Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zase záchvat hardwarově vyměňovacíNevím proč, ale četl jsem to jako Zase záchvat hardwarově vyměšovací
Pokud preferuješ malý rozměry a nízkou hmotnost a stačí ti 12.1" s 1024×768 pak tohle, pokud bys radši 14.1" se 1400×1050 ve "standardním balení" pak tohle. Jak jsou na tom s výdrží nevím, asi by sis musel připlatit za novou baterii.
Můj IBM ThinkPad T40 je velký,Naopak, je velmi malý. Alespoň když použiješ jako etalon ty nablýskané asusy a hápéčka na LinuxAltu. Menší s plnohodnotnou klávesnicí jsou jen širokoúhlé 12".
krátko (dvě a půl hodiny) vydržíAle kdepak. Když jsem koupil svou T40, měla baterka kapacitu 52 Wh z původních 72 a notebook na ni vydržel k pěti hodinám. Teď má 26 Wh a vydrží mezi 2 a 2,5 hodiny. U nové devítičlánkové očekávám výdrž mezi 6 a 7 hodinami (a to mám displej s rozlišením 1400 x 1050 a grafiku od ATI). Který z nablýskaných notebooků ti nabídne totéž s cenou do 3k a celkovou váhou do 2,5 kg? Je-li ti i toto málo, můžeš si přikoupit baterku do místa po optické mechanice a hravě se tak dostat přes 10 hodin.
má poskrovnu USB,Toto mi nevadí, málokdy se mi podaří obě zaplnit. A nepotřebuju ani hub.
nechodí na něm plynule akcelerovaný desktopAkcelerovaný, kompozitní nebo 3D?
má malý disk na anime,To bych řešil takto nebo takto.
rozlišení displeje (1024 na 768) by mohlo být výrazně lepší.Na menším stroji nebude výrazně lepší, tam dostaneš maximálně 1280 x 800. Jde-li ti o filmy, pak je podle mě lepší 14" displej než stejně široký širokoúhlý 12". Máš tam místo na titulky i na normální práci.
Poohlížím se tedy po něčem malém (méně než 14"), dlouze šlapajícím na baterie (tak pět hodin) a aspoň trošku kvalitním (IBM, možná HP, Dell, FSC, Apple, Toshiba, Asus?), majícím dost USB,... Samozřejmě repas. Tak do 15, lépe 10 tisíc korun českých.Jsem zvědavý, jestli něco trumfne tvou T40 doplněnou o USB hub, novou baterku a nový disk. Máš to do 8k a jako bonus nepřijdeš o trackpoint.
No, já jsem měl při nákupu baterii na nějaké tři hodiny; teď jsou to maximálně dvě a půl hodiny.Srovnej si aktuální kapacitu s původní (vykecá ti to acpi) - podle toho se dá výdrž na novou baterku slušně odhadnout.
Já zase potřebuji mít připojenou flašku, telefon, PDA,... Prostě chci mít rezervu a rád bych si pořídil externí klávesnici a myš (kvůli pohodlí).Hm, na cestách mám připojenou akorát flešku nebo myš (většinou ne naráz, obvykle si vystačím s trackpointem) a doma by to řešil právě USB hub. Externí klávesnice a myš je na cestách přítěž a doma je pohodlnější zastrkávat do počítače jeden kabel místo deseti (a úplně nejlépe jen položit kompl do dokovací stanice.
ATi Mobility Radeon 7500 (open-source ovladač). Beryl se sekal. Průhlednost v KDE je nepoužitelná.Mám radeon 9000 s 32 MB VRAM. Beryl jede pouze v 16b (24b kořenové okno se nevejde do VRAM nebo co) a obvykle jede plynule. Nakonec jsem to přestal používat hlavně kvůli problémům s xv.
Tiskni
Sdílej: