V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tak se nám nový X.Org dostal z [testing] do [extra]... Update sám proběhl v pořádku, menší zádrhlíky nastaly až poté. Nový X.Org přináší pár podstatných změn, které způsobily nekompatibilitu se starým nastavením.
První start X po updatu mě uvítala chybová hláška stěžující si na nepodporovanou volbu v konfiguráku:
RgbPath "/usr/share/X11/rgb"
Zakomentování volby umožnilo spuštění X11, druhá možnost je celý /etc/X11/xorg.conf smazat (přejmenovat), protože to X.Org zvládne i bez něj.
Následoval start X avšak bez funkčního touchpadu a s US layoutem klávesnice. Po troše hledání a vyptávání na fóru a čtení wiki jsem zjistil, že je potřeba buď vypnout hotplug, nebo nastavit pár věcí pro HAL. Nejprve bylo třeba nainstalovat ovladač pro Synaptics touchpad: xf86-input-synaptics, to zprovozní touchpad ale bez funkčního klikání dotekem (tapping) a scrolování táhnutím prstu po kraji touchpadu (sliding).
Pro ně bylo potřeba nastavit korektně HAL, nejprve zkopírovat příslušnou policy do /etc/hal/fdi/policy/10osvendor:
[root@northwood ~]$ cp /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/11-x11-synaptics.fdi /etc/hal/fdi/policy/10osvendor/
A pak přidat příslušná nastavení do nového souboru:
<merge key="input.x11_options.TapButton1" type="string">1</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.TapButton2" type="string">2</merge> <merge key="input.x11_options.TapButton3" type="string">2</merge> --> <merge key="input.x11_options.vertedgescroll" type="string">true</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.horizedgescroll" type="string">true</merge> <merge key="input.x11_options.HorizScrollDelta" type="string">20</merge> --> <mere> key="input.x11_options.VertScrollDelta" type="string">20</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.RightEdge" type="string">930</merge> <merge key="input.x11_options.BottomEdge" type="string">700</merge> -->
Tady bylo trochu potřeba experimentovat s volbami, ne všechny pro mě byly nutné, viz zakomentované části.
Problém s klávesnicí lze vyřešit obdobně:
[root@northwood ~]$ cp /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-keymap.fdi /etc/hal/fdi/policy/10osvendor/
Stačí změnit volbu layout z us na cz:
<merge key="input.xkb.layout" type="string">cz</merge>
Tímto se vyřešil jeden starší otravný problém. Není už teda potřeba měnit rozlišení až při startu gdm, nebo v DE.
Tiskni
Sdílej:
jak ho mam zakazat?
Viz mnou linkovaná wiki v zápisku.
mně se změnila klávesa XF86Standby na XF86Sleep
Začínám závidět "Archařům", protože vidím, že se tam člověk dost naučí. Zatímco já s Kubuntu stagnuju.
tezko rict. dost se toho naucis uz pri instalaci, ale potom uz tech problemu moc neni. ja mam arch nainstalovany neco malo prez rok a od te doby jsem tam neco resil jen 2x. jedou kdyz presel arch na kde4 a ja musel preinstalovat kdemod na kdemod-legacy (porad stejna trojka :)). no a podruhe vcera...ale opravit xorg.conf je zalezitost na par minut :D
Nechápu, proč máš u roota prompt $
Nejspíš proto, že to tak má nastavené PS1?
Protože jsem kopíroval příkaz z konzole pod userem a pak přepsal username na root :-[ Nastaven mám prompt #
Já jsem se s tím jebal asi hodinu a výsledkem mého snažení bylo to, že jsem si to nějakým způsobem celé pokazil, když jsem instaloval nový ovladač k NVIDII a s mým vanilla jádrem mi teďka nefunguje xorg :( Teď nemám čas na to, abych si to dával dohromady, tak jsem přešel na distr. jádro, které má všechny ovladače v sobě. Při tomhle jsem zjistil, že se mi to distribuční jádro startuje dokonce rychleji než moje původní (akorát udev trvá jaxi dýl..) To je motivace k lepší konfiguraci jádra...
Už se těším na dlouhé Vánoční večery strávené konfigurací vanilla jádra a pitím svařeného vína........ Ano, přesně to je to, co mám na Archi nejradši - svařené víno :-P
No to bude tím, že verze 1.4.2 je stará
Z 64bit stroje, co jsem ještě neupdatoval:
[nik@venice ~]$ yaourt -Ss xorg-server
extra/xorg-server 1.5.3-2 [1.4.2-2 installed] (xorg)
X.Org X servers
Asi takhle..
[root@tchitchi ~]# pacman -Qi hal
error: package "hal" not found
[root@tchitchi ~]#
Ono obcas staci trochu cist. Takze sem zakomentoval rgb a pridal "ServerFlags" a vsechno jede jak ma.
pouzivam aktualni bety s kdemod3 a nepada :)
Kdepak, můžu nastavovat kde chci co chci, ale nefunguje to. Asi udělali soudruzi z X.org někde chybu, protože z dříve plně funkčního touchpadu je teď béčková PS/2 myš.
Zkus buď zakázat hotplug, pak by mělo fungovat dřívější nastavení v x.org, nebo zkus najít patřičný xf86-input-*** ovladač a nastavit příslušné policy pro hal.