Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jednoho dne se mě Jirka zeptal, zda se přijedu podívat na TP fest, případně zda pomohu s noční stezkou odvahy pro jeho šestou třídu. Ačkoliv jsem moc netušil co TP Fest je, pozvání jsem přijal a asi s hodinovým zpožděním jsem na akci skutečně dorazil. Zjistil jsem, že jde o prezentaci třídních projektů. Každá třída si připravila vystoupení, případně natočila krátký film. Ačkoliv technická kvalita videa byla občas podprůměrná, příběh a vtip se nedal upřít. Jeden krátký film s tématem výletu do džungle a přepadení kanibaly mě doslova okouzlil. Doplnit ještě pár speciálních efektů, občas stabilizovat obraz, tak Avatar bude mít konkurenta! Fakt pecka .
Když akce skončila, začali jsme rychle plánovat noční bojovku a grilování, které Jirka slíbil jeho bývalé třídě na závěr školního roku. Vše bylo domluvené, děti po akci ve škole přespí.
Bylo nutné vymyslet trasu. Původně jsme chtěli děti poslat na zříceninu hradu, která je asi 200 metrů za školní budovou. Bohužel, na zříceninu se šlo blbě, ze školní zahrady to nešlo, muselo by se lézt přez zeď. Jít centrem města a pěšinkou na hrad také nešlo – hrozilo, že by holky potkal nějaký místní pobuda v podnapilém stavu. Finální trasa vedla z prvního stupně školy přes náměstí na stupeň druhý, dále přes zahradu do starého sklepa, do kotelny a na školní hřiště.
Rychle jsme jeli k Jirkovi pro všechno potřebné vybavení. Po chvilce nakládání nám ale došlo, že musíme jet i ke mně domů pro další rekvizity, 40 Km po D1 byla slast, ale přežilo se to.
Doma mám totiž plno super věcí, které byly jako stvořené k noční bojovce. Jeli jsme pro dvě makety egyptských mumií, výrobník divadelní nízkoúrovňové mlhy a barevná RGB světla. Během cesty jsme měli malý brainstorming na téma příběhu bojovky. Přišlo nám fádní děti pouze děsit na trase označené svíčkami. Nutností se stal nákup tří vepřových srdcí.
Přikládám příběh, ať to dává smysl.
„V dobách dávných, v starověkém Egyptě žil člověk jménem Azibo. Jeho touha po bohatství byla tak veliká, že se neštítil nejhoršího, znesvěcení místa věčného odpočinku. Hrobů samotných faraonů. Faraon byl vždy před smrtí mumifikován – jeho orgány byly umístěné do nádob, jeho tělo bylo naplněné solí a namazané tak, aby postupně vyschlo a nedošlo k jeho poškození. Protože lid v té době věřil v posmrtný život, bylo běžné že do hrobky dávali spoustu drahých darů, zlata, šperků.
V té době žil u Azibo, vykradač hrobů. Před uzavřením hrobky do ní vždy vnikl a dary odnášel.
Toto jednání nakonec ukončil zásah bohů, Azibo byl uvězněn v hrobce a uvrhnut k věčnému požírání masa faraonů. Bohužel, faraon který se stal obětí Aziba byl zneuctěn a odsouzen k strádání v posmrtném životě. Pouze probodnutí faraonova srdce na posvátném místě mohlo vše ukončit! Protože srdce bylo jediným orgánem, který Azibo nemohl sníst, musel ho bedlivě střežit.
Protože měl Azibo stále hlad, hrozilo že zabije a sní každého, kdo se faraonovo srdce pokusí získat. Jediné, co na Aziba platilo bylo polití vodou. V Egyptě byl vody nedostatek a kontakt s vodou Aziba vždy omráčil.“
Super, naložené auto už parkuje u školy a my se naplno věnujeme přípravě. Roznášíme rekvizity, kabinet biologie nám poskytl řadu lebek a kostí, vše gumové, nicméně věrné! Jirka bude hrát Aziba, já budu mnich který na náměstí pohlídá bezpečí dětí, další přizvaný kamarád Martin bude nestvůru ve školní budově.
Je 18 hodin, u školy už jsou první děti. Dorazilo jich celkem devět, jeden kluk a kopa holek, pár potvrzených účastníků nakonec nepřišlo. Dorazila i Petra, zástupkyně ředitele. Na zahrádce zakládáme oheň a opékáme buřty. Večer je ve znamení různého povídání, pojídání dobrot od maminek a blbnutí na trávě. Pomalu se dělá tma a je jasné, že akce začne záhy. Dětem pouštíme horor, který má navodit vhodnou atmosféru.
Zatímco se děti dívají, my horečně dolaďujeme příběh a jdeme do terénu. Rozmístíme mapky, svíčky, zapneme výrobník mlhy, zapojíme ozvučení které vyluzuje strašidelné zvuky.
Ve školním sklepení jsou místa, kde je vidět místy něco, co připomíná hradby hradu, který škola nejspíš částečně pohřbila. Na první zastávce je připravena mumie, ve výklenku je lidská lebka se vzkazem a kelímek s vodou. Tím to teprve začíná!
Další zastávka je místem, kde mají děti potkat Aziba. Jedná se o starou, nepoužívanou školní kotelnu, která obsahuje pozůstatek podpůrné konstrukce pro kotel. Lávky pro zásobování kotle uhlím, schodiště a všemožný nepořádek.
V rohu místnosti je díra do stěny, na první pohled jak z filmu vetřelec – čistý kulatý průraz. Dál pokračuje asi metr vysoká chodba kterou příčně protíná něco, co vypadá jako stará, částečně zavalená kanalizace. Ano, toto je správné místo kde bude připravené faraonovo srdce! Do místnosti ještě dáváme mapku s cestou k oltáři, kam děti musí srdce odnést.
Komůrku osvítíme rudě červeným světlem, ke vstupu dáme pochodeň s mumií a po podlaze rozmístíme lidské kosti. Aby děti měli vzpomínku, do rohu na stativ dávám foťák, do druhého rohu blesk. Vše je bezdrátově propojené se spouští, která dokáže scénu zachytit, ovládání tiskne v ruce samotný Azibo!
Posledním stanovištěm je hřiště, pro nás plní funkci oltáře! Dvě louče, uprostřed zlatý pohár a velká bodná zbraň.
Vše může začít!
Po nějaké době bojovka skončila a dětem se opravdu líbila. Nikdo neměl žádné velké problémy, nicméně strach se často maskoval za občas až hysterický smích. Dokopat děti ke vstupu do sklepa nebylo často snadné, já jako „hodný“ mnich musel ukazovat, postrkovat... bylo to o nervy. Trasa dlouhá maximálně pár stovek metrů trvala klidně i 40 minut!
Unavení jsme nakonec usnuli někdy kolem 4-5 hodiny ranní.
Kolem desáté hodiny ranní nás uvítala zase Petra, všem nám přinesla snídani – voňavé koblížky, uvařila čaj. Hodinku jsme ještě vyprávěli o bojovce, barvitě líčili dojmy. Děti nám pak pomohli uklidit všechno vybavení, odnést vše do auta. Nezapomělo se ani na pár „morbidních“ skupinovek kde děti se zájmem pózují s kostmi, mumiemi a srdcem!
Na závěr jen uvedu, že srdce skončila jako pochoutka pro psy, žádná mumie nebyla zraněná a děti se spokojeně rozešly do svých domovů.
Podívejte se na fotky, snad zaujmou!
Tiskni
Sdílej: