V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
deploy.jar
, ktorý je súčasťou JRE a na linuxe ho mám v /usr/lib/java/jre/lib/deploy.jar
. Tento jar obsahuje niekoľko tried, ktoré nie sú súčasťou Java API. Napríklad je v ňom UIFactory
, ktorá má metódu showPasswordDialog(...)
a tá má parameter saveEnabled
. No a keď v ňom príde true
, tak checkbox bude a inak nebude. Neviem sa spoľahlivo dopátrať k tomu, odkiaľ je tá metóda volaná. Ale stiahol som si zdrojáky javy a v nich som hľadal volania showPasswordDialog(...). Väčšina z nich natvrdo posiela saveEnabled=false, ale DeployAuthenticator obsahuje:
isEncryptionEnabled = getCredentialManager().isPasswordEncryptionSupported(); ... info = UIFactory.showPasswordDialog(parentComponent == null ? null : parentComponent.get(), getMessage("password.dialog.title"), details, true, isDomainNeeded, cred, isEncryptionEnabled, authDisplayString );a mám pocit, že práve táto trieda je zavolaná v tom mojom prípade. Metóda
getCredentialManager()
vracia objekt triedy CredentialManager
. A v nej je natvrdo napísané,
protected boolean isPasswordEncryptionSupported() { // not available in base class return false; }Z toho vyplýva, že pokiaľ niekto z tej triedy nezdedí na nenapíše vlastnú implementáciu, tak sa heslá ukladať nebudú. No a kto dedí z CredentialManager? Na moje prekvapenie MSCredentialManager, kde to MS na začiatku znamená samozrejme Microsoft. V tejto triede je natívna trieda, ktorá sa pokúsi loadnúť Crypt32.dll atď, atď. Zaujímavé na tom je, že akosi neexistuje ekvivalentná linuxová implementácia. To ma tak zarazilo, že som zabudol pátrať po tom, od čoho závisí pred-vyplnenie políčok s prihlasovacím menom a heslom. Mno, tak to by sme mali. Pokiaľ by sa niekomu chcelo overiť moje zistenia, nejak ich okomentovať alebo nebodaj navrhnúť ako dotiahnuť Oracle k pridaniu Linuxovej implementácie, bol by som rád.
Tiskni
Sdílej:
~/.java/deployment/security/auth.dat
. Iste by sa dala napísať javovská trieda, ktorá by to integrovala s KDE Wallet, Gnome keyring, alebo trebárs Password Safe. Ale je to oštara. Java na Linuxe šifrovať vie, tak prečo by mala mať menšiu funkcionalitu, ako na Windowsoch?