Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Nakonec mi to nedalo a přesto že jsem mě systém vyladěný a relativně funkční, vrhl jsem se na upgrade. Jenže ejhle, přestalo fungovat wifi a když jsem dlouhé hodiny brousil po internetu, nenašel jsem nikoho, kdo by v Hardy Heron moji wifinu na notebooku HP nx7400 zprovoznil. Všeliké "zaručené" návody mi nakonec způsobily i nefunkčnost síťovky, takže jsem byl bez internetu. A pak babo raď, jsem holt šikula...
Tak jsem u kamaráda stáhnul instalačku a dopoledne věnoval nastavování. U mého notebooku je potřea instalovat v bezpečném grafickém módu (instalátor zobrazuje obří písmenka, takže se v klasickém módu nedá prakticky nic dělat), instalace proběhla bez problému, dokonce i nastavení rozlišení bylo vpohodě (v minulé verzi mě to stálo mnoho úsilí). Wifi jsem nakonec nerozchodil, ale povedlo se mi přivést k životu multimediální klávesy pomocí touchKey, kde jsem nastavil výrobce na HP a model na nc6320. Klávesu s windowsáckým okýnkem jsem však namapovat nesvedl... (tváří se jako klávesa "super", ale po stisknutí vždy vypíše "super+super_L" a nic nedělá...)
Zařazení Firefoxu 3 jsem uvítal, vypadá moc šikovně a nepříjde mi o nic méně stabilnější než dvojka (tedy tu a tam mi padne zejména při prohlížení stránek s flashem...), pouze u scrollování, např. v Gmailu, se podivně zasekává. Jediná chybka je dialog "otevřít aplikací", který nezobrazí seznam programů jako u dvojky, ale pouze procházeč souborů (nakonec to řeším nalistováním příslušné aplikace v /usr/bin). Firfox má jinak spoustu nových vychytávek, líbí se mi třebas možnost přetahování textu s tím, že v průběhu přetahování zůstává čitelný na kurzoru... V ostatních programech jsem moc novinek nenašel - v Thunaru jsem objevil gesta (prostředním tlačítkem při ikonovém zobrazení), ale ty pravděpodobně fungovaly již dříve. V Sonatě přibyla nová záložka Informace s údaji o přehráveném interpretovi, procházeč souborů teď zobrazuje náhledy obrázků (výborná vychytávka zejména při uploadu příloh do emailu nebo nahrávání obrázk na web...)
Celkově vypadá verze o něco málo stabilněji, xfce panel už tolik nezlobí atd. Škoda jen, že zde není podobně jako v kubuntu možnodt jednoduchého zapnutí Compiz-fusionu, měl jsem možnost jej ozkoušet a některými funkcemi jsem byl nadšen. Moc se mi zamlouvá rotující přepínání oken (to co v xfce vyskočí po alt+tab mi moc nesedí, seznam okýnek mi příjde nepřehledný) a skvělá věcička, která rozhodí po obrazovce všechna otevřená okna... kdyby existovalo podobné udělátko, které by pouze přepínalo okna s tím, že by zobrazovalo jeho náhled, škrábl bych po něm všemi deseti...
Tiskni
Sdílej:
Checking for Xgl: not present. No whitelisted driver found aborting and using fallback: true no true found, exitingMoje grafika se hlásí jako
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)