VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Před konferencí Next.js Conf 2025 bylo oznámeno vydání nové verze 16 open source frameworku Next.js (Wikipedie) pro psaní webových aplikací v Reactu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sovereign Tech Fund oznámil finanční podporu následujících open source projektů: Scala, SDCC, Let's Encrypt, Servo, chatmail, Drupal, Fedify, openprinting, PHP, Apache Arrow, OpenSSL, R Project, Open Web Docs, conda, systemd a phpseclib.
Bylo vydáno OpenBSD 7.8. S předběžnou podporou Raspberry Pi 5. Opět bez písničky.
Valkey (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 9.0. Valkey je fork Redisu.
Zajímavé je, že instituce, kde se ještě stále pracuje na starém MS-DOSu s nějakými rádoby grafickými aplikacemi pro DOS, fungují naprosto spolehlivě a rychle.Uz davno pozoruji (i na sobe), ze pro zvysovani efektity prace se softwarem je tak ze 3/4 urcujici, jak se ho naucim ovladat, a jen z 1/4 nove funkce v novych verzich (a to jeste, kdyz je opravdu potrebuju). V oblasti kancelarskych nastroju pohlti podstatne inovace hlavne prizpusobovani se stale vice formatum a odchytavani blbosti uzivatele. Ale tezko verit, ze by nynejsi agenda nefungovala stejne dobre (spatne :P) se software z doby pred 10 lety ... na to se meni lidske zvyky a navyky prilis pomalu. Prikladem za vsechny budiz dosud vseobecne oblibene psani v textovem procesoru stejnym stylem jako na virtualnim psacim stroji.
), ovšem vrcholem byly "checkboxy" realizované jako jednobuňkové tabulky, zaškrtávané ručně kreslenými křížky (které se při otevření na jiném počítači samozřejmě posunuly jinam). Vyplnit tohle (i když to prakticky nešlo) znamenalo cca 5x víc práce než u té přechozí podoby. A to vůbec nepočítám to, že ve VZP to někdo musel zase kompletně ručně přepsat do IS.
Tiskni
Sdílej: