Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Včera som navštívil svoju zdravotnú poisťovňu pretože som tam chcel niečo vybaviť. To by jeden neveril, ako môže (ne)fungovať informatizácia v praxi.
Podmienkou celého vybavenia danej záležitosti je to, že si človek na internetovej stránke poisťovne nájde žiadosť, vyplní ju a vytlačí (2x). Už to bol oriešok. Blúdil som na tých stránkach niekoľko desiatok minút než som prišiel na to, že sa treba zaregistrovať (zadáva sa aj rodné číslo) a skúšať kliknúť aj tam kde to nevyzerá ako linka či button. Ale podarilo sa.Pokračovanie príbehu sa odohráva priamo v budove poisťovne. Predstavte si miestnosť tak 7x7 metrov. 3 steny (na 4. je okno) od podlahy po strop obložené regálmi s papierovými spismi a fasciklami. V strede miestnosti 5 stolov (4 pracovníčky) obložených ďalšími spismi do výšky 5-10 cm. Ledva je tam miesto kam položiť šálku kávy. Pani, ktorá sa ma ujala vraví "počkáte chvíľu?". Asistovala kolegyni pri vypĺňaní intranetového formuláru. Počkám. Za chrbtom im sedela klientka a trpezlivo čakala (za celú dobu nepovedala ani slovo). Kolegyňa mala vedľa klávesnice ťahák. Formát A4 s popisom v štýle: Vyplniť meno, Kliknúť na "Dalej", ... . Začal som som tušiť prečo som ja mal problém donavigovať sa ku žiadosti. Po pár minútach formulár odoslali a ... dostali chybovú hlášku. Návrat na predchádzajúcu stránku zafungoval, ale pracne vyplnený formulár bol prázdny. Pracovníčka si povzdychla, dvihla telefón a vytočila klapku (asi výpočtové stredisko): "Môžete mi sem poslať Martina?".
Prišiel mladý chalan. Tak do 25 rokov. Chvíľu hľadel na obrazovku a vraví: "Počkaj prinesiem si poznámky". Behom minúty bol naspäť. V ruke držal dve A-štvorky popísané rukou. Skontroloval to, čo medzčasom nanovo vyťukala pracovníčka niečo dopísal, poklikal a vraví: "Teraz môžeš pokračovať podľa toho svojho postupu." Tým pádom bola klientka vybavená. Hurá som na rade.
Podávam pracovníčke svoje dve kópie žiadosti. Tá si sadá za počítač, prihlasuje sa do intrantu a kým s ten loadne vytiahne zo šuplíka (to sa dalo čakať) ďalší ťahák. A4. Samozrejme iný ako predtým. Vyplní podľa neho formulár. Nemá 600 úderov za minútu a tak po odoslaní formuláru odstane "Session timeout". Na druhý pokus to už zafunguje a z tlačiarne vylezú 4 papiere. Dvojmo. Jedna kópia pre mňa, jedna pre nich. Pár podpisov. "Počkajte chvíľku, dám to podpísať vedúcej". Ostávam pri počítači sám. Vedľa klávesnice bliká čítačka čipovej karty na elektronický podpis. Samozrejme s kartou vnútri. Po minúte sa pracovníčka vracia a ja odchádzam s vybavenou žiadosťou. No nie je to fantázia?
Tiskni
Sdílej:
Zajímavé je, že instituce, kde se ještě stále pracuje na starém MS-DOSu s nějakými rádoby grafickými aplikacemi pro DOS, fungují naprosto spolehlivě a rychle.Uz davno pozoruji (i na sobe), ze pro zvysovani efektity prace se softwarem je tak ze 3/4 urcujici, jak se ho naucim ovladat, a jen z 1/4 nove funkce v novych verzich (a to jeste, kdyz je opravdu potrebuju). V oblasti kancelarskych nastroju pohlti podstatne inovace hlavne prizpusobovani se stale vice formatum a odchytavani blbosti uzivatele. Ale tezko verit, ze by nynejsi agenda nefungovala stejne dobre (spatne :P) se software z doby pred 10 lety ... na to se meni lidske zvyky a navyky prilis pomalu. Prikladem za vsechny budiz dosud vseobecne oblibene psani v textovem procesoru stejnym stylem jako na virtualnim psacim stroji.