Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Tak se nám nový X.Org dostal z [testing] do [extra]... Update sám proběhl v pořádku, menší zádrhlíky nastaly až poté. Nový X.Org přináší pár podstatných změn, které způsobily nekompatibilitu se starým nastavením.
První start X po updatu mě uvítala chybová hláška stěžující si na nepodporovanou volbu v konfiguráku:
RgbPath "/usr/share/X11/rgb"
Zakomentování volby umožnilo spuštění X11, druhá možnost je celý /etc/X11/xorg.conf smazat (přejmenovat), protože to X.Org zvládne i bez něj.
Následoval start X avšak bez funkčního touchpadu a s US layoutem klávesnice. Po troše hledání a vyptávání na fóru a čtení wiki jsem zjistil, že je potřeba buď vypnout hotplug, nebo nastavit pár věcí pro HAL. Nejprve bylo třeba nainstalovat ovladač pro Synaptics touchpad: xf86-input-synaptics, to zprovozní touchpad ale bez funkčního klikání dotekem (tapping) a scrolování táhnutím prstu po kraji touchpadu (sliding).
Pro ně bylo potřeba nastavit korektně HAL, nejprve zkopírovat příslušnou policy do /etc/hal/fdi/policy/10osvendor:
[root@northwood ~]$ cp /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/11-x11-synaptics.fdi /etc/hal/fdi/policy/10osvendor/
A pak přidat příslušná nastavení do nového souboru:
<merge key="input.x11_options.TapButton1" type="string">1</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.TapButton2" type="string">2</merge> <merge key="input.x11_options.TapButton3" type="string">2</merge> --> <merge key="input.x11_options.vertedgescroll" type="string">true</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.horizedgescroll" type="string">true</merge> <merge key="input.x11_options.HorizScrollDelta" type="string">20</merge> --> <mere> key="input.x11_options.VertScrollDelta" type="string">20</merge> <!-- <merge key="input.x11_options.RightEdge" type="string">930</merge> <merge key="input.x11_options.BottomEdge" type="string">700</merge> -->
Tady bylo trochu potřeba experimentovat s volbami, ne všechny pro mě byly nutné, viz zakomentované části.
Problém s klávesnicí lze vyřešit obdobně:
[root@northwood ~]$ cp /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-keymap.fdi /etc/hal/fdi/policy/10osvendor/
Stačí změnit volbu layout z us na cz:
<merge key="input.xkb.layout" type="string">cz</merge>
Tímto se vyřešil jeden starší otravný problém. Není už teda potřeba měnit rozlišení až při startu gdm, nebo v DE.
Tiskni
Sdílej:
jak ho mam zakazat?
Viz mnou linkovaná wiki v zápisku.
mně se změnila klávesa XF86Standby na XF86Sleep
Začínám závidět "Archařům", protože vidím, že se tam člověk dost naučí. Zatímco já s Kubuntu stagnuju.
tezko rict. dost se toho naucis uz pri instalaci, ale potom uz tech problemu moc neni. ja mam arch nainstalovany neco malo prez rok a od te doby jsem tam neco resil jen 2x. jedou kdyz presel arch na kde4 a ja musel preinstalovat kdemod na kdemod-legacy (porad stejna trojka :)). no a podruhe vcera...ale opravit xorg.conf je zalezitost na par minut :D
Nechápu, proč máš u roota prompt $
Nejspíš proto, že to tak má nastavené PS1?
Protože jsem kopíroval příkaz z konzole pod userem a pak přepsal username na root :-[ Nastaven mám prompt #
Já jsem se s tím jebal asi hodinu a výsledkem mého snažení bylo to, že jsem si to nějakým způsobem celé pokazil, když jsem instaloval nový ovladač k NVIDII a s mým vanilla jádrem mi teďka nefunguje xorg :( Teď nemám čas na to, abych si to dával dohromady, tak jsem přešel na distr. jádro, které má všechny ovladače v sobě. Při tomhle jsem zjistil, že se mi to distribuční jádro startuje dokonce rychleji než moje původní (akorát udev trvá jaxi dýl..) To je motivace k lepší konfiguraci jádra...
Už se těším na dlouhé Vánoční večery strávené konfigurací vanilla jádra a pitím svařeného vína........ Ano, přesně to je to, co mám na Archi nejradši - svařené víno :-P
No to bude tím, že verze 1.4.2 je stará
Z 64bit stroje, co jsem ještě neupdatoval:
[nik@venice ~]$ yaourt -Ss xorg-server
extra/xorg-server 1.5.3-2 [1.4.2-2 installed] (xorg)
X.Org X servers
Asi takhle..
[root@tchitchi ~]# pacman -Qi hal
error: package "hal" not found
[root@tchitchi ~]#
Ono obcas staci trochu cist. Takze sem zakomentoval rgb a pridal "ServerFlags" a vsechno jede jak ma.
pouzivam aktualni bety s kdemod3 a nepada :)
Kdepak, můžu nastavovat kde chci co chci, ale nefunguje to. Asi udělali soudruzi z X.org někde chybu, protože z dříve plně funkčního touchpadu je teď béčková PS/2 myš.
Zkus buď zakázat hotplug, pak by mělo fungovat dřívější nastavení v x.org, nebo zkus najít patřičný xf86-input-*** ovladač a nastavit příslušné policy pro hal.