Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
to nemá asi ani cenu to PDF stahovatMohu se zeptat, proč si to myslíte? Je tím důvodem pouze to, že výzkumníky zaměstnává Microsoft Research?
jak MS do nynějška "přispěl" k rozvoji webuTřeba iframe a AJAX.
Pre MS musím čo verzia to ladiť CSSPoslední verze disponují režimem kompatibility, pokud jste tedy stránku odladil pro konkrétní verzi IE, stačí vložit odpovídající tag meta.
ale hlavně to byly více či méně uzavřené standardy jednoho výrobceJava je svobodná a už dřív byla otevřená v tom smyslu, že existovala specifikace a k ní víc implementací.
muselo být něco, co by muselo (alespoň na pohled) běžet jako plnohodnotná aplikace a ne jako cosi v okně prohlížečeSouhlas -- pouštět aplikace v rámci* jiné aplikace (prohlížeče) je otravné a nesmyslné. Pro Javu je běh mimo prohlížeč přirozený. Flash má taky něco takového, aby nemusel běžet v rámci webové stránky. Dosbox je rovněž samostatné okno/aplikace. Další možností je virtualizace -- aplikace by se šířila jako obraz CD nebo disku. Opět není potřeba vymýšlet kolo, rozhraní je definované, síť tam funguje + se dá přidat nějaké TCP nebo třeba PCI či USB API, kterým bude mít aplikace zpřístupněné některé další zdroje (soubory, schránku atd.). Aplikace pak bude mít nějaké velmi lehké jádro operačního systému, nebo bude sama operačním systémem** -- třeba takový GRUB2 toho umí dost a je to taky taková aplikace. *) nejde až tak o ty procesy a technickou stránku, ale hlavně GUI **) resp. nebude, ale bude v jeho pozici z pohledu virtualizace
Nakonec se z toho stane virtuální stroj – ale ten nemusíš psát, stačí použít hotový – třeba Javu nebo Flash (resp. jeho podmnožinu implementovanou pomocí svobodného softwaru).API nového prohlížeče je další mezivrstva, jejíž hlavní výhodou je jednoduchost – dá se tedy očekávat menší počet bezpečnostních problémů. Virtuální stroj se může postavit nad tím jednoduchým API. Rozdíl oproti dnešnímu stavu je v tom, že virtuální stroj bude izolován od zbytku operačního systému.
Proč vynalézat kolo?Bohužel dnešní prohlížeče a virtuální stroje nejsou schopny izolovat spouštěné (webové) aplikace – stačí se podívat na objevené bezpečnostní problémy. Smyslem je vytvořit prohlížeč, kde se nebudete muset bát spustit libovolnou aplikaci (a navíc tam odpadnou problémy s nekompatibilitou různých prohlížečů nebo různých VM). Nejrozšířenější VM (JVM, CLR, V8, SpiderMonkey, Chakra) jsou neuniverzální, což je důvod, proč aplikaci povolit, aby si s sebou nesla vhodnější VM – dnes to však znamená důvěřovat autorům VM.
Moderní webové prohlížeče už neslouží jen k prohlížení dokumentů, ale staly se z nich platformy pro běh aplikací.Za což bych střílel.
Místo toho, aby prohlížeč implementoval řadu složitých technologií, tak bude implementovat jen několik jednoduchých funkcí – zejména funkce pro správu paměti, pro práci se sítí, pro vykreslení obsahu paměti na obrazovku, pro načítání vstupu od uživatele a pro perzistentní uložení dat.Sorry, to musel vymyslet někdo na drogách. Jiné vysvětlení nemám.
Celá myšlenka je podrobněji popsána v článku Eratosthenes: Radically Refactoring the Web (Howell, Parno, Douceur; 2012).Autory prosím rovnou zastřelit u zdi.
včetně webového prohlížeče založeného na WebKitu.Yo Dawg…
Tiskni
Sdílej: