Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rád bych distribuci která bude řádově několik MB, řekněme že rozumná velikost je do 20-40MB
Vzal bych asi strukturu, kterou mi vytvořil jail (ls -R na konci zápisu), do ní bych rád přikopíroval lilo, kernel, a spustil. Bohužel, hned další co mě napadá je, že to nepojede, není zde žádné init.d, není zde vlastně nic. Proto se ptám, kdo víte, můžete mi napsat "jak" zajistit, aby kernel předal řízení systému, aby se nějak spouštělo něco dál, aby se zobrazolo okno pro login? atd atd... Jakákoliv informaci (teoretická) je mi cenná, zejména jak probíhají právě kroky bootování systému.
Rád bych vlastní scripty pro zavedeni modulu, rad bych vlastni scripty pro nastaveni site atd atd.
Cílem mého snažení je zejména: pochopit "jak to funguje" a jako vedlejší produkt bych rád minilinux na moje routery
Dík moc za ohlasy, Johny
Toto my vytvoří jail (nejnutnější systém + struktura) ./dev: null pts tty urandom zero ./dev/pts: 1 2 6 ./etc: group hosts ld.so.cache mtab nsswitch.conf papersize passwd resolv.conf services shadow ssh terminfo ./etc/ssh: ssh_config ./etc/terminfo: x ./etc/terminfo/x: xterm ./home: test ./home/test: ./lib: ld-linux.so.2 libacl.so.1 libattr.so.1 libncurses.so.5 libnss_db.so.2 tls ./lib/tls: libcrypt.so.1 libc.so.6 libdl.so.2 libm.so.6 libnsl.so.1 libnss_compat.so.2 libnss_dns.so.2 libnss_files.so.2 libnss_nis.so.2 libpthread.so.0 libresolv.so.2 librt.so.1 libutil.so.1 ./root: ./tmp: ./usr: bin lib share X11R6 ./usr/bin: head id ssh tail vi ./usr/lib: gconv libdb3.so.3 libfreetype.so.6 libglib-2.0.so.0 libgpm.so.1 libpangoft2-1.0.so.0 libXcursor.so.1 libz.so.1 i686 libexpat.so.1 libgdk_pixbuf-2.0.so.0 libgmodule-2.0.so.0 libgtk-x11-2.0.so.0 libpangox-1.0.so.0 libXft.so.2 locale libatk-1.0.so.0 libfontconfig.so.1 libgdk-x11-2.0.so.0 libgobject-2.0.so.0 libpango-1.0.so.0 libpangoxft-1.0.so.0 libXrender.so.1 ./usr/lib/gconv: gconv-modules ISO8859-1.so ./usr/lib/i686: cmov ./usr/lib/i686/cmov: libcrypto.so.0.9.7 ./usr/lib/locale: locale-archive ./usr/share: locale vim ./usr/share/locale: en_GB locale.alias ./usr/share/locale/en_GB: LC_MESSAGES ./usr/share/locale/en_GB/LC_MESSAGES: libc.mo ./usr/share/vim: addons vim63 vimrc ./usr/share/vim/addons: ./usr/share/vim/vim63: filetype.vim ftplugin.vim lang plugin ./usr/share/vim/vim63/lang: en_GB ./usr/share/vim/vim63/lang/en_GB: LC_MESSAGES ./usr/share/vim/vim63/lang/en_GB/LC_MESSAGES: vim.mo ./usr/share/vim/vim63/plugin: explorer.vim gzip.vim netrw.vim rrhelper.vim tohtml.vim ./usr/X11R6: lib ./usr/X11R6/lib: libICE.so.6 libSM.so.6 libX11.so.6 libXext.so.6 libXi.so.6 libXrandr.so.2 libXt.so.6 ./var: tmp ./var/tmp:
Tiskni
Sdílej: