Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nejdříve je ovšem třeba prohlásit, ze atomová energie je budoucnost naší planety, když se odhlédne od několika minimálních problémů, pojednaných dále.
Na jeden problém, který rozhodně nelze považovat za minimální jsem v tom blogpostu nenarazil. A to odkud a za kolik berou jaderné palivo. Nemůžeš kalkulovat cenu elektřiny když opomeneš tak zásadní položku.
Cele je to nesmyslnesmysl mozne ne uplne, ale problematicke urcite. Ale predstavte si, ze v diskuzi, zda se ma postavit nejaka nova elektrarna se bude takhle racionalne argumentovat - totiz, ze srovnavat se to neda - a co pak? Myslim, ze tohle je ten zasadni protiargument proti jadru, ze totiz ta jaderna energetika je beh na prilis dlouhou vzdalenost a my nemame tu kristalovou kouli.
a tu plynovou/uhelnou zalohuta zaloha tady musi byt stejne, ne? I pro ty jaderne elektrarny. Protoze se to nevyplati je (ekonomicky) regulovat. Technicky to sice trochu funguje a Francouzi to tak delaji ale jak se to projevi na zivotnosti tech elektraren je otazka - nota bene - kdyz se tak podivame na tu soucasnou situaci ve Francii, kdyz tam Evropa posila skoro nepretrzite 10 GW.
To je sakra důsledek techniky.
Dosaďte si jiný stroj (nebo klidně i software) a kolik jaké obsluhy potřebuje.
Při takových číslech je i pochopitelné, že se Němci na ten atom vykašlali.Podle toho, co píšeš, je největší blbost, co se dá udělat, zavření už postavené jaderné elektrárny. Přesně to, co udělali Němci. Tak moc nevěřím, že ty jejich motivy byly ekonomické.
, zavření už postavené jaderné elektrárnyja ted dam takovy priklad, kterym se pokusim vysvetlit to nemecke dilema, i kdyz je to s temi priklady vzdycky osemetne - takze prosim s rezervou. Predstavme si, ze mame uz dost ojete auto, tak 12 let a opravy se mnozi a udrzba je porad drazsi a drazsi. Auto je uz ale zaplacene, odjezdilo si sve. Patrne se s nim ale bude dat jeste 2-3 roky jezdit. V davnych dobach bylo bezne uvazovat o koupi noveho vozu, a stare odvezt na vrakoviste. A nebo se rozhodlo, ze se s tim starym autem bude jeste jezdit, protoze chybely treba finance na koupi noveho auta a jit do banky je nekomu treba neprijemne. Takze se rozhodlo, ze se jeste trochu nasetri. Ale my zijeme ne v davnych, nybrz v dnesnich dobach a ono se lecos zmenilo. Vrakoviste jsou plna a proto kdyz si chce nekdo poridit nove auto, tak musi to stare nechat na svem parkovisti a s novym autem nema vpodsate kde stat. Otevreni dalsich vrakovist se spolecnost brani zuby nehty. V takove chvili se zda byt rozumne, si ponechat to stare auto. Stale jeste docela slusne jezdi a parkovaci misto je take k dispozici. Zdanlive vyhodne reseni. Ale co udelame za 2-3 roky? Stojime pred tim samym problemem. Kazdy to jiste jiz tusi, jak zni ta otazka: Kdy je ten spravny okamzik se rozloucit s tim starym autem?
část paliva do našich JE se bere z Ruska,jak už i jiní napsali, finančně nehrají ty uranové palivové články žádnou roli - je to 100 Euro/kW výkonu např. Temelín tedy 1900 MW výkon obou bloků .. 1900 x 1000 x 100 = 0,2 mld. Euro za rok. Těch 200 milionů Euro vypadá dost peněz, ale vzhedem k tomu, kolik ta elektrárna vyrobí ( 16,6 TWh) za rok, je to 0,3 Kč za kWh. Jak se nyní zjistilo u Němců, ty palivové články se vyrábí tak trochu zvlášť pro každou elektrárnu, takže není možné ze dne na den změnit dodavatele, ale dodací doba je v takovém případě asi 7 měsíců. Dodávají to mmj. firmy ze Švédska, Kanady nebo jižní Afriky, kde je podle mne ještě možno počítt s tím, že nebude nějaké politické vydírání. To palivo je skutečně to poslední, s čím je třeba si lámat hlavu.
Ne, nebyl. Fašista Radovan lže jako obvykle.
Hitler byl jmenován (politickým slizounem Hindenburgem) do funkce kancléře za politického patu, kdy NSDAP neměla většinu. Příští „volby“ (1933) byly jen formálním rituálem, který s demokracií neměl nic společného, leda v naprostém převrácení významu slova, tedy ‚demokracie = absolutní diktatura Vůdce vyjadřujícího „vůli ducha lidu“‘, jak je to pro fašisty typické.
Základem tohoto převzetí moci byl často opomínaný pruský puč, také v roce 1932.
Radovan napsal: „I Hitler byl demokraticky zvolen.“
Fakt nevím, jak to tam napasovat bez mentální gymnastiky.
Vezmu to za sebe. Vloni spotřeba 3,2 MW (a to jsme topily v jedné místnosti přímotopem)Miriam ?
v rusku je ho prej tolik že ho musej jentak pálit hele :O :O
tvl to putinoj nikdo nevysvětlil jak jako funguje skenikovej jev aže když ten plyn bude pálit žese tady uplně zdarma díky emisím co2 taky vohřejem :O :O :D :D :P ;D
Bullshit.
Inu, kouzlo sebepopisných komentářů.
Týpek, no jednak [citation needed], jednak sám zmiňuje intenzivní chovy krmené… surprised pikachu face… „rostlinnou zemědělskou výrobou“ (protože škálování) anebo pasoucí se na místě vypáleného lesa (protože škálování), a pak, co se týče žraní dobytka, v globálním kontextu vypadá jídelníček nějak takhle – čtenář nechť si všimne regionální spotřeby škrobu (a masa taky, to zase vede na otázku, odkud se bere). Opět: škálování výrobních postupů.
Co se týče Sovětského svazu, naskočil mi třeba tenhle text o zemědělství v 50. a 60. letech a Chruščovově kukuřici. tl;dr Orali na co přišli, včetně stepi (skvělý nápad /s), a cpali tam plodiny, když ne na seno, tak právě kukuřici na siláž – pro dobytek.
To by bývalo platilo v případě statické populace a stabilních ekosystémů.
Ale to evidentně není ten případ. V dotyčném období přibyly stamiliony kusů skotu, kterých předtím prostě nebylo. Provází to zmíněná transformace biotopů (např. zmíněné vypalování lesa či orba stepi; plocha zemědělsky užívané země se za 200 let ztrojnásobila, a to jak polí, tak pastvin) pro účely mj. právě výkrmu zemědělských zvířat (cca 3/4 zemědělské země jsou užívány pro živočišnou výrobu) a průmyslové zemědělství má velké vstupy fosilii v rámci celého výrobního řetězce (hnojiva, technika,…).
Při výpočtu emisí GHG v zemědělství se počítají pokud možno všechny tyto faktory (i když některé stále ještě nedostatečně).
I pouze prudký nárůst populace ceteris paribus (bez průmyslových vstupů atd.) by vedl k zesílení momentálních emisí, a přestože by se posléze otočily v tom cyklu, v mezičase by mohl např. roztát některý zmiňovaný permafrost a nastartovat se tak tahle zpětnovazební smyčka. (Analogie historického vlivu odlesňování na klima, jenom tak nějak naopak.)
A pak, ¿Por qué no los dos?
V dotyčném období přibyly stamiliony kusů skotu, kterých předtím prostě nebyloLež, počet kusů hovězího dobytka se zásadně neliší od doby ca. 50-60. let. Mezitím to kleslo a pak zase narostlo. Rozhodně to nijak nekoreluje s exponencionálním nárůstem metanu v atmosféře. Navíš, když by ses podíval jenom pár set let do historie, natož pak pár tisíc let, pak bys zjistil, že tu na zemi žilo řádově stokrát víc velkých býložravců než dnes, přičemž klima (jakož i hladina metanu v atmosféře) byly velmi stabilní.
vypalování lesa či orba stepiVypalování lesa se děje povětšinou pro to, aby se tam pěstovala sója. Orba stepi rozvněž slouží rostlinné produkci.
Při výpočtu emisí GHG v zemědělství se počítají pokud možno všechny tyto faktoryLež. Takzvaný výpočet GHG je uměle nastaven tak, aby z toho vyšlo, že „krávy škodí klimatu“, i když je naprostá blbost. Velký potravinářský a agro- průmysl (včetně Monsanta/Bayeru) platí celé pseudovědecké pseudoinstituty, aby takovéto sračky produkovaly (stačí se podívat, kdo sponzorovat tu pavědeckou sračku „Eat Lancet“). Ve výsledku to škodí přírodě i lidem, jenom veganský hovada žijí v iluzi, jak zachraňují planetu...
I pouze prudký nárůst populace...Pokud mluvíš o populaci krav, pak je to nesmysl. Jedině za pomocí velkých býložravců je naopak možné zregenerovat půdu a tím předejít změně klimatu. Nastuduj si něco o Alanu Savory a jeho „holistic management“... Pokud chceme zachránit planetu, pak je potřeba zakázat jakékoliv rostlinné zemědělství a na dané ploše využít dobytka k regeneraci pastvin.
Nejprve je potřeba zopakovat si důsledky Tomáškova blouznění.
zakázat jakékoliv rostlinné zemědělství
To si nezadá s nejhoršími řízenými či idiocií způsobenými hladomory 20. století.
Zopakujme si základní fakta: více než 3/4 plochy užívané k zemědělství již jsou předmětem živočišné výroby, přesto navzdory intenzifikaci zvyšující výnosy, poskytují méně než 1/5 stravy co do kalorií, a to při světové populaci 8 miliard lidí a nerovnoměrném geografickém rozložení.
Jinými slovy, Tomášek tu navrhuje vyvolání bezprecedentního hladomoru, democidu.
Alanu Savory a jeho „holistic management“
Allan Savory je známý velkohubými prohlášeními, která jsou řádově nadstřelená oproti empiricky prokázaným výsledkům, pokud nějaké vůbec existují.
Takzvaný výpočet GHG je uměle nastaven tak, aby z toho vyšlo, že „krávy škodí klimatu“, i když je naprostá blbost.
Naopak, je podhodnocený, protože často nepočítá právě s vyššími emisemi právě průmyslových intenzivních chovů.
když by ses podíval jenom pár set let do historie, natož pak pár tisíc let, pak bys zjistil, že tu na zemi žilo řádově stokrát víc velkých býložravců než dnes
Naopak. Např. proslulá stáda bizonů v Severní Americe měla cca 60 milionů hlav, tedy zhruba 1/5 současné tamní populace domestikovaného skotu zvláště v intenzivních chovech (kde žere sóju a kukuřici z polí v bývalé prérii, jinak by ho tolik uživit nešlo).
za pomocí velkých býložravců je naopak možné zregenerovat půdu
Čistě proti tomu asi nikdo moc neprotestuje, akorát ta úvaha obvykle zahrnuje divoké býložravce (a jejich přirozené predátory) ve velké části těch 3/4 zemědělské půdy používaných pro živočišnou výrobu. Pořád je tu totiž to téma uživení lidské populace (v čemž je rostlinná výroba mnohem efektivnější).
(což se děje např. nad pouští, viz effekt tzv. "heat-dome")
lol to vysvětluje zahadu kralykova vobrázku hele kde voda dělá gapy na poušti i namoři stejný :O :D
Jak může existovat trh s elektřinou, když je ve vaší domácnosti nebo kdekoli jinde, kde se přivádí elektřina, ve zdi pouze jeden elektrický kabel.Jak může existovat trh s počítači, když jsou ve vaší domácnosti nebo kdekoli jinde, kam se počítače nosí, pouze jedny dveře, kterými se počítače dovnitř nosí?
Jak může existovat trh s počítači,je to proto, ze u tech pocitacu nemusi byt zaruceno, ze kazdy obcan (domacnost) dostane do domu presne takove mnozstvi pocitacu, a presne v takovou chvili, ve ktere je zrovna potrebuje. Kdybychom museli mit na dostupnost pocitacu v nasem zivote podobne naroky jak na elektrickou energii, tak to byste videl, co by stat zacal delat. Protoze kdyby nebylo v domacnostech porad prave tolik pocitacu , kolik prave potrebuji tak by spolecnost kolabovala a staty by zacaly horem padem budovat specialni silnice pro dopravu pocitacu, v domech by byly specialni dvere, kterymi by se ty pocitace nosily dovnitr atd... hm, s temi priklady je jak rikam porad osemetne a nekdo by mohl namitnot, ze s tim ale ten Varoufakis zacal. Presto si myslim, ze chtel jen 'neohrabane' upozornit na to, ze elektricka energie je jako produkt uz ze sve fyzikalni podstaty nekompatibilni k trznim mechanismum.
Trh s elektřinou je ve skutečnosti falešný trh vytvořený státem.k tem trznim mechanismum:
Producenti prodavaji elektrinu na burze,kdyz se zeptali v pruzkumu 10 milionu Čechů, co je s tou burzou, tak 11 milionu odpovedelo, ze je to treba zrusit
na te wiki strance stoji presne to, co Varoufakis napsal:Neni tam nic o "falesnem trhu", pise se tam jenom, ze to je specificky trh (v ceske verzi, v anglicke ne). V principu se to nijak nelisi od normalniho trhu, prodejci nabizej nejaky produkt a kupujici ho kupujou.
kdyz se zeptali v pruzkumu 10 milionu Čechů, co je s tou burzou, tak 11 milionu odpovedelo, ze je to treba zrusitTipuju že ti vadí to, že teď provozovatelé levnější elektráren prodávají za ceny efektivně stanovené plynovými, a tedy mají „nemístné zisky“? Může se tohle stát i v jiných oborech a taky bys tam trh zrušil? Řešení by mělo být tak, že producent dostane od státu přikázanou cenu (shora ale i zdola?) za kterou má prodávat?
Francie je závislá na obchodu s ruskou státní společností Rosatom. Ruský uran se běžně dováží do Lingenu v Dolním Sasku, kde se z něj vyrábí palivové články, převážne pro franzouzske jaderné elektrárny. Ta továrna (ANF) patří francouzské společnosti Framatome. Pikantní je, ze ruský Rosatom se snažil jeste v první polovině letišního roku získat podíl na této firmě - jak Němci tak Francouzi se to snažili utajit. Ruská nákladní loď Michail Dudin měla v neděli dorazit z Petrohradu do nizozemského Rotterdamu. Loď s nákladem uranu pro továrnu v Lingenu v Dolním Sasku však náhle změnila svůj cíl a odbočila do Dunkerque (Dunkerque) ve Francii. Loď Mikhail Dudin veze náklad ruské společnosti Rosatom. Loď v pondělí konečně dorazila do Dunkerque, jak ukazují fotografie. Tam byl radioaktivní náklad naložen na nákladní auta. Nyní je na silnici pod policejní ochranou. V současné době není jasné, zda se uran bude nadále dovážet do továrny na palivové články v Lingenu, nebo zda by francouzský Framatome dal přednost jeho zpracování ve Francii.Tento cirkus jasne ukazuje, ze i co se týce uranu je Evropa take znacne zavisla na Rusku a Francie, která chce být díky svým jaderným elektrárnám energeticky nezávislá, musela samozrejme pres vsechny ty sankce prosadit, ze Rosatomu se ty sankce netykaji. Takze asi nejen ten plyn.
Tiskni
Sdílej: