Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
).
I) Upravy pracovního prostředí:
K úplné spokojenosti mi chybí už jen několik "osobních" drobných úprav:
a) Další písma:yum -y install bistream-vera-fonts dejavu-fonts-experimental efont-unicode-bdyum -y install tango-icon-theme tango-icon-theme-extras kdeartwork-icons
).
c) Stačí mi 75% velikost ikon:Jakékoliv okno Nautilu - Upravit - Nastavení - Pohledy - Výchozí úroveň zvětšení - 75%
d) Nemám rád "dvojklik" pro otevírání složek:Jakékoliv okno Nautilu - Upravit - Nastavení - Chování - Single click..
e) Stačí mi menší písmo (tak 9)Systém - Nastavení - Vzhled a chování - Vzhled - PísmaGNOME-FluidCode_1600x1200.png
g) A k ní korespondující gnome-panelvlastnostech panelu - pozadí - obrázek na pozadí použiji 20+1_tk_glass.png
h) abych se dostal do menu KDE potřebuji nainstalovat kmenu-gnome yum -y install kmenu-gnome
II) Inspirace pro příště:

)))
b) Kickstart
Po úspěšné instalaci v kombinaci s výše uvedeným lze vytvořit do značné míry "automatizovaný proces" pro další instalace /klonování systému na další stroje./root/anaconda-ks.cfg a přidáme poinstalační skriptíky, může nám to ušetřit značnou spoustu práce.ks.cfg, po startu instalace zadat linux ks=umístění_souboru a instalovat.
ksconfig
c) puppet je další užitečnou věcí.
d) Malá reklama konkurenci (a test tolerance
):
)
III) Dodatek:
...
.
.
IV) Upgrade na F9
Související témata:
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 1. díl - Poinstalační nastavení
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 2. díl - Multimédia
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 3. díl - Internet
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 4. díl - Hardware
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 5. díl - Kancelářské aplikace
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 6. díl - Wine a virtualizace
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 7. díl - Co se jinam nevešlo
Tiskni
Sdílej:
. Kromě toho mají většinou "náročnější" grafické karty. Ale jinak podle mne stejně nakonec jinudy cesta nepovede než to zase upgradnout. Záleží jen na tom jak dlouho to kdo vydrží...
Chtel bych to udelat lepe, ale nemam na to cas
Jen se desim toho, ze si nekdo ten skriptik spusti bez toho aby se do nej podival a pak se bude divit co mu to provedlo...
ale snad to nikdo jen tak neudela