plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Rozhodl jsem se vypsat své zkušenosti s posíláním zboží z USA. Možná Vám to připomene staré dobré časy počítačových her typu Legend of kyrandia nebo Tajemství oslího ostrova...
Rozhodl jsem se vyzkoušet sehnat nového dodavatele pro svůj obchůdek, podařilo se mi najít skvělého dodavatele triček z USA. Nuže pustil jsem se do jednání o velkoobchodním nákupu, šlo to trochu pomalu, protože firma vyžadovala celkem podrobný formulář čítající asi deset stran, kde bylo potřeba vyplnit kde co, kupříkladu obchodní reference apod. Bohužel neprošlo poslání scanu, takže jsem musel najít kamaráda s faxem... Počáteční obstrukce nebyly zas tak strašné, takže jsem zkusmo poslal první objednávku, na ukázku jsem udělal průřes sortimentem a objednal zboží v celkové hodnotě cca 490 USD. Platba měla naštěstí proběhnout přes paypal, takže žádné složité převody z účtu...
Z jakéhosi důvodu nebyla platba obchodníkem zaregistrována a téměř měsíc trvalo, než konečně potvrdil přijetí. To už jsem začal trochu nervóznět... Když došlo na samotné zaslání, čekali jsme na balíček další měsíc, inu posílání z USA zkrátka trvá dlouho. za zmíněný měsíc nmi přišel dopis z pražské pošty, čítal tři velice hustě popsané listy týkající se celního řízení. Nu což, bude maturita, řekl jsem si, a jal se schromážďovat všechny důležité podklady (v dopise jich bylo vyjmenovaných cca deset - od kopií živnostenských listů, přes faktury, osvědčení o registraci, výpisy z všemožných rejstříků) a následně jsem je nascanované zaslal mailem na zmíněnou poštou. Hurá říkal jsem si, posílání mailem, žádné zbytečné papírování... O den později zazvonil telefon, milá paní z pošty, že prý tam teda mám tu zásilku, ale protože je to pro firmu, nebude to tak jednoduché a prý si mám sehnat celního deklaranta.
Posteskl jsem si tedy, že žádného nemám (mea culpa, měl jsem si o tom něco zjistit...), ale paní mi doporučila firmu, která to pro ně jako běžně dělá a dala mi telefonní kontakt. Po obvolání poloviny firmy se mě ujala kompetentní paní a po chvíli zpovídání prohlásila, že jim mám poslat Certifikát o původu zboží. "Jaj" povídám, takovýto dokument nevlastním (protože jsem pako a nezjistil jsem si, že bych jej mít měl...), tak povídám, že to snad nebude problém, že si to z firmy vyžádám a oni pošlou pdfko a bude. Kdepak povídá paní, to musí být písemně, jinak to nejde. Nu což, požádal jsem milou firmu o vydání této listiny, bez okolků ji poslali. Mezitím volali z pražské pošty, že zásilka tam jako už dlouho leží a jestli nechci, aby ji poslali zpět, ať zaplatím 300 Kč za prodloužení úložní lhůty... Dnes po cca čtrnácti dnech certifikát dorazil, tak jsem celý říčný volal do zmiňované firmy, která mi poskytne celního deklaranta.
Po krátkém připomenutí mi paní ze zmíněné firmy začala vyjmenovávat seznam ověřených listin, které bezpodmínečně musím poslat s Certifikátem do jejich firmy. Celkem sedm lejster. Nakonec paní povídá: "a eori máte, že?". A já na to "EORI?". No to prej je nějaká novota, takové číslo, co mi musí přidělit celní úřad, ono bude sice stejné jako moje DIČ, ale musím ho mít, protože když tam pošlu ty žádosti na celní řízení a to EORI nebude platné, tak že to hned hodí do koše. Uf.
Takže EORI... kontaktoval jsem celní správu, aby mi osvětlili, jak to s tím EORI je. Předně musím získat výpisy z obchodního a živnostenského rejstříku, online výpis jim nestačí, takže šup na poštu na nejbližší Checkpoint, snad tam pochodím. Následně je třeba osobně zajít na nejbližší celní úřad a písemně podat žádost o přidělení onoho magického čísla + další nutné dokumenty. A pak možná voala...
A to je prozatím konec mojí adventury. Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv. Osobně nemám na nikoho zlost (někdo by ji možná), je mi spíše do smíchu, protože je to velice cenná zkušenost o tom, ja se dá v ČR podnikat v malém a středním měřítku... pokud máte nějaký tip, jak moje patálie se zahraniční zásilkou dopadne, napište komentář. Já bych to viděl na nějaké nové magické číslo nebo lejstro... jinak by tahle hra byla moc jednoduchá...
Tiskni
Sdílej:
Kolik lidí to muselo vymýšlet, kolik lidí to musí zpracovávat
Ve středověku se stavěla Hladová zeď, dnes se snižuje nezaměstnanost pomocí úředníků, kteří si navzájem přidělávají práci. Bohužel autoři tohoto skvělého řešení přehlédli maličkost: ti, kdo stavěli Hladovou zeď, tím neškodili ostatním.
Potřebuješ papír A? Obstarej papír B. Na jeho obstarání potřebuješ papír C, který ovšem závisí na papíru D pro jehož vydání je třeba papír E atd.Jo jo, teprve, když jsem začal běhat po úřadech, jsem poznal pravý dependency hell...
rpm -i A B C D E
'? Nebo dokonce 'zypper install A
'? :-)
Potřebuješ papír A? Obstarej papír B. Na jeho obstarání potřebuješ papír C, který ovšem závisí na papíru D pro jehož vydání je třeba papír E atd.Tohle prožívají i cizinci (např. včetně vědců a dalších odborníků), kteří si u nás chtějí prodloužit pobyt. Pokud nestihnou všechno včas vyřídit, jsou z naší země nemilosrdně vykopnuti, přestože za prošvihnutí lhůty obvykle vůbec nemohou. Mimochodem teď také hraju (už docela dlouho - déle, než je zdrávo) také jednu adventuru, prozměnu s kyslíkem. Momentálně kyslík vítězí vysoko na body, protože mám odpojený mobil (dovolat se na něj naštěstí lze, ale volat z něj ne) a v tuto chvíli mohu tak maximálně doufat, že mi od soboty milostivě dovolí ho opět začít používat (protože původní slib byl že ve středu, ale to už neplatí). Až bude konec války, všechno to sepíšu do blogu, teď je ještě brzy. Zatím mohu jen varovat - pozor na všechno, co je vzdáleně přípomíná slovní spojení "výhodná nabídka".
Zatím mohu jen varovat - pozor na všechno, co je vzdáleně přípomíná slovní spojení "výhodná nabídka".
Problém je především v tom, že lidé mají z nějakého záhadného důvodu sklon předpokládat, že ta výhodná nabídka bude výhodná pro ně. Ve skutečnosti bývá výhodná pouze pro toho, kdo jim ji nabízí, jinak by jim to přece nenabízel.
Ve skutečnosti bývá výhodná pouze pro toho, kdo jim ji nabízí, jinak by jim to přece nenabízel.Ona i z mého pohledu výhodná byla. Jenže pak začaly chodit faktury na vysoké částky, které jsem sice všechny úspěšně vyreklamoval, ale při poslední reklamaci tam někdo něco pohnojil (případně už se jim začalo zajídat, jak pořád prudím), že mi prostě zrušil jednu ze služeb (hlasový tarif - přesně ten, který měl být "nedotknutelný", a to i ve smyslu, že nešel změnit na jiný). Říkám to samozřejmě velmi ve stručnosti, bylo by to na román (nebo aspoň na dlouhý blogpost).
Poslání z USA většinou trvá cca 5 pracovních dní, rozhodně ne déle. A to i tím nejekonomičtějším možným způsobem. Z cca deseti balíčků, které jsem v posledních třech měsících objednával, jich asi 8 dorazilo v době kratší než 1 týden, z ostatních jeden dorazil za cca dva týdny a druhý se zpozdil ještě přes víkend. Rozhodně ale žádný měsíc! Jakmile někomu trvá poslání měsíc, zavání to nějakým podvodem. U balíčků, které bylo nutné proclít, se často stalo, že balíček byl poslaný například v pátek a už následující středu volal dopravce ohledně celních záležitostí. Platba přes PayPal se samozřejmě musí potvrdit okamžitě, s výjimkou situací, kdy je víkend nebo kdy má příjemce vzhledem k časovému posunu noc.
Celkově musím říct, že s posíláním věcí z USA mám jen ty nejlepší zkušenosti. Sice nakupuju jenom přes eBay a na Amazonu, ale ještě se mi nikdy nestalo, že by něco přišlo pozdě nebo nepřišlo vůbec.
a kde sou tady informace? nevim, zeptej se v informacich.
V Česku má byrokracie dlouholetou tradici. Pěkně je to znázorněno v seriálu Mladý Indiana Jones v dílu č. 14 Espionage Escapades, který se odehrá v Praze roku 1917. Indy vs. česká byrokracie při zřizování obyčejné telefonní linky.