V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
vážení diskutující, už nemám sílu snažit se vysvětlovat něco o úrovni "diskuze". Asi se smířím s tím, že ačkoliv se můj příspěvek setkal s poměrně slušnou kritikou ve smyslu jak to je nevhodné, nemorální a kde co, obratem se najdou tací, co píší do diskuze cosi o cucání kuliček nezletilejma samičkama? Necítíte se pánové dotyční ani trochu hloupě? Ve výsledku mám pocit, že původní zápisek byl v pořádku, to, co z něj udělalo perverzní počin jste vy - diskutující!
Napadlo mě, že bych se podělil o zkušenosti s nákupem v obchodě www.kytary.cz. Ačkoliv toto může pro někoho vypadat jako jasný PR článek, není tomu tak. Motiv k sepsání tohoto textu je jednoduchý – vždy když tam nakupuji, dokáží mě něčím překvapit. Navíc mám právě výpadek internetu, cítím se zcela bezradně. Od rána programuji, což bez internetu teď nejde. Psát text je asi jediná offline činnost kterou mohu vykonávat.
Jednoho dne se mě Jirka zeptal, zda se přijedu podívat na TP fest, případně zda pomohu s noční stezkou odvahy pro jeho šestou třídu. Ačkoliv jsem moc netušil co TP Fest je, pozvání jsem přijal a asi s hodinovým zpožděním jsem na akci skutečně dorazil. Zjistil jsem, že jde o prezentaci třídních projektů. Každá třída si připravila vystoupení, případně natočila krátký film. Ačkoliv technická kvalita videa byla občas podprůměrná, příběh a vtip se nedal upřít. Jeden krátký film s tématem výletu do džungle a přepadení kanibaly mě doslova okouzlil. Doplnit ještě pár speciálních efektů, občas stabilizovat obraz, tak Avatar bude mít konkurenta! Fakt pecka .
Napadlo mě vytvořit takovou fotoreportáž a ukázat to, co prošlo mým objektivem. Je to takové nahlédnutí do posledních pár dní mého bytí. Snad se to bude někomu líbit, případně se něco dočtu v diskuzi
Aktuálně jsem postaven před problém, jak vytvořit relativně kvalitní fulltextové vyhledávání na vlastním webu. Pravdou je, že existuje řada služeb online, které fulltext na web umí přidat. Mezi možné kandidáty patří Google který mě osobně nevyhovuje, neboť prvním výsledkem ve vyhledávání je vždy placená reklama. Ačkoliv postoj google chápu, tak je to nejlepší způsob, jak poslat návštěvníka ke konkurenci.