Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Tiskni
Sdílej:
to nemá asi ani cenu to PDF stahovatMohu se zeptat, proč si to myslíte? Je tím důvodem pouze to, že výzkumníky zaměstnává Microsoft Research?
jak MS do nynějška "přispěl" k rozvoji webuTřeba iframe a AJAX.
Pre MS musím čo verzia to ladiť CSSPoslední verze disponují režimem kompatibility, pokud jste tedy stránku odladil pro konkrétní verzi IE, stačí vložit odpovídající tag meta.
ale hlavně to byly více či méně uzavřené standardy jednoho výrobceJava je svobodná a už dřív byla otevřená v tom smyslu, že existovala specifikace a k ní víc implementací.
muselo být něco, co by muselo (alespoň na pohled) běžet jako plnohodnotná aplikace a ne jako cosi v okně prohlížečeSouhlas -- pouštět aplikace v rámci* jiné aplikace (prohlížeče) je otravné a nesmyslné. Pro Javu je běh mimo prohlížeč přirozený. Flash má taky něco takového, aby nemusel běžet v rámci webové stránky. Dosbox je rovněž samostatné okno/aplikace. Další možností je virtualizace -- aplikace by se šířila jako obraz CD nebo disku. Opět není potřeba vymýšlet kolo, rozhraní je definované, síť tam funguje + se dá přidat nějaké TCP nebo třeba PCI či USB API, kterým bude mít aplikace zpřístupněné některé další zdroje (soubory, schránku atd.). Aplikace pak bude mít nějaké velmi lehké jádro operačního systému, nebo bude sama operačním systémem** -- třeba takový GRUB2 toho umí dost a je to taky taková aplikace. *) nejde až tak o ty procesy a technickou stránku, ale hlavně GUI **) resp. nebude, ale bude v jeho pozici z pohledu virtualizace
Nakonec se z toho stane virtuální stroj – ale ten nemusíš psát, stačí použít hotový – třeba Javu nebo Flash (resp. jeho podmnožinu implementovanou pomocí svobodného softwaru).API nového prohlížeče je další mezivrstva, jejíž hlavní výhodou je jednoduchost – dá se tedy očekávat menší počet bezpečnostních problémů. Virtuální stroj se může postavit nad tím jednoduchým API. Rozdíl oproti dnešnímu stavu je v tom, že virtuální stroj bude izolován od zbytku operačního systému.
Proč vynalézat kolo?Bohužel dnešní prohlížeče a virtuální stroje nejsou schopny izolovat spouštěné (webové) aplikace – stačí se podívat na objevené bezpečnostní problémy. Smyslem je vytvořit prohlížeč, kde se nebudete muset bát spustit libovolnou aplikaci (a navíc tam odpadnou problémy s nekompatibilitou různých prohlížečů nebo různých VM). Nejrozšířenější VM (JVM, CLR, V8, SpiderMonkey, Chakra) jsou neuniverzální, což je důvod, proč aplikaci povolit, aby si s sebou nesla vhodnější VM – dnes to však znamená důvěřovat autorům VM.
Moderní webové prohlížeče už neslouží jen k prohlížení dokumentů, ale staly se z nich platformy pro běh aplikací.Za což bych střílel.
Místo toho, aby prohlížeč implementoval řadu složitých technologií, tak bude implementovat jen několik jednoduchých funkcí – zejména funkce pro správu paměti, pro práci se sítí, pro vykreslení obsahu paměti na obrazovku, pro načítání vstupu od uživatele a pro perzistentní uložení dat.Sorry, to musel vymyslet někdo na drogách. Jiné vysvětlení nemám.
Celá myšlenka je podrobněji popsána v článku Eratosthenes: Radically Refactoring the Web (Howell, Parno, Douceur; 2012).Autory prosím rovnou zastřelit u zdi.
včetně webového prohlížeče založeného na WebKitu.Yo Dawg…