Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Postupně jsem opravil celou řadu chyb na které mě většinou velmi mile upozorní někdo, kdo web užívá. Dnes jsem rámcově dokončil mapu dětských táborů - zde se mi líbí využití konsolidace více táborů do jednoho. Musím říci, že google maps a jejich API poskytuje neskutečné možnosti! Mám v plánu upravit vyhledávání tak, že se výsledky hledání zobrazí buď jako tabulka nebo v mapě. Někoho by to mohlo zaujmout.
Další věc na pořadu dne je rozjet katalog rekreačních středisek vhodných k dětské rekreaci. Každý tábor, který by jel do střediska které je v systému by měl možnost lehce rodičům ukázat, jak středisko vypadá. Jedno středisko, kam jezdím s naším táborem jsem v létě nafotil rybím okem, chvilka postprodukce a využití linuxových programů Hugin a Pano2VR jsem sestavil 360° fotografie. Podívejte se sami - http://www.taboreni.cz/stredisko/111/Rekreacni_stredisko_Hrachov.html . Stránka střediska je ještě před "grafickým" urovnáním, není zveřejněná. Zatím programuji "motor" v administraci webu a propojení s dalšími částmi webu. Mapa táborů půjde po čase přepnout do režimu "Mapa rekreačních středisek".
Dále jsem si říkal, že je vhodné mít nějaký přehled o organizacích, které tábory pořádají. Vzniká tak stránka, která taktéž není ještě zveřejněná - obsahuje základní informace.
Dva profily, pro představu - ještě dostojí grafických změn.
http://www.taboreni.cz/poradatel/158/Agentura_PAC.html
http://www.taboreni.cz/poradatel/56/CentrumDeti.cz.html
No, co závěrem... pokud budete mít čas, nápady. Rád v diskuzi uvítám jakékoliv nápady na zlepšení, úpravy. A pokud jste to dočetli až sem, tak děkuji velice
ps: kdyby někoho zajímala spojitost s linuxem, na linuxovém blogu, tak vězte že: Veškerý vývoj pod linuxem (editor kate z KDE), panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VR, databáze - Firebird, os serveru linux - debian
Tiskni
Sdílej:
panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VRPano2VR je free? To je přece placený soft nebo se jejich politika změnila?
budu muset přes google API z map přes GPS nějak vycucnout přibližnou adresuDit už ty adresy maš v detailech těch táborů (viz. např.), stačí tu adresu zobrazit v těch nahledech v mapě, což jak říkáš nebude problém. Inako mohl bys prozradit co ty stranky pohani? Vlastni vyroba nebo použivaš nějaky CMS .... ?
To je adresa pořadatele tábora, to žluté. Adresa tábora jako taková se nesleduje. Sleduji jenom rekreační středisko, kde tábor probíhá. Toto jde zadat libovolně, adresou, názvem.. atp. To plánuji pak vždy upravit moderátorem - tento textový údaj by se měl brát z číselníku rekreačních středisek. Tzn - pořadatel zadá tábor, moderátor u táboru klikne na "vyber středisko". Pokud nebude k dispozici, nevybere samozřejmě nic
Jinak web je poháněn od začátku až do konce vlastním "systémem" nenávidím hotová řešení protože jim většinou nerozumím