Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... tabulku přiřazující něčemu věkový limit „od 12ti let“, „od 15ti let“ a tak dále...Alespoň někdo, kdo „ústavu“ (ÚJČ) nežere ty jeho lži...
Alespoň někdo, kdo „ústavu“ (ÚJČ) nežere ty jeho lži...U některých věcí bych i toto tvrzení chápal... ale zrovna tohle je rozumné pravidlo. Ale to je tobě vlastně jedno, když jsi ten bojovník proti standardům :).
A ked to nefunguje, tak "vobec nejde pocitac" a treba kupit novy.To platí zejména v případech, kdy má počítač sloužit například pro účely vedení účetnictví nebo tisk skladových výdejek
Běžnej uživatel ssh nepoužívá a ani neví co to je.Ono to ale není až tak úplně pravda. Jsou uživatelé, kteří SSH používají, i když nevědí, co to je. Například jsem viděl, že ho používali (formou programu Putty pro Windows) pro sestavování tunelu pro komunikaci klientských aplikací se serverem, namísto používání TLS nebo VPN.
Maximálně se to takhle naučili krok za krokem, ale neví co dělají, jenom že to musej pokaždý když zapnou PC udělat, aby mohli makat. Sami si to nevymysleli.Sami si to nevymysleli, vymyslel to někdo, kdo zjevně nedokáže vytvořit lepší řešení.
Tohleto ještě v linuxu pokud vim nemáme, sme sto let za vopicemaOno to určitě brzy bude, nejspíš asi nejdřív v Ubuntu, kde to ani nepůjde vypnout
To HTTP je mi jasné ale myslím, že to až tak nevadí, lebo pointa bola, že potrebujeme viac adries ako je množstvo ľudí na Zemi.Tam jde jedině o to, že někdo jenom trošku znalý smete tvůj argument ze stolu a označí tě za amatéra i před těma, kterým by jinak tato informace stačila. Je to jako když učitelky na školách svým žákům při hodinách lžou. Pro většinu je to jedno, ale čas od času se objeví někdo, kdo z ní udělá před celou třídou debila (a pak se o něm vypráví na škole legendy ještě několik let po té a na různých školních srazech ho objímaj úplně cizí opilí lidi se slovy „seš fakt dobrej“, a dotyčný v tu chvíli absolutně nechápe o co jde :D).
No bolo to najlepšie vysvetlenie aké mi napadlo aby ľudia pochopili. A nepovedal by som, že nebude chcieť čítať - pár ľudí, ktorí sú až sa opovážim povedať informatickí antitalenti, to čítali v pohode. Niektorí z toho boli nadšení.Podívej, já jsem hodně velký sebekritik, když píšu články sám... a tím pádem zkritizuju leccos i jiným :). Mně není potřeba brát vážně ve všech detailech. Ale můj dojem je takový, že to lze napsat buď srozumitelněji, nebo alespoň zajímavěji.
Tam jde spíš o to, že pokud chceš ukazovat rozdíly mezi IPv6 a IPv4, tak je dobré poukázat na to, že zápis IPv6 adres a prefixů je, až na délku, jednodušší než zápis IPv4.V čem vlastně? Parser na IPv6 adresy (prefixy) je znatelně komplikovanější než na IPv4.
i přes docela dobrou podporu (včetně IE!)SNI podporuje jen Internet Explorer 7 nebo novější a jen na Windows Vista a Windows 7. Čili kdo používá IE na WinXP, má smůlu.
Tiskni
Sdílej: