V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
a my, tedy já, se nejspíš musím změnit s nimi. Ano svět po takové změně nebude jako dřív. Což už stejně nebude, protože Karel Svoboda, průkopník industriální undergroundové scény, zemřel.
Ale k věci. Axiom: "software obsahuje chyby a chybí mu alespoň jedna vlastnost, kterou bych potřeboval." Dále pak věta: "OSS software s vhodnou licencí umožňuje modifikaci zdrojového kódu, aby kdokoli mohl výše zmíněnou chybu opravit, či vlastnost implementovat."
V čem je problém? Jak prosté – jsem unavený. Drcen každodenním bojem s odpornými SW produkty, které jsou možná psány vysoce produktivními teamy geniálních programátorů, ale jejich používání (produktů, ne programátorů) by donutilo změnit barvu vlasů na stříbřitě šedivou, měl-li bych nějaké.
A je jedno, jestli se jedná o otevřený nebo uzavřený kód.
O čem to vlastně žvaním? Zkusil se někdy vážený čtenář dohadovat s Oraclem o opravě naprosto dementního chování jejich db klienta? Jak asi dopadla oprávněná žádost o vyřešení problémů s vyhnívajícími db adaptéry supr enterprise integračního Tibco serveru? Kolik sešnů ze super rapidně aplikačně developované hovadiny si drží tuny rollback segmentů? Jedna? Dvě? Dvěstě sedmnáct? C je správně. Proč glorifikovaný zkriplený Toad používá vlastní gramatiku, kterou zjišťuje konec SQL příkazu, takže skripty v něm napsané prostě jinde nepoběží (i proto, že cvičené opoce syntax sql nechápou)?
A takhle to funguje i v domácí desktopové sféře. Proč, dopizdy, do každé banky potřebuju jiný prohlížeč s jinými moduly? Kdo je, ksakru, zodpovědný za Gtk file dialogy? Proč na MS Windows, doparoma, neexistuje normální textový editor, takže musím používat gvim? Kdo a proč přidal k mému oblíbenému slovníčku 27 featůr, takže je teď 36x pomalejší a padá?
Jistě, v našem skvělém OSS světě si to všechno přece mohu opravit. A já, slyšme, to dokonce dělám. Alespoň dodnes.
Kdysi před lety, padal jeden nejmenovaný sw při použití češtiny a bral s sebou celá Xka. Opravil jsem to, poslal patch, a autor měsíce mlčel. Vadilo mi to, moc mi to vadilo. Dnes už vím, proč se tak stalo, viníkem byla technická chyba. Nedostával mejly žádné. Dodnes spolu pracujeme na, ehm, společné věci.
Kdysi jsem potřeboval nástroj, kterým bych dokázal zdokumentovat existující oraclovská schemata. Objevil jsem jeden a hulánovsky jej vylepšil (briliantní megabajdy bezchybného kódu). Patche úhledně zabalil a dle bontonu odeslal. Měsíce ticho po pěšině. Až urgence administrátorů sf.net a hrozba toho, že bude původní autor vystrnaděn, zapůsobily a já mohu zaisovat do CVS a vydávat nové verze. Přesto stále nemám přístup na filesystém s webem a třeba nesmím nahodit paypal (ano, pár lidí chtělo přispět). Ale co už. Nechávám to být.
Nedávno jsem potřeboval použít sqlite. Hledal jsem šikovného správce ve stylu Tory nebo tak něčeho. Jediné funkční byly Kexi a Liteman, přičemž obé fungovalo tak nějak napůl. Dopsal jsem proto chybějící vlastnosti do Litemana, opět v podobě excelentního kódu (jak jinak, že?), a opět standarní cestou poslal autorovi. Kdy asi odpoví? Ani v Izraleli dovolená na zotavenou netrvá déle než tři týdny, ne?
Další příběhy mají podobný průběh – mod_python, PIL, Zope, Django (oracle podpora), Tora a asi i nějaké další, které jsem zapomněl. Hodiny zírání do cizích zdrojáků. A prd z toho. Přestalo mne to bavit. Čtenáři rozuměj, nejde mi o adoraci, nejde mi o finace. Dělám to většinou proto, že sám danou věc potřebuji. Ale ode dneška na tebe kašlu. Věci si nechám na svých strojích, třeba i proto, že je nehodlám do budoucna oprašovat, když je nějaký niemand, který nepíše vůbec takový krásný a bezchybný kód, ani nezařadil do cvs. A forkovat nebudu. Howgh!
P.S.: Abych předešel popichům. Existuje alespoň jeden maintainer, který reaguje včas a s elegancí. herr Čihař a já (pochopitelně).
Obligátní hit týdne: žrádlo a Crowbar.
Průser týdne: lokální agro-gay-metalové kapely v sokolovně. Džísky a fichtly, víš, jak to myslím…
Tiskni
Sdílej: