Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
deploy.jar
, ktorý je súčasťou JRE a na linuxe ho mám v /usr/lib/java/jre/lib/deploy.jar
. Tento jar obsahuje niekoľko tried, ktoré nie sú súčasťou Java API. Napríklad je v ňom UIFactory
, ktorá má metódu showPasswordDialog(...)
a tá má parameter saveEnabled
. No a keď v ňom príde true
, tak checkbox bude a inak nebude. Neviem sa spoľahlivo dopátrať k tomu, odkiaľ je tá metóda volaná. Ale stiahol som si zdrojáky javy a v nich som hľadal volania showPasswordDialog(...). Väčšina z nich natvrdo posiela saveEnabled=false, ale DeployAuthenticator obsahuje:
isEncryptionEnabled = getCredentialManager().isPasswordEncryptionSupported(); ... info = UIFactory.showPasswordDialog(parentComponent == null ? null : parentComponent.get(), getMessage("password.dialog.title"), details, true, isDomainNeeded, cred, isEncryptionEnabled, authDisplayString );a mám pocit, že práve táto trieda je zavolaná v tom mojom prípade. Metóda
getCredentialManager()
vracia objekt triedy CredentialManager
. A v nej je natvrdo napísané,
protected boolean isPasswordEncryptionSupported() { // not available in base class return false; }Z toho vyplýva, že pokiaľ niekto z tej triedy nezdedí na nenapíše vlastnú implementáciu, tak sa heslá ukladať nebudú. No a kto dedí z CredentialManager? Na moje prekvapenie MSCredentialManager, kde to MS na začiatku znamená samozrejme Microsoft. V tejto triede je natívna trieda, ktorá sa pokúsi loadnúť Crypt32.dll atď, atď. Zaujímavé na tom je, že akosi neexistuje ekvivalentná linuxová implementácia. To ma tak zarazilo, že som zabudol pátrať po tom, od čoho závisí pred-vyplnenie políčok s prihlasovacím menom a heslom. Mno, tak to by sme mali. Pokiaľ by sa niekomu chcelo overiť moje zistenia, nejak ich okomentovať alebo nebodaj navrhnúť ako dotiahnuť Oracle k pridaniu Linuxovej implementácie, bol by som rád.
Tiskni
Sdílej:
~/.java/deployment/security/auth.dat
. Iste by sa dala napísať javovská trieda, ktorá by to integrovala s KDE Wallet, Gnome keyring, alebo trebárs Password Safe. Ale je to oštara. Java na Linuxe šifrovať vie, tak prečo by mala mať menšiu funkcionalitu, ako na Windowsoch?