Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Včera som navštívil svoju zdravotnú poisťovňu pretože som tam chcel niečo vybaviť. To by jeden neveril, ako môže (ne)fungovať informatizácia v praxi.
Podmienkou celého vybavenia danej záležitosti je to, že si človek na internetovej stránke poisťovne nájde žiadosť, vyplní ju a vytlačí (2x). Už to bol oriešok. Blúdil som na tých stránkach niekoľko desiatok minút než som prišiel na to, že sa treba zaregistrovať (zadáva sa aj rodné číslo) a skúšať kliknúť aj tam kde to nevyzerá ako linka či button. Ale podarilo sa.Pokračovanie príbehu sa odohráva priamo v budove poisťovne. Predstavte si miestnosť tak 7x7 metrov. 3 steny (na 4. je okno) od podlahy po strop obložené regálmi s papierovými spismi a fasciklami. V strede miestnosti 5 stolov (4 pracovníčky) obložených ďalšími spismi do výšky 5-10 cm. Ledva je tam miesto kam položiť šálku kávy. Pani, ktorá sa ma ujala vraví "počkáte chvíľu?". Asistovala kolegyni pri vypĺňaní intranetového formuláru. Počkám. Za chrbtom im sedela klientka a trpezlivo čakala (za celú dobu nepovedala ani slovo). Kolegyňa mala vedľa klávesnice ťahák. Formát A4 s popisom v štýle: Vyplniť meno, Kliknúť na "Dalej", ... . Začal som som tušiť prečo som ja mal problém donavigovať sa ku žiadosti. Po pár minútach formulár odoslali a ... dostali chybovú hlášku. Návrat na predchádzajúcu stránku zafungoval, ale pracne vyplnený formulár bol prázdny. Pracovníčka si povzdychla, dvihla telefón a vytočila klapku (asi výpočtové stredisko): "Môžete mi sem poslať Martina?".
Prišiel mladý chalan. Tak do 25 rokov. Chvíľu hľadel na obrazovku a vraví: "Počkaj prinesiem si poznámky". Behom minúty bol naspäť. V ruke držal dve A-štvorky popísané rukou. Skontroloval to, čo medzčasom nanovo vyťukala pracovníčka niečo dopísal, poklikal a vraví: "Teraz môžeš pokračovať podľa toho svojho postupu." Tým pádom bola klientka vybavená. Hurá som na rade.
Podávam pracovníčke svoje dve kópie žiadosti. Tá si sadá za počítač, prihlasuje sa do intrantu a kým s ten loadne vytiahne zo šuplíka (to sa dalo čakať) ďalší ťahák. A4. Samozrejme iný ako predtým. Vyplní podľa neho formulár. Nemá 600 úderov za minútu a tak po odoslaní formuláru odstane "Session timeout". Na druhý pokus to už zafunguje a z tlačiarne vylezú 4 papiere. Dvojmo. Jedna kópia pre mňa, jedna pre nich. Pár podpisov. "Počkajte chvíľku, dám to podpísať vedúcej". Ostávam pri počítači sám. Vedľa klávesnice bliká čítačka čipovej karty na elektronický podpis. Samozrejme s kartou vnútri. Po minúte sa pracovníčka vracia a ja odchádzam s vybavenou žiadosťou. No nie je to fantázia?
Tiskni
Sdílej:
Zajímavé je, že instituce, kde se ještě stále pracuje na starém MS-DOSu s nějakými rádoby grafickými aplikacemi pro DOS, fungují naprosto spolehlivě a rychle.Uz davno pozoruji (i na sobe), ze pro zvysovani efektity prace se softwarem je tak ze 3/4 urcujici, jak se ho naucim ovladat, a jen z 1/4 nove funkce v novych verzich (a to jeste, kdyz je opravdu potrebuju). V oblasti kancelarskych nastroju pohlti podstatne inovace hlavne prizpusobovani se stale vice formatum a odchytavani blbosti uzivatele. Ale tezko verit, ze by nynejsi agenda nefungovala stejne dobre (spatne :P) se software z doby pred 10 lety ... na to se meni lidske zvyky a navyky prilis pomalu. Prikladem za vsechny budiz dosud vseobecne oblibene psani v textovem procesoru stejnym stylem jako na virtualnim psacim stroji.
), ovšem vrcholem byly "checkboxy" realizované jako jednobuňkové tabulky, zaškrtávané ručně kreslenými křížky (které se při otevření na jiném počítači samozřejmě posunuly jinam). Vyplnit tohle (i když to prakticky nešlo) znamenalo cca 5x víc práce než u té přechozí podoby. A to vůbec nepočítám to, že ve VZP to někdo musel zase kompletně ručně přepsat do IS.