Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Co mě na konferenci ScalaDays 2014 zaujalo nejvíce.
Pracuje se na novém JVM Avian. Pro funkcionální jazyky je zajímavá podpora kontinuací a optimalizace tail-callů.
Je nešťastné, jak silnou pozici si vybudovala makra ve Scale. Řada přednášek se nějakým způsobem dotkla maker. Někteří přednášející dokonce svou celou přednášku zasvětili pouze jedinému makru.
Hlavní problém maker spočívá v jejich interakci.
Například Heather Miller ve své prezentaci
Spores: Towards Function-Passing Style in the Age of Concurrency
and Distribution ukázala makro
spore
,
kterým lze omezit volné proměnné, jenž smějí být součástí uzávěru.
Problémy se mohou objevit ve chvíli, kdy
na kód z makra spore
aplikujeme jiné makro –
jinému makru nic nebrání porušit omezení vynucená makrem
spore
.
DOT kalkulus by se mohl stát základem typového systému Scaly a je to možná jeden z kroků k formální (mechanizované) specifikaci Scaly. Taková specifikace by slovy Roberta Harpera znamenala posun od Scala kompilátoru ke Scala jazyku.
K čemu je formální specifikace ve své přednášce o denotační sémantice naznačil i Erik Meijer:
def a: Int = try { 1 } finally { 2 } def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 }
Zkuste říci, co jednotlivé funkce vrací.
Tiskni
Sdílej:
Pracuje se na novém JVM Avian. Pro funkcionální jazyky je zajímavá podpora kontinuací a optimalizace tail-callů.Nejsou k tomu nejake slidy/paper? Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.
Je nešťastné, jak silnou pozici si vybudovala makra ve Scale. Řada přednášek se nějakým způsobem dotkla maker. Někteří přednášející dokonce svou celou přednášku zasvětili pouze jedinému makru.Ano, je to nestastne. Diskutovat dlouhe hodiny o makrech bylo vzdy vysadou LISParu. ;-]
Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.Každé volání, jenž je v bajtkódu v tail pozici, se optimalizuje, tudíž žádná speciální instrukce není třeba. Háček je v tom, že volání, která jsou ve zdrojovém kódu v tail pozici, nemusí být v bajtkódu v tail pozici. Kontinuace mají speciální podporu v runtimu, ta je přístupná přes třídu
avian.Continuations
.
a = 1 b = 2 c = 1 d = 2def a: Int = try { 1 } finally { 2 } def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 }Zkuste říci, co jednotlivé funkce vrací.
def a: Int = try { 1 } finally { 2 }Sa do "a" pokúsi priradiť hodnotu z try {} a pokiaľ nieje niečo ako return vo finally {}, tak ostane 1. Skalu vôbec nepoznám, je to čistá konšpirácia.
scala> def a: Int = try { 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def a: Int = try { 1 } finally { 2 } ^ a: Int scala> def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } b: Int scala> def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } ^ c: Int scala> def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 } d: Int scala> (a, b, c, d) res1: (Int, Int, Int, Int) = (1,2,1,2)Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat. Scala má mnohem závažnější mouchy.
Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat.Formální specifikace usnadní tvorbu nástrojů a alternativních implementací, pomůže při návrhu jazyka a umožní provést důkaz korektnosti typového systému.