Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 08:52
Option "XkbLayout" "cz,us"
Nastavilo se samo při instalaci a funguje bez problémů...
muzu potvrdit: toto je ten nejspolehlivejsi zpusob jaky znam (je zcela bezchybny) a vypinam nastavovani klavesnice z kde/gnome/dalsi
Mne to s autodetekci v xorg snad vubec xorg.conf necte. Na tohle to vubec nereaguje, mam to tam. A o autodetekci prijit nechci.
Asi takhle:
Buď může mít člověk autodetekci a tím pádem musí konfigurovat input věci přes HAL policies. Viz můj nedávný zápisek zde na blogu.
Nebo autodetekci X.orgu vypne a pak bude platit to, co je v /etc/xorg.conf.
Mně by stačilo, kdyby combobox v gnome nastavovátku neschodil celý xserver.
Viz blog, aby nedošlo ke smazání jednotlivých policy, je třeba zkopírovat vzorové soubory z /usr/share/...
do /etc/...
Neni nic lehciho nez tu autodetekci vypnout v xorg.conf a bude vsechno pri starym. Reseni je i tady na abc, tak si to najdi.
Kdyby slo o to to jen nahlasit autorovi a opravit to, ale ona se ta oprava musi dostat do distribuce a to je u nekterych problem treba pul roku. Treba v ubuntu dodnes nebyli schopni opravit chybu v cheese ci kernelu, kvuli ktere cheese nefunguje a zablokuje do restartu kamerku a to tam maji nekolik desitek bugreportu.
Ono by to chtělo občas přečíst DOCS nebo Wiki, aby člověk věděl jaké jsou změny....
Hm a co je na tom prihloupleho? Proste popsal svou zkusenost no
Zkušenost? Maximálně tak hloupost a lenost. O zkušenosti není v tomto blogpostu zbla.
Aha, takze pad X je hloupost a lenost jo?
No, jde o to, z jakého úhlu pohledu se člověk na ten problém dívá. Pokud někdo chce používat Linux, ať se trochu snaží. To je naprosto v pořádku. Zvládli to jiní, zvládne to i pisatel.
Pokud se na to podíváme z opačné strany, stále se na různých místech ozývají stesky, že se Linux na desktopech stále neprosazuje a procento jeho nasazení přes veškeré snahy neroste (abychom byli objektivní - ty stesky se neozývají tady, ale právě na tom Živě ). Jestliže přijmeme tezi o rozšiřování Linuxu mezi běžné uživatele, neměla by instalace systému být složitější než např. instalace Visty. Ona instalace např. Ubuntu opravdu složitá není, problém jsou spíš bugy, které zkušenější uživatel umí odstranit (najde si na netu návod, vleze do příkazové řádky a je hotovo), běžný uživatel - to je ten, pro kterého je počítač vlastně určen (manažer, účetní, žena v domácnosti, prostě kdokoliv mimo obor IT) - nemá moc šance se problémem poprat a sáhne znovu raději k "osvědčeným" Windows ..
Určitě, já to nerozporuji - ve Windows se objevují také dost závažné chyby. Fakt je, že hodně BFU si kupuje počítač s předinstalovaným OS - tj. s některou verzí Windows a problém instalace neřeší. Ale pokud si Windows lidé instalují, jde o to, jaké procento pravděpodobnosti mají, že narazí na bug, který znemožní snadnou instalaci systému.
Úplně jinou věcí je, že kritéria, která se kladou na Linux jsou přísnější než na Windows. Jestliže něco ve Windows nefunguje, tak je někde problém (většinou se nepřipustí, že by byl v těch Windows). Když nefunguje něco na Linuxu, tak za to samozřejmě může Linux, protože není připraven na desktop Ale to je o myšlení lidí, které se jen velmi pomalu mění ...
nemá moc šance se problémem poprat a sáhne znovu raději k "osvědčeným" Windows... .Co se týče procesu instalace, tak už to není ani zdaleka tak žhavé jako dříve. Když porovnám instalaci openSUSE 11.1, kterou jsem provedl teď před Vánoci s instalací nějakého RedHatu 7.1 před sedmi lety, tak je to jako nebe a dudy. V tomhle ohledu snad velké linuxové distribuce co se týče jednoduchosti instalace už Windows možná i překonaly. Také množství hardware rozeznaného linuxovými distribucemi již při instalaci je obrovský, ač odpůrci linuxu často tvrdí jinak. Největší problém osobně vidím v multimediálním hardware: mobilní telefony, videokamery, foťáky, skenery... Ty má dnes již úplně každý a tam myslím leží největší překážka. Sestra dostala k Vánocům miniskener, aby si mohla učebnice, které nejsou dostupné absenčně, skenovat rovnou v knihovně do notebooku. Na počítači už dlouhou dobu úspěšně používá openSUSE, ale obávám se, že s tím skenerem asi narazím a budu muset stáhnout ocas a zalézt zpět do boudy jménem Windows.
Nebyl by k tomuúčelulepší digifoťák?Snímky ze skeneru se dají s mnohem lepší šancí prohnat OCR než ty z foťáku.
U Windows si troufám říct, přestože jsou velmi rozšířené, tolik možností není.To není pravda. Windows sice není komunitní záležitost od začátku, ale internetová komunita z toho stejně vyrostla, i když bez účasti tvůrce. Na problémy ve windows dycky najdete na netu nějaký workaround. Ne otevřený a třeba takový pofidérní, ale díky velikosti a síle windowsí komunity se ty problémy řeší rychle a efektivně.
a sáhne znovu raději k "osvědčeným" Windows ..To je přesně to, co jsem mu doporučil hned na začátku
Jak se vlastne ma chovat unix, kdyz sleti parent procesu? Prijde mi ze tohle je spis chyba aplikaci a ne Xorgu. Aplikace by pri nasilnem zavreni mela provest nejake trivialni ulozeni (napriklad Firefox mi obcas pri padu obnovi i text ve formularich).
Mne sice obnovil zalozky, ale na zalozce s prispevkem bylo invalid request poslany ze serveru abicka a asi kazdej vi proc.
Jak se vlastne ma chovat unix, kdyz sleti parent procesu?„Normalne“, tj. pokud ten rodic neni shell, emulator terminalu nebo neco takoveho pripadne pokud rodic a potomek nejakym zpusobem nespolupracuji, by se nemelo stat vubec nic.
Linux zacne fungovat, ked Jarda prestane p..ovat. Radsej nech k dielu ruku prilozi a hnev a nasranost do kuta odlozi.
nejsi dad-ova manzelka?
Je fakt, že vývojářům FLOSS chybí zkušenost čerstvého uživatele, trpělivost s pilováním současných verzí namísto vydávání verzí nových a jakýsi "tah na bránu", který je vlastní většině komerčních programů.
Například je mnohem lákavější přidat k programu novou funkci než opravit deset bugů. Vydat <a href="http://open-progex.com/forum/index.php/topic,69.0.html">"úplně novou distribuci založenou na Ubuntu"</a> než se věnovat nějakému požadavku z <a href="brainstormu</a>. Podobné je to s většinou internetu, kdy se to málo užitečných stránek utápí v obrovském množství duplicitního balastu. Místo pečlivého psaní a rozvíjení (a promazávání) vlastního statického webu většina lidí píše blogy, kde včerejší zápisky padají na obrovskou hromadu, kterou už nikdo není s to číst.
Otázkou zůstává, jestli na tom můžeme něco změnit, protože ten problém zřejmě není nikde jinde než v našem zvyku a způsobu myšlení...
někoho prostě nezajímá jak funguje automobil, hlavně když jede ... ale proč se nedokážeš smířit s tím, že existují i jedinci které to zajímá
pravidelně četl plátek s potupným názvem "Amatérské radio"Co je na tom potupného?!?
Vsichni kdo pouzivaj KDE podporujou trolly - protoze ho vyrabi <strong>Troll</strong>tech
In June 2008 Nokia acquired Trolltech ASA to enable the acceleration of their cross-platform software strategy for mobile devices and desktop applications, and to develop its Internet services business. On September 29, 2008 Nokia renamed Trolltech to Qt Software.
Kdy uz Vista zacne fungovat? Jen jsem zmensil filesystem a uz nenabootoval... No co, holt nezustal na notebooku ani na testovani...
Myslim, ze to je stejne objektivni zprava, jako v tomto blogu...
ntfsresize
, kde jsem se v man
u dočetl, že je to safe (a o par řádek níže, že mám zálohovat Já jsem v KDE4 na Fedoře 10 vybral rozložení Evdev managed a hned to frčelo
No, chtěl bych vidět, jak se ta Vista vzpamatuje z BSOD, nahodí honem VESA režim a všechny programy poběží dál. To byl dobrý vtip.
Svádět chyby v nějakém grafickém ovladači na kernel je hloupé, a to bez ohledu na operační systém. Celý titulek tohoto příspěvku je tedy (mírně řečeno) nesmysl. Pokud nefunguje Linux, jak je tedy možné, že funguje například Google?
Pro každý monolitický kernel lze velmi snadno napsat ovladač, který ho pošle do kytek. Nejnovější verze X serveru nemusí nutně být stabilní. Je na tom něco překvapivého nebo nepochopitelného?
Neodpustím si dvě důležité poznámky:
Ad 2) - to je přesně to, co jsem popisoval výše. Jestliže něco nefunguje ve Windows, je to špatná komponenta (nebo sofware), protože Windows je standard, metr, podle kterého se měří všechno ostatní. . Linux je nedodělek, tak pochopitelně je chyba v něm, nikoliv ve vadné nebo laciné součástce. Tohle myšlení má obrovská spousta lidí...
Co to melete. Nikdo nemluvil o BSOD ve vistě, ale když ve vistě sletí grafický ovladač, vista vůbec bsod nevyhodí a ukáže "bublinu" s chybou v ovladači, který se pokusí znovu nahodit a když neuspěje, nahodí vesu, ale aplikace si ničeho nevšimnou, protože jim dále umožní "kreslit", i když to nikam nekreslí.
Navíc se to stalo s opensource ovladači (nv), kdyby se to stalo s nvidia ovladačem, nadávám na nvidiu, ale stejně nechápu. To jako chcete říci, že díky přenastavení klávesnice sletěl grafický ovladač? ....
A když v Linuxu nejsou ovladače na daný HW, tak na něj nenadávám, protože ve Win se musí také instalovat a to já chápu. Ale když v Linuxu jsou a padají jak o závod ... to je lepší žádné nemít.
...protože jim dále umožní "kreslit", i když to nikam nekreslí....to kyselo je moc kyselý, ten bramborák je moc bramborovej...
vista vůbec bsod nevyhodí a ukáže "bublinu" s chybou v ovladači, který se pokusí znovu nahodit a když neuspěje, nahodí vesu, ale aplikace si ničeho nevšimnou, protože jim dále umožní "kreslit", i když to nikam nekreslí.
Tak přibližně takto se chová Ubuntu(až na to adoptování potomků…když sletí Xka, tak jde ke dnu i celý x-session-manager se všemi potomky) a nejraději bych ho za to roztrhal. I když ten nápad s adoptováním potomků, přesměrování výstupu třeba na Xvfb a pak zase zpět by nebyl až zas tak špatný nápad.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.