Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Postupně jsem opravil celou řadu chyb na které mě většinou velmi mile upozorní někdo, kdo web užívá. Dnes jsem rámcově dokončil mapu dětských táborů - zde se mi líbí využití konsolidace více táborů do jednoho. Musím říci, že google maps a jejich API poskytuje neskutečné možnosti! Mám v plánu upravit vyhledávání tak, že se výsledky hledání zobrazí buď jako tabulka nebo v mapě. Někoho by to mohlo zaujmout.
Další věc na pořadu dne je rozjet katalog rekreačních středisek vhodných k dětské rekreaci. Každý tábor, který by jel do střediska které je v systému by měl možnost lehce rodičům ukázat, jak středisko vypadá. Jedno středisko, kam jezdím s naším táborem jsem v létě nafotil rybím okem, chvilka postprodukce a využití linuxových programů Hugin a Pano2VR jsem sestavil 360° fotografie. Podívejte se sami - http://www.taboreni.cz/stredisko/111/Rekreacni_stredisko_Hrachov.html . Stránka střediska je ještě před "grafickým" urovnáním, není zveřejněná. Zatím programuji "motor" v administraci webu a propojení s dalšími částmi webu. Mapa táborů půjde po čase přepnout do režimu "Mapa rekreačních středisek".
Dále jsem si říkal, že je vhodné mít nějaký přehled o organizacích, které tábory pořádají. Vzniká tak stránka, která taktéž není ještě zveřejněná - obsahuje základní informace.
Dva profily, pro představu - ještě dostojí grafických změn.
http://www.taboreni.cz/poradatel/158/Agentura_PAC.html
http://www.taboreni.cz/poradatel/56/CentrumDeti.cz.html
No, co závěrem... pokud budete mít čas, nápady. Rád v diskuzi uvítám jakékoliv nápady na zlepšení, úpravy. A pokud jste to dočetli až sem, tak děkuji velice
ps: kdyby někoho zajímala spojitost s linuxem, na linuxovém blogu, tak vězte že: Veškerý vývoj pod linuxem (editor kate z KDE), panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VR, databáze - Firebird, os serveru linux - debian
Tiskni
Sdílej:
panoramatické fotografie v Huginu a Pano2VRPano2VR je free? To je přece placený soft nebo se jejich politika změnila?
budu muset přes google API z map přes GPS nějak vycucnout přibližnou adresuDit už ty adresy maš v detailech těch táborů (viz. např.), stačí tu adresu zobrazit v těch nahledech v mapě, což jak říkáš nebude problém. Inako mohl bys prozradit co ty stranky pohani? Vlastni vyroba nebo použivaš nějaky CMS .... ?
To je adresa pořadatele tábora, to žluté. Adresa tábora jako taková se nesleduje. Sleduji jenom rekreační středisko, kde tábor probíhá. Toto jde zadat libovolně, adresou, názvem.. atp. To plánuji pak vždy upravit moderátorem - tento textový údaj by se měl brát z číselníku rekreačních středisek. Tzn - pořadatel zadá tábor, moderátor u táboru klikne na "vyber středisko". Pokud nebude k dispozici, nevybere samozřejmě nic
Jinak web je poháněn od začátku až do konce vlastním "systémem" nenávidím hotová řešení protože jim většinou nerozumím