Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »a my, tedy já, se nejspíš musím změnit s nimi. Ano svět po takové změně nebude jako dřív. Což už stejně nebude, protože Karel Svoboda, průkopník industriální undergroundové scény, zemřel.
Ale k věci. Axiom: "software obsahuje chyby a chybí mu alespoň jedna vlastnost, kterou bych potřeboval." Dále pak věta: "OSS software s vhodnou licencí umožňuje modifikaci zdrojového kódu, aby kdokoli mohl výše zmíněnou chybu opravit, či vlastnost implementovat."
V čem je problém? Jak prosté – jsem unavený. Drcen každodenním bojem s odpornými SW produkty, které jsou možná psány vysoce produktivními teamy geniálních programátorů, ale jejich používání (produktů, ne programátorů) by donutilo změnit barvu vlasů na stříbřitě šedivou, měl-li bych nějaké.
A je jedno, jestli se jedná o otevřený nebo uzavřený kód.
O čem to vlastně žvaním? Zkusil se někdy vážený čtenář dohadovat s Oraclem o opravě naprosto dementního chování jejich db klienta? Jak asi dopadla oprávněná žádost o vyřešení problémů s vyhnívajícími db adaptéry supr enterprise integračního Tibco serveru? Kolik sešnů ze super rapidně aplikačně developované hovadiny si drží tuny rollback segmentů? Jedna? Dvě? Dvěstě sedmnáct? C je správně. Proč glorifikovaný zkriplený Toad používá vlastní gramatiku, kterou zjišťuje konec SQL příkazu, takže skripty v něm napsané prostě jinde nepoběží (i proto, že cvičené opoce syntax sql nechápou)?
A takhle to funguje i v domácí desktopové sféře. Proč, dopizdy, do každé banky potřebuju jiný prohlížeč s jinými moduly? Kdo je, ksakru, zodpovědný za Gtk file dialogy? Proč na MS Windows, doparoma, neexistuje normální textový editor, takže musím používat gvim? Kdo a proč přidal k mému oblíbenému slovníčku 27 featůr, takže je teď 36x pomalejší a padá?
Jistě, v našem skvělém OSS světě si to všechno přece mohu opravit. A já, slyšme, to dokonce dělám. Alespoň dodnes.
Kdysi před lety, padal jeden nejmenovaný sw při použití češtiny a bral s sebou celá Xka. Opravil jsem to, poslal patch, a autor měsíce mlčel. Vadilo mi to, moc mi to vadilo. Dnes už vím, proč se tak stalo, viníkem byla technická chyba. Nedostával mejly žádné. Dodnes spolu pracujeme na, ehm, společné věci.
Kdysi jsem potřeboval nástroj, kterým bych dokázal zdokumentovat existující oraclovská schemata. Objevil jsem jeden a hulánovsky jej vylepšil (briliantní megabajdy bezchybného kódu). Patche úhledně zabalil a dle bontonu odeslal. Měsíce ticho po pěšině. Až urgence administrátorů sf.net a hrozba toho, že bude původní autor vystrnaděn, zapůsobily a já mohu zaisovat do CVS a vydávat nové verze. Přesto stále nemám přístup na filesystém s webem a třeba nesmím nahodit paypal (ano, pár lidí chtělo přispět). Ale co už. Nechávám to být.
Nedávno jsem potřeboval použít sqlite. Hledal jsem šikovného správce ve stylu Tory nebo tak něčeho. Jediné funkční byly Kexi a Liteman, přičemž obé fungovalo tak nějak napůl. Dopsal jsem proto chybějící vlastnosti do Litemana, opět v podobě excelentního kódu (jak jinak, že?), a opět standarní cestou poslal autorovi. Kdy asi odpoví? Ani v Izraleli dovolená na zotavenou netrvá déle než tři týdny, ne?
Další příběhy mají podobný průběh – mod_python, PIL, Zope, Django (oracle podpora), Tora a asi i nějaké další, které jsem zapomněl. Hodiny zírání do cizích zdrojáků. A prd z toho. Přestalo mne to bavit. Čtenáři rozuměj, nejde mi o adoraci, nejde mi o finace. Dělám to většinou proto, že sám danou věc potřebuji. Ale ode dneška na tebe kašlu. Věci si nechám na svých strojích, třeba i proto, že je nehodlám do budoucna oprašovat, když je nějaký niemand, který nepíše vůbec takový krásný a bezchybný kód, ani nezařadil do cvs. A forkovat nebudu. Howgh!
P.S.: Abych předešel popichům. Existuje alespoň jeden maintainer, který reaguje včas a s elegancí. herr Čihař a já (pochopitelně).
Obligátní hit týdne: žrádlo a Crowbar.
Průser týdne: lokální agro-gay-metalové kapely v sokolovně. Džísky a fichtly, víš, jak to myslím…
Tiskni
Sdílej: