Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
To zcela určitě nasypali, bohužel ne do kanálu, ale nějakým lumpům, kteří jsou teď vysmátí. Tam totiž nejsou žádné seriozní podmínky pro sníh.
V Teplicím vám na Štědrej večer může zapršet a pak se teplot nad nulou minimálně týden asi nedočkáte. Jinak ne každý chce sníh jen v horách.
V okolí okna, parapetu atd. může být často jiná teplota než ve 2 m nad zastíněnou travnatou plochou, kde se oficiálně měří a předpovídá. Stačí, když se přežene mrak, a teplota se nám na teploměru často změní o několik stupňů. Ale tak přesnost na desetinky aspoň já k ničemu nepotřebuju, takže mě to tolik netrápí a ani to nepoznám.
Tak ty modely mají rozlišení orografie několik km až několik desítek km a také záleží na konkrétním místě, nadmořské výšce, zda je to na návětrnné straně kopce, u lesa, ve městě mezi paneláky a chodníky atd. atd. Ale tak pro orientaci to stačí. Mohl bys z toho přibližně určit obvyklou odchylku a těch pár stpňů si vždy ručně přičíst nebo odečíst. Spíš mě zajímá, zda u vás ve středu bude skoro o stupeň více, jak říká yr, nebo o 4 méně, jak předpovídá Meteoblue. Podle mých zkušeností je yr asi nejpřesnější služba, se kterou jsem se kdy setkal, na druhou stranu Meteoblue obvykle líp předpovídá mlhy a nízkou oblačnost.
Tak po večerní aktualizaci hlásí Meteoblue pro Bystřici na středu 7 stupňů, tedy o 4 více než na úterý. Yr se z tohohle pohledu jeví jako stabilnější.
Dej pokoj. Kdo to bílé svinstvo má pořád uklízet(nostalgická vzpomínka na duben před pár roky, kdy jsem musel ze zaváté popelnice uklízet sníh).
Nepsal nic o bílém svinstvu navátém na popelnici, ale myslel jsem spíš pár cm poprašku pro atmosféru.
A v tom se potom šmatlat v lese a setřepávat ho z dřeva? Jak říkám, dej pokoj.
Bratr jde zase zítra s přáteli tradičně do lesa nakrmit zvěř. Rozhodně by uvítal raději sníh než bláto.
Tato zima je relativne studena, viz napriklad:
www.guardian.co.uk/environment/2008/dec/05/climate-change-weather
www.guardian.co.uk/environment/2008/dec/16/scienceofclimatechange-climatechange
Zda se, ze na "Ladovskou zimu" si budeme muset odvyknout.
Na prvním odkazu je moc zajímavý graf. Škoda, že tam nejsou korelace s aktivitou člověka, ale to by pak asi Hrad hned vydal objasňující tiskovou zprávu.
A je to fakt sníh, nebo jen podle vzoru Číny (nebo jiných zemí) natřeli šutráky nabílo?
yr.no je norská, ne finská. Proto je tam to .no :)
Ladovsky bílá zima? Co si vzpomínám, tak loni byla nějaká aférka kvůli landovsky bílé zimě. :-)
Mimochodem, zdá se že zima přituhuje... Už Bertík Gorů vydal knížku o globálním ochlazování? A už mu za ni dali Nobelovku? Měli by máknout, protože třeba za chvíli přijde zas oteplování, pak zas ochlazování, pak bude třeba průměrně... Zkrátka aby to nepropásli.
podle mě by to takhle mohlo vydržet do silvestra a pak by se mohlo pomaloučku začít oteplovat.
Ještě přidám pranostiku: Když na Silvestra chumelí tak Nový rok není daleko.
podle mě by to takhle mohlo vydržet do silvestra a pak by se mohlo pomaloučku začít oteplovat.Snad ochlazovat ne?!?
když napíšu oteplovat tak myslím oteplovat. Pokud někdo nezřízeně touží po sněhu tak ať si jede někam do Alp. Není žádným tajemstvím že pár dní lyžovačky v Alpách vyjde levněji a s lepšími službami než kdekoliv tady. Jiný důvod pro tu bílou věc a teploty pod nulou není. Příroda se přizpůsobí snadno a my můžem na teplé zimě jen vydělat. Jen na silnicích co by se ušetřilo, stovky tun posypu,sůl, spotřeba paliva, pneumatiky, krizové situace, opět jen samá pozitiva. Já sice jezdím na sněhu velice rád, dokonce to trénuju ale obešel bych se bez toho. Už jen proto že ti ostatní to třeba rádi nemají, neumí to a nezvládají to.
To jsem přesně čekal, demagogiká argumentace jako z Hradu. Kdybys byl aspoň schopný kliknout na ten článek, zjistil bys, že je statisticky podložené ubývání teploty a s tím související menší pravděpodobnost sněhu v našem pásmu. Chápu, nehodí se ti do to do ideologie-demagogie, tak si doplň základní vzdělání a neztrapňuj se informačním vákuem. Je to k smíchu.
Jenže pokud sis toho ještě nevšiml, tak tady se diskutuje úplně o něčem jiném. Tedy o tom, že prokazatelně dochází k oteplování, tání ledovců atd. a že tedy klesá pravděpodobnost počtu dnů v roce s nízkými teplotami a sněhem.
Věrohodných důkazů o dopadech činnosti člověka na oteplování planety přibývá neustále a zpochybňování toho na základě zmanipulovaných dnes vnímám jako stejně nebezpečnou a nehoráznou křivárnu jako když někteří jednotlivci popírající holokaust. Takové demagogy bych trestal.
Takové demagogy bych trestal.Tak z tim si běž do minulých režimů. Neříkám, že tihle lidi mají pravdu. Ale zaprvé, mají právo na svůj názor a ty, vzteklej špunte, tady nemáš koho co trestat. Zadalší, jejich názor nemusí být až tak zcestný; že lidi na oteplování planety působí, je jasné. V čem je ale zakopanej pes, je, jak moc to člověk ovlivnil. Zelená propaganda totiž tenhle vliv zveličuje do neuvěřitelných výšin. Skutečnou hodnotu je ale hrozně těžké nějak objektivně stanovit - to množství možných příčin a průběhů je prostě moc komplexní. Pravda bude nejspíš někde uprostřed, jak už to bývá.
Tak hele, ty jsi nějakej pomalejší Kralyk na ten Štědrej den. Tato diskuse je o oteplávání a sněhu na vánocích. Trekkerova poznámka je úplně mimo, protože narážel na samotné oteplování. Inteligentní lidé vědí, že dnes není o tom, zda se otepluje a tají ledovce, ani zda za to může člověk, ale nakolik se oteplují a budou oteplovat a nakolik za to může člověk. To, že v česku přestává být sníh a již není normálnem je podloženo statistickými fakty. Tečka a basta fidli.
A ano, nekompetentní lidi hrající si na všeználky s propagandistickými zmanipulovanými fakty bych trestal stejně jako všechny ty, kteří je hájí. Pro mě je to v principu podobné jako popírání holokaustu a vymýšlení lží, kterými se to má dokládat.
To se mýlíš, lidé, kteří po světě šíří lži poodbně jako o tom holokaustu už napáchali mnoho zlého. A jak sis mohl všimnout, nic nemoderuju, jen Tě upozorňuju na to, že jsi nepochopil téma diskuse. Jednalo se o sníh na Vánoce a s tím spojené oteplování. Sám píšeš o tom, že člověk působí na oteplování (takže podle tebe existuje), ale přitom nechápeš, že trekker zde shazuje samotnou podstatu příspěvku a fakta, tedy že sníh na Vánoce je u nás nepravděpodobný. Tečka.
Tedy o tom, že prokazatelně dochází k oteplováníV jakém časovém úseku je to prokazatelné?
tání ledovcůZajímavé je, že obrázky toho, jak tají ledovce, se objevují vždycky kolem března a jindy už moc ne. Jestli ono to nemá nějakou souvislost s počasím.
že tedy klesá pravděpodobnost počtu dnů v roce s nízkými teplotami a sněhem.Zatím. Nicméně předpovídat do budoucna klima na padesát let dopředu, když máš k dispozici data z nějakých 200 let, to prostě nejde. Respektive, jak je vidět, tak to jde, ale výsledek je nutně zatížen chybou.
Věrohodných důkazů o dopadech činnosti člověka na oteplování planety přibývá neustále a zpochybňování toho na základě zmanipulovanýchZajímavé je, že důkazy podporující teorii, že člověk má vliv na oteplování planety, jsou věrohodné, kdežto důkazy tuto teorii vyvracející jsou zmanipulované. A jenom pro ukázku. Ze slunce na zemi nepřetržitě dopadá energie 1,7508 × 10^17W (+/- 3% v závislosti na ročním období). Lidé spotřebovávají 1,267 × 10^13W energie. I kdyby se veškerá tato energie měnila v teplo, jako že nemění, rozdíl je čtyři řády. (Přidejme, že další dodaná energie bez zásluhy člověka je z zemského jádra.) Tvrzení, že člověk může nějak výrazně ovlivnit klima svou činností na zemi, je už jenom díky tomuhle přinejmenším ambiciózní.
"V jakém časovém úseku je to prokazatelné?"
To vidí každý, kdo umí číst z grafu vývoje teplot za posledních několik set let.
"Zajímavé je, že obrázky toho, jak tají ledovce, se objevují vždycky kolem března a jindy už moc ne. Jestli ono to nemá nějakou souvislost s počasím."
To kdybys uvedl do písemky pro obyčejný zápočet z Environmentálního vzdělávání v prvním semestru VŠ, tak asi rupneš za to, že nedáváš pozor na hodinách. :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Retreat_of_glaciers_since_1850
"Zajímavé je, že důkazy podporující teorii, že člověk má vliv na oteplování planety, jsou věrohodné, kdežto důkazy tuto teorii vyvracející jsou zmanipulované. "
Jistě, jestli se takové důkazy vůbec někdy dostane do nějakého seriozního vědeckého časopisu, pak se jima bude vůbec kdo zabývat. Zatím mi přijde idiotské nedržet se nejnovějších poznatků mainstreamové vědy ale věřit pár procentům blbců, kteří nic seriozního relevantního v ruce nemají, jinak by se tím už někdo dávno zabýval.
To kdybys uvedl do písemky pro obyčejný zápočet z Environmentálního vzdělávání v prvním semestru VŠ, tak asi rupneš za to, že nedáváš pozor na hodináchŠtěstí, že se na VŠ zabýváme pouze vědou a ne pavědami typu environmentální vzdělávání.
http://en.wikipedia.org/wiki/Retreat_of_glaciers_since_1850V souvislosti s ubýváním ledovců jsi mi ještě nikdy neodpověděl na otázku, co způsobilo úbytek ledovců v době, kdy Vikingové Grónsko pojmenovali "Zelená země" kolem přelomu tisíciletí. Taky aktivita člověka?
Zatím mi přijde idiotské nedržet se nejnovějších poznatků mainstreamové vědyA které že poznatky to jsou? Nejsou to náhodou poznatky toho mezinárodního sjezdu klimatologů, kde politici (ale nikoliv vědci, ti už byli na cestě domů) odhlasovali, že za oteplování může člověk? Věda se nedá odhlasovat.
Ale na to já ti přece nepotřebuju vůbec odpovídat. Mě stačí, že jsi lhal o tom, že oteplování neexistuje a že sníh je dle statistiky na Vánoce nepravděpodobný. Za druhé bys nepochopil ani tak jednoduchou věc, jako že když bylo před pár tisíci lety relativní oteplení s žádným nebo nižším působením člověka než dnes, že to není vůbec žádný argument proto, že tomu tak je stejně i dnes.
Poznatky jsou popsány na wiki, nehodlám se tu zaplétávat týdenní diskusí, kterou vždy shodíš tím, že různé konference odhlasují většinové stanovisko jednotlivých vědců stanovisko na základě fakt. Opět, pokud jsi tak málo inteligentní a nechápeš, že politici si mohou odhalsovat co chtějí, ale fakta vždy zůstanou fakty bez ohledu na to, že výsledek hlasování na jejich základě je v rozporu s tvým názorem.
Mě stačí, že jsi lhal o tom, že oteplování neexistujeDolož nebo se jdi bodnout...
Díval ses na ten graf, co jsem napsal výše? Z něj teda nějaký třeskutý oteplování zrovna dvakrát prokazatelné není..."V jakém časovém úseku je to prokazatelné?"
To vidí každý, kdo umí číst z grafu vývoje teplot za posledních několik set let.
Stačí se podívat na grafy na wikipedii. Pokud nejsi slepý nebo blbý, tak to uvidíš a pochopíš.
Já si strašně moc přeju, aby aspoň průměrně inteligentní lidé (kteří jsou toho schopni) věřili zdrojům jako je například IPCC, Akademie věd ČR, NASA, National Geographic, Nature, Wikipedia, Britannica, MSN Encarta, Columbia Encyclopedia ... než pár procentům neinformovaných blbců, bláznů, demagogům, a propagandistickým všeználkům z Hradu překrucujícím základní fakta a sveřepících na překonaných, zastaralých a stokrát vyvrácených informacích.
Až si o tom něco relevantního přečteš, tak zjistíš, že jde o skutečné korelace. Do té doby zde budeš moct tak akorát plácat absurní nicotné kecy na úrovni toho, že ledovce tají jen na jaře.
Až si o tom něco relevantního přečteš, tak zjistíš, že jde o skutečné korelace.Korelace čeho s čím?
A vůbec se za to nestydím, že podvodníky a demagogy zpochybňující vliv člověka na základě slunečních cyklů nemám rád
Těch článků a stanovisek byly mraky. Solární aktivitu mohou současnému oteplování přičítat jen demagogové a blbci nebrající v potaz to, že jejich argumenty byly již mnohorát průkazně vyvráceny. Ale jak říkám, na detailní hloubkovou diskusi zde nemám náladu ani čas a pochybuju, že by to k něčemu bylo.
on už to asi nikdo číst nebude ale pokusím se ty horké hlavy zchladit. Ledovce tají, to je prostě fakt. Na to stačí zajet si na zájezd do Alp. Je to dobře nebo špatně? Myslím že ani tak ani tak. Je to prostě přírodní jev který si jde svou cestou stejně jako déšť nebo vítr. Může za to člověk? Ale prd! Může k tomu leda tak nějakým asi ne příliš podstatným způsobem přispět a stejně tak to nemůže zvrátit. Znám se s jedním geologem který se tomu směje už hodně dlouho. Docela mu věřím, oni ti geologové vidí trochu dál do historie planety a do sil které jsou ve hře. Samozřejmě by se lidstvo mělo ve svém konání trochu krotit ale to co se páchá ve jménu ekologie je někdy úplně naruby. Klasika jsou větrné elektrárny. Kdyby nebyly VELMI, opakuju VELMI štědře dotovány tak po nich psovák nezaštěkelí. Další věc která mi leží v žaludku je limit CO2 u aut. Stalo se to reklamním prvkem a je to jen papírový údaj který vůbec o ničem nevypovídá. Ono to totiž v praxi nejde změřit nějakým rozumným způsobem a tak se to prostě paušálně vypočítává ze spotřeby paliva. A ta se zjišťuje v laboratorních podmínkách zkušebny a s reálným provozem má většinou jen málo společného. Taky se propagují diesely, mají o trošičku menší produkci CO2 (možná) než benzinová auta. A taky prima rakovinotvorné saze ale ty jenom dejcháme, ty nemají ten globální vliv. Další prima ekomýtus jsou hybridní auta. Zkuste si najít nějaké testy z reálného provozu jakou to má spotřebu.
Že nemůžete žádný najít? já se na českých autowebech pohybuju celkem dost a po dlouhém hledání jsem našel jeden. Nebudu psát o jakou značku se jednalo, jen tolik že moje zastaralá taliánská rachotina je na tom líp. A to už vůbec nikde není psáno jakou má životnost ten akumulátor co to živí, jak drahá je jeho výměna, jak ekologicky náročná je jeho výroba a recyklace případně likvidace. Další části pohonné jednotky jako generátor, elektromotor,což někdy bývá v jednom, elektrické rozvody, spínací a regulační prvky, spousty a spousty plastů a elektroniky. Ať mě ještě někdo krmí tím že to je ekologičtější než normální auto. Prostě pokud se budou aktivity ochránců ubírat tímhle směrem tak pro mě a spoustu dalších lidí to bude jen další temná sekta která nikomu a ničemu neprospívá a jen dělá ochraně přírody špatné jméno.
Váš problém je ten, že pletete milion věcí dohromady. Dnes je již zcela nepochybné, že se na oteplování podílí člověk, a téměř nepochybné, že rozhodující měrou. To jsou prostě fakta. A existuje mnoho modelů, které předpovídají čím dál tím výraznější oteplování. A samozřejmě jsou verifikovány a je to vidět na těch obrázcích na wiki, že skutečný (měřený) vývoj teploty odpovídá v uplynulém století těm modelům. To, co se v současnosti diskutuje, je způsob a intenzita opatření.
A existuje mnoho modelů, které předpovídají čím dál tím výraznější oteplování. A samozřejmě jsou verifikovány a je to vidět na těch obrázcích na wiki, že skutečný (měřený) vývoj teploty odpovídá v uplynulém století těm modelům.Jo. Udělat model na základě dat z dvou set let na deset let dopředu, to asi jde. Nicméně to, že ten model zatím funguje, v žádném případě nedokazuje, že je přesný a že data předpovězená na padesát (sto) let dopředu jsou přesná.
Na to stačí zajet si na zájezd do Alp.
Přesně. V nějaké debatě o globálním šílenctví přinesl někdo ukázat obrázek, kde byly Alpy zelené a pásl se tam dobytek. Na místě, kde je dnes ledovec. Bylo to jen pár století zpět. O tomto se ví. Geologové vědí i o dalších a dlouhodobějších cyklech tepla a zimy. Již děti na ZŠ se učí do dobách ledových. Navíc, jak se víc a víc zkoumá, tak se přichází na další vlivy (hlavně záporných zpětných vazeb - čím víc se oteplí, tím více budou bránit dalšímu oteplovaní). Ale to se nesmí říkat.
Příklad s těmi větrnými elektrárnami je velmi přesný. Dotovaná neefektivní výroba (v našich krajích). Dále všechna ta biopaliva. Neušetří ani procento CO2, ale o to více zatíží atmosféru metanem (u kterého je skleníkový jev na rozdíl od CO2 laboratorně prokázaný).
Na to stačí zajet si na zájezd do Alp.Přesně. V nějaké debatě o globálním šílenctví přinesl někdo ukázat obrázek, kde byly Alpy zelené a pásl se tam dobytek. Na místě, kde je dnes ledovec. Bylo to jen pár století zpět. O tomto se ví. Geologové vědí i o dalších a dlouhodobějších cyklech tepla a zimy
Mně by skutečně zajímala kvalitativní úroveň argumentů proti lidskému přičinění globálního oteplování, kdy je jasné, že nejde o žádný přírodní cyklus, ale o negativní dopady aktivity člověka. Ona je totiž veškerá nulová, protože to již bylo věrohodně prokázáno.
ale my tady nevedeme žádnou filozofickonáboženskou diskusi. Klimatické změny se děly, dějí a s největší pravděpodobností se dít budou i nadále. To že se děly i v dobách kdy na to lidstvo mělo nulový vliv je celkem snadno doložitelný fakt. To že dnes za to může člověk, pouze nebo převážně je dost sporné. A i kdyby, můžeme s tím něco dělat? Asi těžko změníme Indii a Čínu, nebo žeby jsme se nějak zbavili tak miliardy lidí? Evropa, ta to nevytrhne, obzvlášť když se snižování emisí řeší prodáváním povolenek. Když se ve jménu ekologie likvidují stará auta aby si lidi koupili nová. Ta nejstarší mají většinou lidé kteří najedou naprosto mizivé kilometry tudíž jejich emise jsou zanedbatelné. A opět na to jdeme přes peníze. Dědovi doslouží stará škodovka a on aby měl čím jet k doktorovi a na nákup musí koupit jiné auto. Buď koupí starou ojetinu která by mu na ty dva tisíce kilometrů ročně stačila a zaplatí z ní poplatek v ceně benzínu který by spotřeboval za pět let anebo koupí novější auto které ovšem je pro něj zbytečný luxus. Ale hlavně že se trh hejbá áno! Mimochodem moje auto by se vešlo do toho slavného limitu CO2 už před těmi 17 lety kdy bylo vyrobeno. Proč se u těch dnešních z toho dělá takový cirkus?
Mně by skutečně zajímala kvalitativní úroveň argumentů proti lidskému přičinění globálního oteplování
No obvykle se nedokazuje, že něco není, ale naopak, že něco je. Jinými slovy, je třeba přinést důkazy, opakovatelně dokazatelné, laboratorně ověřitelné atd., že to má za vinu člověk. Nikoliv, že nemá. A důkazem není hlasování politicky ovlivněných lidí s výsledkem "s vysokou pravděpodobností". Takhle se věda nedělá.
Geologové nechť mi odpustí zjednodušení, tato planeta zažila mnoho střídání tepla a zimy. A některá jsou dokonce zaznamenáma lidmi. Tato změna (je-li jaká) má mít jinou příčinu? A proč? Protože je to politicky atraktivní téma? A to, že se ve jménu "boje proti" páchá mnohem větší poškození přírody ti nevadí? Měření teploty se provádí nějakých sto let. S různou metodikou, různou přesností. Na základě tohoto že předpokládá změna na další stovku let. To je hádání z křišťálové koule. Nic jiného.
Geologové vědí i o dalších a dlouhodobějších cyklech tepla a zimy.To ano, ale přestože současné oteplování docela přesně zapadá do jednoho z těch cyklů, tak v tomto konkrétním případě za to může člověk.
Tiskni
Sdílej: