Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Tiskni
Sdílej:
to nemá asi ani cenu to PDF stahovatMohu se zeptat, proč si to myslíte? Je tím důvodem pouze to, že výzkumníky zaměstnává Microsoft Research?
jak MS do nynějška "přispěl" k rozvoji webuTřeba iframe a AJAX.
Pre MS musím čo verzia to ladiť CSSPoslední verze disponují režimem kompatibility, pokud jste tedy stránku odladil pro konkrétní verzi IE, stačí vložit odpovídající tag meta.
ale hlavně to byly více či méně uzavřené standardy jednoho výrobceJava je svobodná a už dřív byla otevřená v tom smyslu, že existovala specifikace a k ní víc implementací.
muselo být něco, co by muselo (alespoň na pohled) běžet jako plnohodnotná aplikace a ne jako cosi v okně prohlížečeSouhlas -- pouštět aplikace v rámci* jiné aplikace (prohlížeče) je otravné a nesmyslné. Pro Javu je běh mimo prohlížeč přirozený. Flash má taky něco takového, aby nemusel běžet v rámci webové stránky. Dosbox je rovněž samostatné okno/aplikace. Další možností je virtualizace -- aplikace by se šířila jako obraz CD nebo disku. Opět není potřeba vymýšlet kolo, rozhraní je definované, síť tam funguje + se dá přidat nějaké TCP nebo třeba PCI či USB API, kterým bude mít aplikace zpřístupněné některé další zdroje (soubory, schránku atd.). Aplikace pak bude mít nějaké velmi lehké jádro operačního systému, nebo bude sama operačním systémem** -- třeba takový GRUB2 toho umí dost a je to taky taková aplikace. *) nejde až tak o ty procesy a technickou stránku, ale hlavně GUI **) resp. nebude, ale bude v jeho pozici z pohledu virtualizace
Nakonec se z toho stane virtuální stroj – ale ten nemusíš psát, stačí použít hotový – třeba Javu nebo Flash (resp. jeho podmnožinu implementovanou pomocí svobodného softwaru).API nového prohlížeče je další mezivrstva, jejíž hlavní výhodou je jednoduchost – dá se tedy očekávat menší počet bezpečnostních problémů. Virtuální stroj se může postavit nad tím jednoduchým API. Rozdíl oproti dnešnímu stavu je v tom, že virtuální stroj bude izolován od zbytku operačního systému.
Proč vynalézat kolo?Bohužel dnešní prohlížeče a virtuální stroje nejsou schopny izolovat spouštěné (webové) aplikace – stačí se podívat na objevené bezpečnostní problémy. Smyslem je vytvořit prohlížeč, kde se nebudete muset bát spustit libovolnou aplikaci (a navíc tam odpadnou problémy s nekompatibilitou různých prohlížečů nebo různých VM). Nejrozšířenější VM (JVM, CLR, V8, SpiderMonkey, Chakra) jsou neuniverzální, což je důvod, proč aplikaci povolit, aby si s sebou nesla vhodnější VM – dnes to však znamená důvěřovat autorům VM.
Moderní webové prohlížeče už neslouží jen k prohlížení dokumentů, ale staly se z nich platformy pro běh aplikací.Za což bych střílel.
Místo toho, aby prohlížeč implementoval řadu složitých technologií, tak bude implementovat jen několik jednoduchých funkcí – zejména funkce pro správu paměti, pro práci se sítí, pro vykreslení obsahu paměti na obrazovku, pro načítání vstupu od uživatele a pro perzistentní uložení dat.Sorry, to musel vymyslet někdo na drogách. Jiné vysvětlení nemám.
Celá myšlenka je podrobněji popsána v článku Eratosthenes: Radically Refactoring the Web (Howell, Parno, Douceur; 2012).Autory prosím rovnou zastřelit u zdi.
včetně webového prohlížeče založeného na WebKitu.Yo Dawg…