Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Vidím, že máme na blúcúc podobný názor.
Jinak ale tvou nenavist k bezdratu povazuju za nesmyslnou. Predstava, jak doma pouzivam notebook s dratem, je komicka... Nehlede na to, ze pokud clovek nema doma datovou dalnici, po ktere neustale presouva nejaka velka data, tak takova Nkova WiFi je rychlostne naprosto dostacujici. Ale chapu, draty jsou vic geeky
Každá nenávist je nesmyslná . Pokud někdo wifi vyžaduje, přijdu mu ji nainstalovat. Ale doma pro ni nemám využití.
Kolik ti doma reálně udělá Nko?
Kolik ti doma reálně udělá Nko?No tak je to zhruba megabit, no... rika se, ze realne tak max. 130 Mbps, pokud vim... tech teoretickych 300 je samozrejme hovadina. Jasny, gigabit je gigabit, vo tym zadna. Ale ja bych ho tolik nevyuzil. Divat se na serialy realtime po siti (samba - samba) muzu i s Gckem a kdyz obcas musim neco vetsiho potahat, tak to preziju... kdyz mam ntb na stole pripojenej k monitoru a externi klavesnici a mysi a vim, ze s nim jen tak nekam nepujdu, tak ten Eth kabel zastrcim. Ale aby zena sedela na gauci s notebookem a Eth kabelem... staci, ze tam musi mit (casteji nez je zdravo) napajeci kabel.
Já používám notebook téměř jen jako čtečku e-booků a jeho aktuální výdrž (cca. dvě hodiny bez zátěže) je na můj vkus příliš krátkáTak to me napada otazka, jestli na to cteni ebooku pouzivas to spravne zarizeni
navíc se mi nikdy nepovedlo donutit display, aby při odpojení napájení nesnížil jas.Kdyz snizi, tak ho muzu pres Fn zase zvysit tak jak potrebuju.
Mimo toho, napájecí adaptér je perfekní na ohřívání nohouTak to souhlas
Tak to me napada otazka, jestli na to cteni ebooku pouzivas to spravne zarizeniNe, ale z těch běžně dostupných mi zatím subnotebook s 15" displayem vyhovuje nejvíc - PDA a smartphony mají na můj vkus moc malé displaye (čtu rychle a musel bych pořát scrollovat) a i když cena je zhruba srovnatelná, notebook využiju mnohem víc (PDA nepotřebuju a u telefonu mi stačí jen telefonování a SMS). A čtečky s e-papírem jsou zatím moc drahé a aktivní podsvícení u notebooku mi v noci docela vyhovuje
Kdyz snizi, tak ho muzu pres Fn zase zvysit tak jak potrebuju.To jsem také zkoušel, ale při vypnutém napájení je snížené podsvětlení z pohledu řízení displaye maximum (jde snížit, ale ne zvýšit). Tipuju to na hardwarovou záležitost, protože to funguje i při totálně zatuhlém systému.
Automaticke snizovani maximalni hodnoty podsvetleni: u Lenovo [T,R]60 se to tahle feature dala povolit/zakazat v BIOSu.
Jinak na tyhle klavesove zkratky a podobne je tam jeste jeden procesor
BT je vec dobra na klavesnice a mysi a to je tak vsechno.
Nedám dopustit na bluetooth handsfree k mobilu. Dokud jsem používal drátové, jejich životnost byla tak půl roku (Nokia s úhlovým konektorem) až tři měsíce (všechny ostatní s rovným) a navíc jsem za ten kabel pořád zachytával. Teď mám už čtyři roky bluetooth a jsem naprosto spokojen. Sice stálo víc, ale vzhledem k tomu, kolik bych za tu dobu spotřeboval "drátových", se to vyplatí. Navíc je praktické i to, že si můžu dát telefon na okno, kde je lepší signál, a při telefonování sedět u počítače, kde potřebuju být.
Jak s tím souvisí ten obrázek (s tím komínem)?
Pokud jde neco (vsechno) propojit dratem tak jednoznacne volim drat. Nic proti wifi pokud se jedna o stacionarni anteny jez na sebe vidi. Ovsem takoveto wifi v notebooku ci jinem zarizeni tak v ramci jedne mistnosti budiz jinak nee.
Tiskni
Sdílej: