OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ide to rychlejsie, ale divne je, ze mi v diskusii na otazku Potrebujem Refaktor C nikdo neodpovedal a nikdo mi neodpovedal.
A este divnejsie je, ze mi na blog eXtreme Programing 2 European Programing odpovedal len jeden clovek... ved to je oblubena tema vsetkych profesionalov... co je s Vami ludia? :)
je dost možné, že se při dnešním počasí moc lidem nechtělo sedět u topícího počítače.Dnes se ani nedalo nikam utéct
Za druhé: nemám tušení, co je to refaktor a přitom se nepovažuji v programování zrovna za začátečníkaJuu, a ja tam chtel napsat neco ve smyslu WTF?!, ale pak jsem si to rozmyslel, abych nebyl za idiota.
Nic ve zlim, ale ten původní návrh musel bejt naprosto amatérskej, když bylo na každý jednotlivý řádek potřeba vykonat zvláštní SQL dotaz. Docela by mě zajímalo, jak vypadá struktura databáze abclinuxu, protože i tam bych tipoval, že to k optimálnímu návrhu bude mít hooodně daleko...
<web-app> <display-name>test</display-name> <servlet> <servlet-name>TestServlet</servlet-name> <servlet-class>TestServlet</servlet-class> <load-on-startup>1</load-on-startup> </servlet> <servlet> <servlet-name>default1</servlet-name> <servlet-class>org.mortbay.jetty.servlet.Default</servlet-class> <init-param> <param-name>relativeResourceBase</param-name> <param-value>images/</param-value> </init-param> <load-on-startup>0</load-on-startup> </servlet> <servlet-mapping> <servlet-name>TestServlet</servlet-name> <url-pattern>/</url-pattern> </servlet-mapping> <!-- static resources --> <servlet-mapping> <servlet-name>default1</servlet-name> <url-pattern>/images/*</url-pattern> </servlet-mapping> </web-app>
svc -u /services/jetty
spustí službu
svc -d /services/jetty
jí zastaví
svstat /services/jetty
vypíše aktuální stav (např. běží x vteřin, má se zastavit)
Takže když chci něco upravit nebo jen Jetty zastavit, použiju svc -d ...
, přes svstat si ohlídám, kdy se Jetty skutečně ukončí, udělám úpravy a svc -u ...
zase službu nahodím.
Tiskni
Sdílej: