz na spustenie torbrowsera v sandboxe cez firejail a xephyr.

    firejail --x11=xephyr --profile=/etc/firejail/torbrowser.profile --netfilter=/etc/firejail/torbrowser.filter ./start

    Príkaz nám spustí zakaždým úplne čistú verziu Torbrowsera do tmpfs ,keď je spustený.Po uzavretí sa vyčistia zbytky čo zostali po torbrowsery.Po spustení sa otvorí nové okno x11 xephyr servera v ktorom sa najprv spustí dwm window manažér a potom samotný torbrowser.Rozlíšenie xephyr okna sa nastavuje v /etc/firejail/firejail.config napr.: xephyr-screen 1280x1024 Ak je okno torbrowsera po spustení zmenšené a nedá sa maximailzovať treba dva krát stlačiť klávesu F11.


    Dodatok


    Takže máme izolovaný torbrowser v privátnom tmpfs a x11 xephyr okne.Týmto sme zrušili možnosť copy-paste z jedného okna do druhého.Pri vylistovaní nášho adresára /home/user browser nevidí žiadne naše súbory takže prípadný ransomware nám nemá čo zakódovať keď nič nevidí.Prevenciou pred teoretickým keyloggerom buď v systéme alebo hardwérovým keyloggerom môžme použiť napr. klávesnicu v ubuntu onboard.Pri zadávaní hesiel tu vkladáme znaky klikaním myšou a nie stláčaním kláves na hw klávesnici takže keylogger nám nemá čo zachytávať.

    vpngate.pl - perl skript na vytvorenie VPN cez zoznam serverov zo stránky vpngate.net

    #!/usr/bin/perl
    
    #####################################################
    # OpenVPN config tool for vpngate
    # http://www.vpngate.net/en/
    #
    # get OpenVPN config files from vpngate server list
    #
    # Author: @xatierlikelee
    # License: GPL
    #####################################################
    
    use 5.014;
    use utf8;
    
    use LWP::Simple;
    use MIME::Base64;
    
    # you can find other mirrors here: https://github.com/waylau/vpngate-mirrors
    my $API_url = 'http://www.vpngate.net/api/iphone/';
    my @servers = split /\n/, get($API_url);
    shift @servers;
    
    sub hostname     { (split /,/, $_[0])[0]; }
    sub country_code { (split /,/, $_[0])[6]; }
    sub config_b64   { (split /,/, $_[0])[14]; }
    sub pprint {
      say (join "\t\t", (split /,/, $_[0])[0,1,2, 3,6,8,12]);
    }
    
    my $cols = shift @servers;
    pprint($cols);
    
    my @jp = grep { country_code($_) eq 'JP' } @servers;
    my @us = grep { country_code($_) eq 'US' } @servers;
    my @kr = grep { country_code($_) eq 'KR' } @servers;
    my @se = grep { country_code($_) eq 'SE' } @servers;
    
    pprint $_ for @jp;
    pprint $_ for @us;
    pprint $_ for @kr;
    pprint $_ for @se;
    
    print 'hostname: ';
    my $input = <>;
    chomp($input);
    
    if ($input =~ /^vpn\d+$/) {
      open F, '>', "$input.ovpn";
      my $config = config_b64((grep { hostname($_) eq $input } @servers)[0]);
      print F decode_base64($config);
      say "save OpenVPN config to $input.ovpn ->  sudo openvpn $input.ovpn";
      close F;
    }
    
    =columns
    
    HostName,IP,Score,Ping,Speed,CountryLong,CountryShort,NumVpnSessions,Uptime,
    TotalUsers,TotalTraffic,LogType,Operator,Message,OpenVPN_ConfigData_Base64
    0 => #HostName
    1 => IP
    2 => Score
    3 => Ping
    4 => Speed
    5 => CountryLong
    6 => CountryShort
    7 => NumVpnSessions
    8 => Uptime
    9 => TotalUsers
    10 => TotalTraffic
    11 => LogType
    12 => Operator
    13 => Message
    14 => OpenVPN_ConfigData_Base6
    =cut
    
    Pripájanie v torbrowseri štandardne prebieha cez tri onion spojenia.Ak im neveríme môžme pred jeho spustením vytvoriť jedno VPN spojenie cez náš vpngate.pl skript.Je to prerlovský skript na zjednodušenie pripojenia na niektorý free VPN server zo zoznamu vpngate.net.Po spustení v termináli nám vylistuje aktuálny zoznam serverov a čaká na zadanie mena sarvera.Vyberáme ten s najmenšou odozvou.Potom už nasleduje:
    sudo openvpn vpn922786637.ovpn a vytvorí sa nám VPN spojenie.Openvpn musíme mať nainštalovaný.

           

    Hodnocení: 90 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr, obrázek 1 Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr, obrázek 2 Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr, obrázek 3

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.5.2016 14:35 BIS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Chris Hansen prý o tobě bude natáčet v ČR dokument
    30.5.2016 15:17 MaloSaKradne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Aj negatívna reklama je reklama :D
    30.5.2016 16:17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Zalez, trolle.
    Bedňa avatar 30.5.2016 18:50 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Ten dwm je tam zbytočný nie?

    Čo sa týka Xephyru, nestačil by xinit na spustenie ďalšieho Xserveru? To občas používam.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    30.5.2016 19:32 sk7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    da sa to pustit aj bez dwm ale potom menu a horne tlacitka torbrowsera cez xephyr mi nefungovali s dwm áno
    Bedňa avatar 30.5.2016 20:12 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Som to testol a fakt to nefunguje.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Bedňa avatar 30.5.2016 23:25 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Teda ja som to netestoval cez Xephyr, ale cez xinit, no menu sa nedalo použiť.

    Inak ja používam antiX a v distre mám balíček torbrowser-launcher, čo máš za distro že tam Tor Browser nemáš?
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    31.5.2016 06:46 sk7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr

    Pouzivam klasiku ubuntu.Su aj deb balicky no instaloval som tar.xz archiv.nevidim rozdiel medzi tar.xz a .deb balickami.
    Parada akurat vydali nove verzie.Torbrowser je uz 6.0 stable
    https://gitweb.torproject.org/builders/tor-browser-bundle.git/tree/Bundle-Data/Docs/ChangeLog.txt a firejail 0.9.40 je tiez stable doteraz bol len rc1.

    Bedňa avatar 31.5.2016 09:29 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sandboxovaný TorBrowser cez firejail a xephyr
    Tak výhoda deb balíčku je jasná, doťahá si všetky závislosti a balíčky sa udržujú aktuálne.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.