plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dnes vyšla nová verze opensource eshopu Opencart. Krom všelikých oprav přináží nové téma jak pro administrační čast, tak pro frontend, nový souborový manažer - vskutku vydařená záležitost, díky níž můžete pohodlně z administrace pracovat s nahranými soubory. Mezi další kosmetická vylepšení patři podpora google sitemaps a google analytics hned z první instalace, mapa stránek...
Rozhodl jsem se vypsat své zkušenosti s posíláním zboží z USA. Možná Vám to připomene staré dobré časy počítačových her typu Legend of kyrandia nebo Tajemství oslího ostrova...
OpenCart představuje na první pohled velice slibné řešení z oblasti open source eshopů. První dojem z této aplikace je vskutku výborný, obchod má však některá ale...
Dnes jsem z čiré profesní zvědavosti nainstaloval Oxid eshop v jeho free verzi, dojem nebyl špatný, proto jsem se rozhodnul sepsat z tohoto setkání několikero postřehů a srovnání (zejména se systémem Zencart).
Nejsem žádný internetový guru, na internetu ale podnikám čtvrtým rokem a něco bych o tom už mohl vědět. Kupříkladu to, že zajistit si veškeré alternativy k doméně, na níž hodlám podnikat, je jeden ze základů webového projeku...
Česká pošta - veleslavný podnik, jemuž měsíčně nasypu do chřtánu několik desítek tisíc za to, že transportuje mé zboží k zákazníkům. Nefunguje nejhůře, ale neustále narážím na potíže stran jejich zaměstnanců. Ti zpravidla požívají anonymity a imunity státního zaměstnance, jakýchsi komunistických manýrů, které v české poště přetrvaly dodnes.
Pro platby do zahraničí jsem si zvykl používat Paypal - systém není složitý, používá jej velké množství zahraničních firem i fyzických osob (zejména při nákupech na eBay), s nimiž obchoduji a hlavně - převody peněz jsou nesrovnatelně levnější než klasickým bankovním převodem.
Přešel jsem od eBanky k mBance, ke změně prvního písmenka peněžního ústavu, jímž proženu denně horentní sumy peněz mne nakonec donutila výše transakčních poplatků. Přeci jen 1000 Kč na bankovních poplatcích měsíčně je už trochu moc. Založení konta, převzetí a aktivace karty, vše proběhlo bez problémů. Internetové bankovnictví má mBanka lehce nepřehledné a oproti eBance o některé možnosti chudší, pro mé účely to ale stačí.
Šestého dubna mi přišela poštou faktura firmy Topinternet, v níž mi fakturovali roční prezentaci v rejstříku firem na www.rejstrikfirem.cz Docela mne to zarazilo, neboť jsem byl přesvědčen o tom, že jsem si u této firmy nic neobjednával. Prohledal jsem kompletní emailovou korespondenci za uplynulé tři roky a nenašel jsem jediný email, v němž bych já psal této firmě nebo ona mi. Ohledal jsem přijatou poštu z data, které bylo na faktuře uvedeno jako datum registrace a taky nic. Poslal jsem tedy firmě email následujícího znění:
Třetím rokem provozuji internetový obchod, návštěvnost roste, zákazníků přibývá a já se cítím jako sekretářka. Padesát procent mé práce totiž pokrývá vyplňování poštovních dokladů - složenek a podacích lístků. Neustále sháním efektivní řešení pro tisk těchto dokladů, pod linuxem je to ale tvrdý ořech...