Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Postupně jsem opravil celou řadu chyb na které mě většinou velmi mile upozorní někdo, kdo web užívá. Dnes jsem rámcově dokončil mapu dětských táborů - zde se mi líbí využití konsolidace více táborů do jednoho. Musím říci, že google maps a jejich API poskytuje neskutečné možnosti! Mám v plánu upravit vyhledávání tak, že se výsledky hledání zobrazí buď jako tabulka nebo v mapě. Někoho by to mohlo zaujmout.
Další věc na pořadu dne je rozjet katalog rekreačních středisek vhodných k dětské rekreaci. Každý tábor, který by jel do střediska které je v systému by měl možnost lehce rodičům ukázat, jak středisko vypadá. Jedno středisko, kam jezdím s naším táborem jsem v létě nafotil rybím okem, chvilka postprodukce a využití linuxových programů Hugin a Pano2VR jsem sestavil 360° fotografie. Podívejte se sami - http://www.taboreni.cz/stredisko/111/Rekreacni_stredisko_Hrachov.html . Stránka střediska je ještě před "grafickým" urovnáním, není zveřejněná. Zatím programuji "motor" v administraci webu a propojení s dalšími částmi webu. Mapa táborů půjde po čase přepnout do režimu "Mapa rekreačních středisek".
Dále jsem si říkal, že je vhodné mít nějaký přehled o organizacích, které tábory pořádají. Vzniká tak stránka, která taktéž není ještě zveřejněná - obsahuje základní informace.
Dva profily, pro představu - ještě dostojí grafických změn.
http://www.taboreni.cz/poradatel/158/Agentura_PAC.html
http://www.taboreni.cz/poradatel/56/CentrumDeti.cz.html
No, co závěrem... pokud budete mít čas, nápady. Rád v diskuzi uvítám jakékoliv nápady na zlepšení, úpravy. A pokud jste to dočetli až sem, tak děkuji velice
ps: kdyby někoho zajímala spojitost s linuxem, na linuxovém blogu, tak vězte že: Veškerý vývoj pod linuxem (editor kate z KDE), panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VR, databáze - Firebird, os serveru linux - debian
Tiskni
Sdílej:
panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VRPano2VR je free? To je přece placený soft nebo se jejich politika změnila?
budu muset přes google API z map přes GPS nějak vycucnout přibližnou adresuDit už ty adresy maš v detailech těch táborů (viz. např.), stačí tu adresu zobrazit v těch nahledech v mapě, což jak říkáš nebude problém. Inako mohl bys prozradit co ty stranky pohani? Vlastni vyroba nebo použivaš nějaky CMS .... ?
To je adresa pořadatele tábora, to žluté. Adresa tábora jako taková se nesleduje. Sleduji jenom rekreační středisko, kde tábor probíhá. Toto jde zadat libovolně, adresou, názvem.. atp. To plánuji pak vždy upravit moderátorem - tento textový údaj by se měl brát z číselníku rekreačních středisek. Tzn - pořadatel zadá tábor, moderátor u táboru klikne na "vyber středisko". Pokud nebude k dispozici, nevybere samozřejmě nic
Jinak web je poháněn od začátku až do konce vlastním "systémem" nenávidím hotová řešení protože jim většinou nerozumím