Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »0:49:56 thats why you are here.A taky se mi libi, ze ukazal prostrednik nejen NVidii, ale i prehnane americke "profesionalite" a "korektnosti".
myslim ze NVIDIA ma celeho Linusa u piciOficiální odpověď: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTEyMjk
nVidia is full of crap. Let's take a look at all of the Android based hardware out there on the Tegra 2 that has been forgotten about and left behind because we have NO DRIVERS for their hardware. O2X, G2X, Viewsonic GTab, etc...
Pokud si dobře vzpomínám, byl problém (1) s distribucí ovladačů a (2) nemožností implementovat hardwarovou akceleraci.
If they're really contributing as much as they claim, then why is the mainline cpuidle support for Tegra in 3.4 so piss-poor compared to that of their own forked 2.6.36 branch? Where's the documentation on their CPU's idle/power management capabilities? Why is the Tegra code so badly branched that devices running Android 4.0 on Tegra are running 2.6.39 instead of the officially recommended 3.0.8?
A já nerozumím tomu, co je na tomhle v nepořádku.
Tak se zkus zamyslet nad myšlenkami za GNU GPL, open source atd. Pak si to porovnej s tím, jak se chová nVidia. To, zda to budu používat, je zcela irelevantní.
Funguje dobře jak komu.
Není to tak dávno, co bylo riziko byť jen aktualizovat jádro z GUI. Protože blob.
Optimus funguje, co se týče přispění nVidie, velmi dobře nijak.
má určitě pro uzavřenost svoje důvody
GNU/Linux používám, protože mě nenutí s každou novou verzí upgradovat i hardware, což je většinou nutností např. při přechodu ze starší verze Windows na verzi novější.
Z toho mi vyplývá logicky, že asi největším důvodem uzavřenosti ovladačů od Nvidie je omezení/zkrácení "morální životnosti" hardwaru od nich. Tudíž chci-li tedy nejnovější GNU/Linux a mám starou grafickou kartu s chipsetem od Nvidie? Smůla.
Pořvávání jako v této diskusi je směšné a svědčí o nezralosti mistra Kolibáče, který zkrátka potřebuje pár let k tomu, aby dospěl...
Takže schvalovat uzavřené binarní sračky typu ovladače od Nvidie je v pořádku? Myslím, že s tou vyzrálostí je to spíš naopak.
Takže schvalovat uzavřené binarní sračky typu ovladače od Nvidie je v pořádku?
Ano to je naprosto v pořádku. Protože mi to dávají k dispozici, a to aniž bych za to něco platil nebo se jim musel jinak revanžovat. To že má někdo tu drzost si ještě diktovat, jakým způsobem by to měli poskytovat, to je spíš trapné.
Protože mi to dávají k dispozici, a to aniž bych za to něco platil nebo se jim musel jinak revanžovat.
Mně to smysl dává. Když použiju tvůj příklad, pak se výrobce rozhodne vyrábět hodinky. Je v jeho zájmu, aby se dobře prodávali. Což nebudou, pokud nebudou funkční. Tedy za předpokladu, že jeho cílovou skupinou není banda kutilů zabývajících se jemnou mechanikou, ale obyčejní lidé, kteří potřebují vědět, kolik je hodin. nVidia celkem prosperuje, na tom se asi shodneme. Řekl bych tedy, že zákazníkům (jejich cílové skupině) poskytují relativně kvalitní službu. Kdyby tomu tak nebylo, lidé by její produkty nekupovali. Z toho mi plyne, že ani jejich ovladače nebudou tak nekvalitní. A pokud někomu nevyhovují ty, které dodávají zdarma ke svému HW (živí se primárně výrobou HW, ne psaním ovladačů...), pak má dotyčný volnou ruku k vlastnímu vývoji. Anebo odejít k jiné značce. Když mě budou boty od Bati tlačit protože mám abnormálně velký palec, tak jim nebudu ukazovat fakáče. Protože vyrábí standardní velikosti pro většinu lidí. Radši si koupím boty od značky XXX, která vyrábí boty kompatibilní s mojí nohou. Pokud se rozhodnou urvat si ještě trochu větší podíl na trhu, možná začnou vyrábět jeden model pro jeden typ abnormální nohy. Buď mám štěstí a budou mi, nebo ne. Atd. atd. ...
A pokud někomu nevyhovují ty, které dodávají zdarma ke svému HW (živí se primárně výrobou HW, ne psaním ovladačů...), pak má dotyčný volnou ruku k vlastnímu vývoji. Anebo odejít k jiné značce.Samozřejmě, to nikdo nerozporuje, zároveň se tím ale nijak nevylučuje fakování NVidie, naopak, ono to jde ruku v ruce, že je vyfakuju a poradím si nějak jinak (anebo ne).
Když mě budou boty od Bati tlačit protože mám abnormálně velký palec, tak jim nebudu ukazovat fakáče.Tahle analogie ale úplně nesedí, protože pro NVidia "boty pro lidi s abnormálním palcem" dělá, dokonce to pro ně asi není tak zanedbatelný sektor, hlavně na serverech a v mobilním segmentu...
Neplatím. Žádný HW od nVidie nemám, a přesto si vlezu na internet a stáhnu si ovladače pro grafické karty nVidia na Linux. Stačí ti to takto, nebo ti to mám vysvětlit podrobněji, jako pro extra natvrdlého?Troll alert.
Pokud se nemýlím, tak Nvidia neposkytuje potřebné specifikace svých grafických čipů, aby bylo možné ovladače napsat. Noveau je tady hlavně jenom díky reverznímu inženýrství.
Co to znamená, že jsem něco dostal zadarmo? Že za to nic neplatím.Tohle je asi takovy argument jako kdybys sel do obchodu a zacal si tam odlevat 10% samponu, co tam je navic zdarma.
A ona něco musí poskytovat? Dokonce ani ty uzavřené ovladače poskytovat nemusí, ale dělá to.
Můžeš mi říct, k čemu by byl hardware bez ovladačů?
Dokonce ani ty uzavřené ovladače poskytovat nemusíKdyž nebude poskytovat žádné ovladače a žádnou dokumentaci, tak na ně bude zdvihat prostředníček úplně každej.
+1
Vážně? No, ti kteří nemají nic lepšího na práci asi jo. Ti bystřejší možná zkusí tuhle "díru" využít. To, že to jde, ukázal Nouveau. A pokud by to nešlo, tak by ta firma hodně brzo skončila.
Naopak, to, že ovladače jsou zdarma, je relevantní fakt.Ať na to koukám jakkoli, logiku v tom nevidím. Nikdo si přece nestěžoval, že by ovladače nešly stáhnout z netu.
Ale smí. Jenže za zmíněných okolností je v rozporu s etikou spíše kritika té společnosti než samotné chování té společnosti.Tvá představa o etice se zřejmě velmi liší od té mojí.
Což mě upřímně těší.Prepáč, ale tomuto zas neverím. Vzdaj to, nechce sa mi veriť že ti nedochádza
+1
Reddit, /., YT, Technet (ačkoliv tam to byla čirá demence) a ještě něco. Příliš mnoho komentářů tvrdících, že blob funguje, má nejlepší 3D a nVidia by se na linuxové ovladače mohla taky vykašlat. A v těch komentářích nulové tušení o tom, že
Tiskni
Sdílej: