Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pracuje se na novém JVM Avian. Pro funkcionální jazyky je zajímavá podpora kontinuací a optimalizace tail-callů.Nejsou k tomu nejake slidy/paper? Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.
Je nešťastné, jak silnou pozici si vybudovala makra ve Scale. Řada přednášek se nějakým způsobem dotkla maker. Někteří přednášející dokonce svou celou přednášku zasvětili pouze jedinému makru.Ano, je to nestastne. Diskutovat dlouhe hodiny o makrech bylo vzdy vysadou LISParu. ;-]
Zajimalo by me, jak to funguje vzhledem k tomu, ze tyto veci nemaji primou podporu v JBC.Každé volání, jenž je v bajtkódu v tail pozici, se optimalizuje, tudíž žádná speciální instrukce není třeba. Háček je v tom, že volání, která jsou ve zdrojovém kódu v tail pozici, nemusí být v bajtkódu v tail pozici. Kontinuace mají speciální podporu v runtimu, ta je přístupná přes třídu
avian.Continuations
.
a = 1 b = 2 c = 1 d = 2def a: Int = try { 1 } finally { 2 } def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 }Zkuste říci, co jednotlivé funkce vrací.
def a: Int = try { 1 } finally { 2 }Sa do "a" pokúsi priradiť hodnotu z try {} a pokiaľ nieje niečo ako return vo finally {}, tak ostane 1. Skalu vôbec nepoznám, je to čistá konšpirácia.
scala> def a: Int = try { 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def a: Int = try { 1 } finally { 2 } ^ a: Int scala> def b: Int = try { 1 } finally { return 2 } b: Int scala> def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } <console>:7: warning: a pure expression does nothing in statement position; you may be omitting necessary parentheses def c: Int = try { return 1 } finally { 2 } ^ c: Int scala> def d: Int = try { return 1 } finally { return 2 } d: Int scala> (a, b, c, d) res1: (Int, Int, Int, Int) = (1,2,1,2)Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat. Scala má mnohem závažnější mouchy.
Jinak jestli je tenhle celkem jasný příklad důvodem, proč formalizovat Scalu, tak to radši nedělat.Formální specifikace usnadní tvorbu nástrojů a alternativních implementací, pomůže při návrhu jazyka a umožní provést důkaz korektnosti typového systému.
Tiskni
Sdílej: