Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Co mě na konferenci ScalaDays 2014 zaujalo nejvíce.
Pracuje se na novém JVM Avian. Pro funkcionální jazyky je zajímavá podpora kontinuací a optimalizace tail-callů.
Je nešťastné, jak silnou pozici si vybudovala makra ve Scale. Řada přednášek se nějakým způsobem dotkla maker. Někteří přednášející dokonce svou celou přednášku zasvětili pouze jedinému makru.
Hlavní problém maker spočívá v jejich interakci.
Například Heather Miller ve své prezentaci
Spores: Towards Function-Passing Style in the Age of Concurrency
and Distribution ukázala makro
spore
,
kterým lze omezit volné proměnné, jenž smějí být součástí uzávěru.
Problémy se mohou objevit ve chvíli, kdy
na kód z makra spore
aplikujeme jiné makro –
jinému makru nic nebrání porušit omezení vynucená makrem
spore
.
DOT kalkulus by se mohl stát základem typového systému Scaly a je to možná jeden z kroků k formální (mechanizované) specifikaci Scaly. Taková specifikace by slovy Roberta Harpera znamenala posun od Scala kompilátoru ke Scala jazyku.
K čemu je formální specifikace ve své přednášce o denotační sémantice naznačil i Erik Meijer:
def a: Int = try { 1 } finally { 2 } def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 }
Zkuste říci, co jednotlivé funkce vrací.
Tiskni
Sdílej:
Pracuje se na novém JVM Avian. Pro funkcionální jazyky je zajímavá podpora kontinuací a optimalizace tail-callů.Nejsou k tomu nejake slidy/paper? Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.
Je nešťastné, jak silnou pozici si vybudovala makra ve Scale. Řada přednášek se nějakým způsobem dotkla maker. Někteří přednášející dokonce svou celou přednášku zasvětili pouze jedinému makru.Ano, je to nestastne. Diskutovat dlouhe hodiny o makrech bylo vzdy vysadou LISParu. ;-]
Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.Každé volání, jenž je v bajtkódu v tail pozici, se optimalizuje, tudíž žádná speciální instrukce není třeba. Háček je v tom, že volání, která jsou ve zdrojovém kódu v tail pozici, nemusí být v bajtkódu v tail pozici. Kontinuace mají speciální podporu v runtimu, ta je přístupná přes třídu
avian.Continuations
.
a = 1 b = 2 c = 1 d = 2def a: Int = try { 1 } finally { 2 } def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 }Zkuste říci, co jednotlivé funkce vrací.
def a: Int = try { 1 } finally { 2 }Sa do "a" pokúsi priradiť hodnotu z try {} a pokiaľ nieje niečo ako return vo finally {}, tak ostane 1. Skalu vôbec nepoznám, je to čistá konšpirácia.
scala> def a: Int = try { 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def a: Int = try { 1 } finally { 2 } ^ a: Int scala> def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } b: Int scala> def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } ^ c: Int scala> def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 } d: Int scala> (a, b, c, d) res1: (Int, Int, Int, Int) = (1,2,1,2)Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat. Scala má mnohem závažnější mouchy.
Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat.Formální specifikace usnadní tvorbu nástrojů a alternativních implementací, pomůže při návrhu jazyka a umožní provést důkaz korektnosti typového systému.