Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
/usr
, ale KDE3 zůstává v /opt
, protože se počítá s tím, že v /usr
bude KDE4.
Jinak jsem vcelku spokojen, až na to, že Možnosti nastavení v GNOME jsou o něco větší než v KDE. Například 3D Desktop v KDE zcela chybí.Co jste tím přesně myslel, možná Správce nastavení Compizu?
Inovácie sa predsa nemusia týkať len kódu... ale trebárs prístupu k užívateľom, svojim zákazníkom a v mnohých iných veciach.Bez toho nejdůležitějšího (tzn. bez kódu) by žádný přístup k uživatelům, zákazníkům apod. ani nemohly být...
neprehľadnosť a košatenie systému inštalovanými nepotrebnými aplikáciami mi vadí. V tomto ohľade inovatívnosť napr. u Ubuntu prebehla už pred niekoľkými rokmi.Přímo se nabízí otázka: Tak proč si tedy ty aplikace, které nepotřebujete a nechcete, instalujete? Na rozdíl od Ubuntu Vám openSUSE přece umožňuje podrobný výběr požadovaného softwaru již během instalace.
Názory na základě zkušenosti z dob před několika lety nemají významnou vypovídající hodnotu pro současnost, jsou to jen domněnky.S týmto nemôžem súhlasiť. Na základe skúseností sa vytvára obraz o značke, produkte. distribúcii. Aj napriek tomu, že vývoj ide v oblasti softvéru dopredu, určité faktory by mali byť pre každú väčšiu distribúciu určujúce. Teda viem, čo môžem od ktorej distribúcie očakávať. Mottom Debianu je stabilita, Gentoo je známe svojou rýchlosťou a prispôsobivosťou na daný hardvér, Ubuntu sa ľahko inštaluje a je jednoduché na používanie, Arch má prednosti Gentoo bez kompilácie, Red Hat je pojem sám o sebe, tu nieť o čom diskutovať, ... a mohol by som pokračovať ďalšími distribúciami.. a čo teda OpenSUSE? Myslím distribúciu ako takú. Pred jej vývojármi samozrejme skladám klobúk dolu. V čom sú prednosti OpenSUSE? Ak by stál pred Vami zákazník a požadoval by od Vás odborný názor na zrovnanie trebárs Ubuntu a OpenSUSE? Aké prednosti by ste mu predostreli? Teda okrem toho prínosu OpenSUSE pre svet Open Source, ktoré však zákazníka nezaujíma...
1. To konfigurační centrum, které spustíte příkazem yast2
, je jen takový rozcestník. V podstatě se dá říct, že co ikona v něm, to samostatný modul (který navíc můžete spouštět přímo) a obvykle také samostatný balíček. Jsou mezi nimi samozřejmě určité závislosti, ale rozhodně je nemusíte instalovat všechny.
2. S tím přepisováním konfiguračních souborů to rozhodně není tak horké, jak někdy neuživatelé SuSE rádi prezentují. Především to nikdy nebyla ani tak záležitost YaSTu, ale spíš SuSEconfigu. Tak jako tak se podle mých zkušeností většina modulů stará jen o "své" konfigurační direktivy a čemu nerozumí, to nechává na pokoji. Ty, které to neumějí, pak většinou v okamžiku, kdy zjistí, že jste si (cílový) konfigurační soubor upravil sám, uloží svou verzi pod alternativním jménem. Nemůžu samozřejmě dát ruku do ohně za to, že některý modul YaSTu skutečně nezlikviduje ručně upravený konfigurační soubor, ale není to typické chování.
napriek tomu SUSE u mňa vyvoláva dojem monštruózneho systému vyžadujúceho docela dosť systémových prostriedkov, s ktorými plytvá
To je podle mne opravdu jen dojem. OpenSuSE se na jedné straně rozhodně neorientuje na nejtvrdší low-end sestavy, ale hlavně na relativně aktuální hardware. Pohleďme pravdě do očí: je sice hezké šermovat sestavami s 600 MHz Duronem/Celeronem a 128 MB paměti (případně ještě slabšími), ale to je sestava tak z roku 1999; už před třemi roky byl (nový) počítač s Athlonem 64 a 512 MB paměti jen taková vyšší střední třída. A taková sestava vám i dnes na instalaci a běžnou práci s OpenSuSE 10.3 bude bohatě stačit*. Na takové sestavy (tj. aspoň trochu aktuální hardware) se OpenSuSE zaměřuje a na nich poskytuje vysokou míru komfortu. Na druhou stranu ale při troše šikovnosti není problém OpenSuSE k plné spokojenosti rozchodit i na těch zmíněných vykopávkách. Ještě před pár měsíci jsem OpenSuSE provozoval na svém serveru s 700 MHz Athlonem (než v něm odešel zdroj a dal jsem tam přebytečnou desku s Athlonem 1800 XP, na který by se jinak jen prášilo ve skříni).
* - to píšu s plným vědomím skutečnosti, že jsem začátkem tohoto týdne jednoho zákazníka konečně přesvědčil, že 512 MB je moc málo; on tam ovšem (kromě jiného) provozoval vražednou kombinaci Squidu, Amavisu a AVG…
Distribuce jako openSUSE nebo Mandriva nejsou sázkou do loterie. Prostě jsou to jistoty pro BFU, který Gentoo nenainstaluje nikdy. Jen málo uživatel chce svému OS skutečně rozumět do hloubky, a od dobrého OS pro masy se očekává, že o něm uživatel vlastně ani neví.Ano, to byl původně i můj záměr: chtěl jsem si nainstalovat systém, k němuž bych se mohl chovat jako BFU. Jenomže tím pádem jsem skončil s openSUSE 10.2, protože tento systém mi na mém hardwaru nefungoval (nepravidelně, ale příliš často se zastavil bootovací proces). A když jsem se pokoušel chybu napravit jako power-user, bylo řešení (upgrade jádra) nekompatibilní s ovladači wifi... zkrátka řešení jednoho problému vyvolalo problémy další a ačkoliv Linux používám s úspěchem už několik let, nebyl jsem schopen najít uspokojivé rychlé řešení (netvrdím, že jsem nějaký odborník, v podstatě jsem jen mírně poučený BFU). Jediná skutečně efektivní rada, které se mi dostalo, byla počkat si na 10.3
spíše by jste měl vzít v úvahu, že váš problém má mizivé procento uživatel. Problém stejného typu je určitě minimálně ve stejném % zastoupení i u Gentoo, jenže zrovna na vaší HW konfiguraci se neprojevoval. Prostě existují HW konfigurace, na které má zrovna ta či ona distribuce problémy.Samozřejmě to v úvahu beru, protože právě tím pádem se projevila také mizivá naděje, že pro něco takového najdete systémové řešení. Nepsal jsem, že v Gentoo nejsou problémy. Jen poznamenávám, že v tomto systému se s jejich řešením přímo počítá, zatímco v openSUSE jsem zažil, že problém nastane v tom případě, když chci problém vyřešit
Jinak i v openSUSE si můžete zkompilovat nevyhovující část systému podle vaši potřeb, a vytvořit si vlastní instalační CD/DVD. Myslím, že je to podporováno přímo Yastem.Ano, možná že to jde i přes YaST (je to někdo popsáno?). Jen mi v té situaci prostě přišlo Gentoo jako jednodušší řešení. Právě pro mírně poučeného laického admina - pravda, s Gentoo už mám nějaké zkušenosti - zatímco v openSUSE jsem relativní nováček. Ale právě proto jsem chtěl přidat i svoji (jistě ojedinělou) zkušenost. Ještě jednou, není to nic proti distribuci openSUSE.
Ne. Přes Yast jde sestavovat vlastní instalační CD/DVD. Kompilovat jde přece v každé distribuci.Kompilovat jistě ano, ovšem zkuste si zkompilované zasadit do ostatních závislostí (konkrétně kernel s ovladači wifi). Asi by to šlo nějak zbastlit, ale mám obavu, co bude pak systém vyvádět s následnými aktualizacemi (a jejich závislostmi).
Takže si zkompilujete řekněme váš kernel, a pomocí Yastu si pak uděláte instalační médium.To ale není moje ambice. Já si chci pouze nakonfigurovat operační systém tak, aby co nejvíce fungoval a zároveň jsem ho mohl bez problémů případně aktualizovat, tj. ne že mi nějaká aktualizovaná aplikace bude chtít kvůli závislostem zase stahovat a hlavně nahrazovat vypiplané nestandardní řešení - což openSUSE tu snahu má. Asi jde nějak řešit hloubkovou konfigurací YaSTU i tohle - jenomže to už pak opravdu nevidím žádný přínos openSUSE oproti Gentoo, kde si to taky musím nastavovat sám. Jako relativně pokročilý uživatel ocením proto SUSE v situaci, kdy všechno funguje jak má - anebo když budu mít čas čekat na to, až vyjde nová verze, která problém vyřeší za mě.
Ten čas již možná přišel a uvedené důvody třeba pominuly...Možná, kdo ví? Otázka je, proč bych to měl chtít zjišťovat
Máte dva roky záruku jistoty, že to bude fungovat stejně... To vám Gentoo se svými postupnými aktualiazcemi nemůže nabídnout...Ta záruka je právě v případě nefungování dost tristní
Jinými slovy, to, co jednou funguje, bude fungovat pořádA co nefunguje, tak fungovat nebude
Do Gentoo ano a vy dopředu nevíš, jak se tak která vyšší verze softwaru projeví, než si ji případně vyměníš za nižší verzi, která dosud fungovala.1) existuje několik stupňů "maskování" balíčků a odmaskovány jsou teprve ty prověřené - často to trvá kvůli nějakému i jen ojediněle se projevujícímu se bugu déle než v ostatních distribucích 2) případná zpětná výměna za nižší verzi (anebo paralelní instalace více verzí) je většinou bez problémů možná, aniž by se kvůli závislostem downgradovalo "půl systému", jak je to tendencí v distribucích jako je Mandriva anebo openSUSE Gentoo byl zatím ten nejstabilnější systém, který jsem měl tu čest používat, prakticky s malou přestávkou od roku 2001 (když nepočítám ze začátku občasné havárie díky mé blbosti). SUSE jsem začal používat někdy v červnu s optimismem, ale vůbec na mě nepůsobí tak robustně, jak se obyčejně prezentuje - už jsem výše zmínil např. takovou "drobnost", že prostě nenastartuje konfigurátor X - bez jediné chybové hlášky. Stávalo se mi taky, že kliknutí na položku menu Instalovat software opět chcíplo, že padaly aplikace jako KNotes (pomohl ruční zásah do konfiguračního souboru)... Prostě v tomhle systému se mi děly nepředvídatelné věci, které jsem jako uživatel neměl šanci nijak řešit - tu se objevovaly, tu mizely (hádám, že to souviselo s aktualizacemi). Kdykoliv jsem na něco takového kliknul, byl jsem opravdu zvědavý, jestli se tentokrát uráčí... připadal jsem si na milost a nemilost vydán záhadnému vnitřnímu životu distribuce. Ačkoliv používá Gentoo průběžnou aktualizaci a upgrade, mám pocit větší kontroly než v openSUSE. Netvrdím, že všechno funguje bezvadně out-of-the-box (to ale v SUSE taky ne), ale ukázalo se překvapivě (pro mě), že na webu najdu daleko více a skutečně účinných návodů pro řešení problémů s Gentoo než v SUSE. Proto jsem taky s úspěchem na rozdíl od openSUSE 10.2 dokázal nakonfigurovat Gentoo tak, že fungují všechny mnou požadované funkce - a to přibližně za týden oproti 3 měsícům marné snahy se SUSE. Nevím, čím máte podložené vaše implicitní tvrzení, že je Gentoo nějak nespolehlivější než openSUSE, ale nezdá se mi, že by to byly vaše praktické zkušenosti. A teoretizování o systému správy balíčků, navíc zřejmě nekompetentní, rozhodně není žádný argument.
Proto jsem taky s úspěchem na rozdíl od openSUSE 10.2 dokázal nakonfigurovat Gentoo tak, že fungují všechny mnou požadované funkce - a to přibližně za týden oproti 3 měsícům marné snahy se SUSE.To je zaujimave. Aj ked je mi jasne, ze asi mame ine poziadavky, mne nakonfigurovat openSUSE tak, ze funguju vsetky mnou pozadovane funkcie, netrva nikdy dlhsie nez niekolko hodin. 10.3 som mal za hodinu a pol. Dlhsie mi to trvalo len ked som SuSE instaloval prvykrat (to bola verzia 9.0).
To je zaujimave. Aj ked je mi jasne, ze asi mame ine poziadavkyTo zcela jistě. Proto sorry, ale váš údaj je naprosto k ničemu, protože by měl cenu jen ve srovnání s něčím podobným. Já jsem uvedl srovnání dvou aktuálních OS (Gentoo a openSUSE 10.2) na stejném notebooku (T60) prakticky ve stejné době se stejnými požadavky na funkčnost, s prakticky stejným přídělem času (tj. když říkám, že konfiguruju týden, tak to rozhodně neznamená, že nepřetržitě - to znamená postupné ladění tu a tam dle potřeby). Váš příspěvek by proto byl v této diskusi přínosný pouze v případě, že byste uvedl srovnání s Gentoo za stejných podmínek. Jinak je poněkud OT
Naopak úplně k ničemu jsou takové názory, které vůbec nijak nepřiblíží požadavky na funkčnost.1) bootuje 2) funguje wifi (Intel3945) 3) funguje suspend2ram 4) fungují všechny aplikace a konfigurační nástroje (když už existují), tj. spustí se, např. KNotes, SaX2 apod. S openSUSE 10.2 nejdříve nefunguje 1), podaří se vyřešit 1) a v důsledku toho přestanou fungovat 2) a 3). Průběžně náhodně fungovalo a nefungovalo 4). Stačí? Teď mi jistě budete tvrdit, že to byl můj přelud. Můžete mi taky tvrdit, že jsem si to špatně nastavil a že jsem neschopný (pozor ovšem na to, aby to nebylo v rozporu s vaším předchozím tvrzením, jak je SUSE vhodné pro BFU). Fakt je ten, že všechno mi teď funguje s Gentoo, aniž bych se musel nějak extra namáhat.
Já i drtivá většina lidí z mého okolí jsme měli openSUSE nastavený pár minut po instalaci.To je mi celkem nahouby, protože drtivá většina lidí z vašeho okolí nemusí pracovat s mým počítačem, já ano.
Nehledě na to, že úplně každá (srovnatelná) aktualizace Gentoo a změna související s USE značkami má nesrovnatelně vyšší dopady na vyžadovaný čas, výkon i spotřebu než v openSUSE.Osobně to pociťuji tak, že než se YaST uráčí nastartovat, inicializovat a zaktualizovat své zdroje, mám s emerge dávno vybráno, nastaveno a zkompilováno. Plus ta skvělá výhoda, že mi kvůli závislostem nebude stahovat kdejaký póvl (a kdyžtak si ty závislosti díky USE můžu kontrolovat), neřkuli dokokonce měnit novější verze za starší - to když jsem nucen například jako ve verzi 10.2 instalovat novější jádro než je ve stabilním distribučním repozitáři. Doba potřebná pro kompilaci (nehledě na to, že nejde o můj čas, ale o čas práce procesoru) je v moderním systému s dostatkem RAM (Core 2 Duo, 1GB) v naprosté většině případů zanedbatelná (taky díky modulárnímu X nebo KDE). O to méně času ztratím neplodným bojem s konfiguračními nástroji SUSE (pokud se jim vůbec podaří nastartovat). Jak jsem psal, stálo mě osobně openSUSE víc času, stahování a energie než Gentoo. To se můžete kroutit jak chcete, tohle vím nejlíp sám a vy my to těžko svým teoretizováním vymluvíte.
4). Stačí? Teď mi jistě budete tvrdit, že to byl můj přelud. Můžete mi taky tvrdit, že jsem si to špatně nastavil a že jsem neschopný (pozor ovšem na to, aby to nebylo v rozporu s vaším předchozím tvrzením, jak je SUSE vhodné pro BFU). Fakt je ten, že všechno mi teď funguje s Gentoo, aniž bych se musel nějak extra namáhat.Předpojatost je moc špatná vlastnost. Udělejte s tím něco, to není fair play přístup.
Jeho údaj je sice naprosto k ničemu, ale má úplně stejnou cenu jako ty vaše tři měsíce…Moje 3 měsíce s openSUSE 10.2 jsou vztaženy k zhruba 1 týdnu s Gentoo. V tomto případě má tento údaj pro mě cenu 2 měsíců a 3 týdnů, v nichž jsem díky uživatelsky přátelskému openSUSE nemohl používat plnohodnotně počítač. Nevyzýval jsem nikoho, aby uváděl svoje údaje (a když, tak taky ve srovnání s jiným OS ve stejných podmínkách).
- snazil jsem ze zapnout 3D podporu - repozitare NVidia jsem byl po delsim hledani schopen pridat, nastavit Sax2, podporu 3D zapnout, ale je to v ruznych mistech pro nastaveni - nevim jestli by to zacatecnik bez hledani na internetu zvladl - a vysledek byl ze mi pri restartu server stejne spadl.Možná byl problém v tom, že jsi hledal přímo repozitáře. Nejlepší je začít hledat obecně. Zadal jsem "opensuse nvidia" a už jsem byl na stránce, kde se instalace pro 10.3 popisuje. Ale zatím jsem to neinstaloval. Zjistit si už před instalací jak zprovoznit ovladače grafiky považuju za samozřejmost.
Možná byl problém v tom, že jsi hledal přímo repozitáře. Nejlepší je začít hledat obecně. Zadal jsem "opensuse nvidia" a už jsem byl na stránce, kde se instalace pro 10.3 popisuje. Ale zatím jsem to neinstaloval. Zjistit si už před instalací jak zprovoznit ovladače grafiky považuju za samozřejmost.A neni jednoduchsi pri prvnim startu systemu zobrazit okno, kde urvani uzivatele maji moznost vyberu nesvobodnych ovladacu, kde zmacknou tlacitko a maji plne funkcni 3D system - pokud to jiz neumoznuji opesource ovladace?
zobrazit oknoLepsi priklad - zde
Co je to dost dlouho? Mne trvala 15 minut z DVD. Gnome verzia na CD stahuje veci z internetu, ked jej to povolite.To je mozne - stahovani jsem povoloval - ono asi vsechen ten balast se na CD nevleze
No a zapnutie 3D podpory je hracka. Odkliknut repozitar, nainstalovat, restart serveru.Ma odpoved viz vyse
- nevim jestli by to zacatecnik bez hledani na internetu zvladl - a vysledek byl ze mi pri restartu server stejne spadl.Asi nejsem sam - viz http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1506 uplne dole - konec clanku
Tiskni
Sdílej: