Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Včera bylo v Brně setkání třetího druhu linuxáků všech distribucí, portálů, délky vlasů a politického přesvědčení.
S Markem Stopkou, Usámou, Michalem Vyskočilem a Davidem Jašou jsem se viděl poprvé v životě. Někteří, jako třeba Usámova přítelkyně tomu sice nechtěla věřit, ale stávají se i podivnější věci.
Nevěděl jsem, jestli cílem akce bylo vytvořit rekord v nejrychlejší transformaci největšího počtu linuxáků do podnapilého stavu, nebo výměna informací a zkušeností a pokec. Našemu stolu se podařilo obé. A Usáma mezitím vytvořil osobní rekord ve řvaní do ucha. Abyste rozumněli v restauraci Onyx jsme se usadili kolem dvou stolů. První stůl byl tichý, spořádaný, bylo na něm k vidění několik notebooků. Na druhém stole (našem) byly k vidění pouze skleničky s lihovinami všeho druhu. Moje finská vodka skvěle konstrastovala s mistrovstvím světa v hokeji.
Poté následovala procházka nočním Brnem. Brno je poměrně velké rušné město s rozvinutou sítí služeb a naše přítomnost v něm (kopudivu) nezpůsobila žádný větší rozruch.
Co se dělo poté bych raději nezveřejňoval, fotky z toho nejsou a když se nás někdo zeptá, tak všichni trpíme kolektivním výpadkem paměti.
Brňáci znají. Obyvatelé ostatních měst mohou jen závidět. Kdo nezažil rozjezd, nezažil nic. Zkátka ať jste odkudkoliv, přijeďte na dvě ráno do Brna a kochejte se.
Tiskni
Sdílej: