plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pred pár dňami mBank na Slovensku (a aj v Česku) prišla s novinkou: šifrovanými výpismi z účtu, ktoré banka posiela klientom raz mesačne na mail. Podľa mňa je to feature, ktorá chýbala a tak som neváhal a zapol.
A pri najbližšom výpise som sa nestačil čudovať (hoci, FAQ to popísalo celkom presne, len som tomu nechcel veriť). Zaráža ma totiž to, že výpis je poslaný v maile, ktorý má v prílohe .pdf, ktoré je šifrované (vyžaduje heslo pre zobrazenie) a toto .pdf má v sebe embedded súbor - konkrétne HTML dokument (bez externých liniek), v ktorom je samotný výpis.
Napísal som teda do kontaktného formuláru pár slov o tom, že nejaká forma S/MIME, alebo šifrovaný .zip, alebo šifrované .pdf, by mi pripadalo rozumnejšie a že zvolené riešenie považujem, slušne povedané, za "unikátne". Napr. slovenská TatraBanka už roky používa S/MIME s OpenGPG.
No a prišla mi odpoveď, v ktorej sa píše:výsledné riešenie vzniklo ako kompromis, medzi nutnosťou výmeny kľúčov medzi bankou a klientom, prípadne nutnosťou inštalácie dodatočného softwaru na strane klienta, kde predpokladáme, že Adobe Reader je štandardom a klienti ho využívajú, a možnosťou ponechať zvolený formát súboru, ktorý klienti využívajú aj na iné účely.
Zároveň sme nechceli, aby klienti prišli o možnosť preposlať výpis tretím stranám v nešifrovanej podobe jednoduchou formou, t.j. vykopírovaním nešifrovaného súboru v žiadanom formáte z nosného šifrovaného súbrou PDF.
Tiskni
Sdílej:
$ time pdfcrack -q -c 0123456789 -n 4 zuno-vypis-201607-45385645.pdf found user-password: '6233' real 0m0.063s user 0m0.064s sys 0m0.000s
Zas až tak nesmyslné to IMHO není... Šifrované ZIPy nejsou bezpečné (known plaintext attack). Dávalo by asi větší smysl použít třeba 7z, ale oni asi prostě chtějí spoléhat na to, že Acrobat Reader má každá sekretářka.Jak to? Já měl za to, že ZIP používá AES. Ten by měl být podporovaný jak Winzipem, tak 7z.
File name encryption is introduced in .ZIP File Format Specification 6.2, which encrypts metadata stored in Central Directory portion of an archive, but Local Header sections remain unencrypted.Ale nevím, jak moc (ne)zajímavé jsou ty údaje v Local Header sections.
A precte Evince ten embedded soubor? Naposledy jsem u formularu O2 dostaval jen prazdnou stranku.