abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    24.7.2008 11:55 gnome-hater
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Hmm, zajímavé. Díky za test. Ještě by to chtělo změřit na ext4 s těma extentama či jak se tomu říká :)
    Heron avatar 24.7.2008 11:58 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Ok, nahodím VMWARE a jestli se mi podaří do CentOSu dostat ext4, tak to sem pastnu.
    24.7.2008 12:19 gnome-hater
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Díky, klidně bych se do toho pustil sám, ale mé disky praskají ve švech :)
    Heron avatar 24.7.2008 12:27 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Také toho místa nemám nejvíce :-)

    Než se pustím do kompilace kernelu, neznáš nějaké distro (easy to install), které ext4 už umí?
    24.7.2008 12:50 gnome-hater
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Tak to budeš muset jít za někým jiným, jádro vždycky kompiluju sám. Asi to nikde moc nebude, ještě to není moc vychytaný, stabilizovaný a tak. Ale tipuju fedoru, ta je docela bleeding-edge, určitě ti bude šmakovat:)
    Heron avatar 24.7.2008 14:02 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Hmm, ve system rescue (posledni beta) mela byt podpora, ale mkfs.ext4 neni. Takze tuto snahu prozatim odkladam.
    Heron avatar 28.7.2008 14:52 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Aha, tak to není mkfs.ext4, ale mkfs.ext3 -E test_fs
    progdan avatar 24.7.2008 12:57 progdan | skóre: 34 | blog: Archař | Teplice/Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    AFAIK Sabayon Linux ma podporu EXT4
    Collecting data is only the first step toward wisdom, but sharing data is the first step toward the community.
    michich avatar 24.7.2008 15:53 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Fedora by to měla umět. Anacondě musíš dát myslím parametr "ext4", aby ti možnost instalace na ext4 nabízela.
    Heron avatar 24.7.2008 16:11 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Ok, takže ji nechám stáhnout a někdy (== neurčito ;-) ) se na to vrhnu, dík.
    24.7.2008 12:46 myself
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Nechcem rypat, ale je naozaj potrebne to testovat? Neda sa to vypocitat?
    24.7.2008 14:26 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Heron je fyzik, on nevěří teoriím pokud si je neověří experimentem :-)
    24.7.2008 15:02 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Pokud je to tak mohl by mu někdo vysvětlit že jaderný výbuch je vlastně naprosto nezajímavý a jakýkoliv zájem o něj je nežádoucí? :-)
    Heron avatar 24.7.2008 15:30 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    LOL

    No především si myslím, že tento experiment je méně náročnější na čas než studovat on disk format u ext3 :-D
    24.7.2008 21:53 myself
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    To uznavam. V mojej situacii (plny disk) by som vsak takyto experiment asi neuskutocnil :)
    alblaho avatar 24.7.2008 18:09 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Já bývám největší řvoun, když přijde na tu alokaci inodů. Dokonce s oblibou používám přívlastek feudální, protože design extX mi feudalismus asociuje (FAT je asi doba kamenná).

    Nicméně díky za testy a musím uznat, že výchozí nastavení je asi hodně rozumné. Hele, nemohl bys ten disk zformátovat na ReiserFS a ukázat volné místo? Tvůj výchozí formát ext3 zabírá 800 MiB.
    Heron avatar 24.7.2008 18:54 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Restartoval jsem k vůli tobě server, tak si toho važ ;-)
    Filesystem    Type   1K-blocks      Used Available Use% Mounted on
    /dev/mapper/VGraid-test
              reiserfs    41941756     32840  41908916   1% /mnt/t
    
    reiser: 41908916
    ext3:   41104688
    
    101.956% Takže trochu lepší než largefile4, pochopitelně s možností umístění více souborů.
    alblaho avatar 24.7.2008 20:02 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Jí si toho vážím, fakt díky.

    Závěr je ten, že ext4 nebude taková mrdka, jak jsem si myslel.

    Já jsem na reiserFS přešel z Ext3 kvůli rychlosti. Ale jsem si vědom, že ext3 jde zrychlit zapnutím nějakých těch dir_index. ReiserFS je ale rychlý už ve výchozím nastavení, není třeba s ničím laborovat. Myslím, že u ext4 budou ty indexy adresářů zaplé rovnou.
    Heron avatar 24.7.2008 20:35 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    To spíše změnou žurnálovacího modu na writeback (to používá i reiser), ext3 má standardně ordered.
    michich avatar 24.7.2008 21:42 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velikost volného místa v závislosti na nastavení mkfs.ext3
    Od nějaké verze e2fsprogs je dir_index defaultně pro ext3 zapnutý.
    Heron avatar 25.7.2008 11:29 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše EXT4
    Takže ext4

    default

    Ve Fedoře9 je std 4k bloky a 16k/inodu. Což dává na 40GiBi disku 2621440 souborů (nic moc).

    Místo je 41104688kiBi

    1k/1k
    mkfs.ext3 -m 0 -L test -i 1024 -b 1024 -E test_fs /dev/VGtest/test
    Teď pozor:

    Available=31406621 1k blocks

    Tj o 10GB (25%) méně !!!

    Tak jsem snížil počet inod a zkusil, zda náhodou nevytváří inody dynamicky:
    for i in $(seq -w 1 10240); do echo "ahoj" > $i.txt; done
    -bash: 10229.txt: No space left on device 
    Takže nikoliv :-(

    Pokud ale použijeme 4k/4k (nebo -T news), místa je dost a 10mil souborů by mohlo postačovat.
    alblaho avatar 25.7.2008 11:35 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EXT4
    Dělat bloky jen 1k mi přijde v dnešní době docela psycho - to by si žádná fatka nelajzla. 4k mi přijdou filozofický správné, protože tak velké bývají i stránky paměti.

    Jedna inoda na dva bloky mi přijde taky OK, pokud se tedy nejedná o nějakou specialitu (mail server?).
    Heron avatar 25.7.2008 12:01 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EXT4
    FATka na disketách měla 512B/block (tam tomu říkali cluster). Umí to i NTFS. Ale ano, po jednom zážitku s 15mil soubory také dávám přednost DB, kde to jen jde. :-) Někdo tu psal, že udělal MySQLFS přes Fuse. To by mohlo být zajímavé pro Maildiry a podobná zvěrstva.
    alblaho avatar 25.7.2008 13:28 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EXT4
    MySQL FS přes Fuse se mi zdá už trochu přes ruku. Kvůli databázi přímo na FS si Hans Reiser udělal RaiserFS - vždyť ten stromovitý layout je opsaný z databází.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.