Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Aktuálně jsem postaven před problém, jak vytvořit relativně kvalitní fulltextové vyhledávání na vlastním webu. Pravdou je, že existuje řada služeb online, které fulltext na web umí přidat. Mezi možné kandidáty patří Google který mě osobně nevyhovuje, neboť prvním výsledkem ve vyhledávání je vždy placená reklama. Ačkoliv postoj google chápu, tak je to nejlepší způsob, jak poslat návštěvníka ke konkurenci.
Druhá, hodně doporučovaná možnost je Atomz který po cca 2 měsících zkoušení nefunguje tak, jak bych chtěl. Ačkoliv jsem v nastavení na atomz zvolil indexovat 1x týně, tak po měsíci jsem zistil, že stejně nic neindexuje. Jediná šance je se na atomz hlásit a vždy obnovovat index. Bohužel, toto je problém. Často zadám do Atomzu hledat něco, co na webu mám ale Atomz to nenajde. Bohužel takovéhle vyhledávání mi hodně nevyhovuje.
Mrkněte sami, jak to s Atomzem vlastně vypadá
Tento zápisek má v podstatě posloužit k rozvíření diskuze an téma vlastního fulltextu. Na webu mám inplementovaný http://www.taboreni.cz/sitemap.xml a z něj bych asi nejraději vycházel. Asi bych dle sitemaps celý web třeba 1x za 24 hodin grabnum wgetem a nějak "zpracoval" obsah a uložil do databáze. Pak bych měl tabulku v DB která by vždy obsahovala html titulek, H nadpisy, textový obsah a URL... a teď je jen otázka, jak postavit vyhledávací script.
Chtěl bych, aby hledání probíhalo fultextově, nezáleželo na diakritice (ATOMZ diakritiku neumí a tak vyhledává špatně), rád bych aby se upřednostnil titulek, pak nadpisy Hx a nakonec obsah webu.
Nemáte nějaké nápady a zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
SELECT * FROM articles WHERE title LIKE %neco% AND content LIKE %neco%;
<strong>
, <em>
, vnitřku nadpisů a toho, co se vkládalo do klíčových slov v hlavičce.
Zákazník chtěl ještě podporu skoňování a časování, ale protože se mi nepovedlo najít volně dostupná data, tak se to nakonec neřešilo. Stejně dodnes nevím, jak to elegantně řešit, návrh byl pro každé slovo, které se najde v "sloňovací/časovací" tabulce, provést dotazy na všechny další slova se stejným identifikátorem. V praxi to mohlo znamenat zhruba zdeseti-zdvacetinásobení dotazů, protože se počítalo i zahrnutí nespisovných tvarů (typu "myšmi/myšma/myšima/myšema/myšmami/myšmama"). Docela by mně zajímalo, jak tohle řeší hoši v Seznamu Stejně dodnes nevím, jak to elegantně řešit, návrh byl pro každé slovo, které se najde v "sloňovací/časovací" tabulce, provést dotazy na všechny další slova se stejným identifikátorem. V praxi to mohlo znamenat zhruba zdeseti-zdvacetinásobení dotazůProto se to řeší tak, že se do indexu ukládají pouze slova v základním tvaru a dotazy se převádějí opět na základní tvar (pokud např. nejsou v uvozovkách).