Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
a my, tedy já, se nejspíš musím změnit s nimi. Ano svět po takové změně nebude jako dřív. Což už stejně nebude, protože Karel Svoboda, průkopník industriální undergroundové scény, zemřel.
Ale k věci. Axiom: "software obsahuje chyby a chybí mu alespoň jedna vlastnost, kterou bych potřeboval." Dále pak věta: "OSS software s vhodnou licencí umožňuje modifikaci zdrojového kódu, aby kdokoli mohl výše zmíněnou chybu opravit, či vlastnost implementovat."
V čem je problém? Jak prosté – jsem unavený. Drcen každodenním bojem s odpornými SW produkty, které jsou možná psány vysoce produktivními teamy geniálních programátorů, ale jejich používání (produktů, ne programátorů) by donutilo změnit barvu vlasů na stříbřitě šedivou, měl-li bych nějaké.
A je jedno, jestli se jedná o otevřený nebo uzavřený kód.
O čem to vlastně žvaním? Zkusil se někdy vážený čtenář dohadovat s Oraclem o opravě naprosto dementního chování jejich db klienta? Jak asi dopadla oprávněná žádost o vyřešení problémů s vyhnívajícími db adaptéry supr enterprise integračního Tibco serveru? Kolik sešnů ze super rapidně aplikačně developované hovadiny si drží tuny rollback segmentů? Jedna? Dvě? Dvěstě sedmnáct? C je správně. Proč glorifikovaný zkriplený Toad používá vlastní gramatiku, kterou zjišťuje konec SQL příkazu, takže skripty v něm napsané prostě jinde nepoběží (i proto, že cvičené opoce syntax sql nechápou)?
A takhle to funguje i v domácí desktopové sféře. Proč, dopizdy, do každé banky potřebuju jiný prohlížeč s jinými moduly? Kdo je, ksakru, zodpovědný za Gtk file dialogy? Proč na MS Windows, doparoma, neexistuje normální textový editor, takže musím používat gvim? Kdo a proč přidal k mému oblíbenému slovníčku 27 featůr, takže je teď 36x pomalejší a padá?
Jistě, v našem skvělém OSS světě si to všechno přece mohu opravit. A já, slyšme, to dokonce dělám. Alespoň dodnes.
Kdysi před lety, padal jeden nejmenovaný sw při použití češtiny a bral s sebou celá Xka. Opravil jsem to, poslal patch, a autor měsíce mlčel. Vadilo mi to, moc mi to vadilo. Dnes už vím, proč se tak stalo, viníkem byla technická chyba. Nedostával mejly žádné. Dodnes spolu pracujeme na, ehm, společné věci.
Kdysi jsem potřeboval nástroj, kterým bych dokázal zdokumentovat existující oraclovská schemata. Objevil jsem jeden a hulánovsky jej vylepšil (briliantní megabajdy bezchybného kódu). Patche úhledně zabalil a dle bontonu odeslal. Měsíce ticho po pěšině. Až urgence administrátorů sf.net a hrozba toho, že bude původní autor vystrnaděn, zapůsobily a já mohu zaisovat do CVS a vydávat nové verze. Přesto stále nemám přístup na filesystém s webem a třeba nesmím nahodit paypal (ano, pár lidí chtělo přispět). Ale co už. Nechávám to být.
Nedávno jsem potřeboval použít sqlite. Hledal jsem šikovného správce ve stylu Tory nebo tak něčeho. Jediné funkční byly Kexi a Liteman, přičemž obé fungovalo tak nějak napůl. Dopsal jsem proto chybějící vlastnosti do Litemana, opět v podobě excelentního kódu (jak jinak, že?), a opět standarní cestou poslal autorovi. Kdy asi odpoví? Ani v Izraleli dovolená na zotavenou netrvá déle než tři týdny, ne?
Další příběhy mají podobný průběh – mod_python, PIL, Zope, Django (oracle podpora), Tora a asi i nějaké další, které jsem zapomněl. Hodiny zírání do cizích zdrojáků. A prd z toho. Přestalo mne to bavit. Čtenáři rozuměj, nejde mi o adoraci, nejde mi o finace. Dělám to většinou proto, že sám danou věc potřebuji. Ale ode dneška na tebe kašlu. Věci si nechám na svých strojích, třeba i proto, že je nehodlám do budoucna oprašovat, když je nějaký niemand, který nepíše vůbec takový krásný a bezchybný kód, ani nezařadil do cvs. A forkovat nebudu. Howgh!
P.S.: Abych předešel popichům. Existuje alespoň jeden maintainer, který reaguje včas a s elegancí. herr Čihař a já (pochopitelně).
Obligátní hit týdne: žrádlo a Crowbar.
Průser týdne: lokální agro-gay-metalové kapely v sokolovně. Džísky a fichtly, víš, jak to myslím…
Tiskni
Sdílej: