plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Třetím rokem provozuji internetový obchod, návštěvnost roste, zákazníků přibývá a já se cítím jako sekretářka. Padesát procent mé práce totiž pokrývá vyplňování poštovních dokladů - složenek a podacích lístků. Neustále sháním efektivní řešení pro tisk těchto dokladů, pod linuxem je to ale tvrdý ořech...
Programů pro tisk dokladů pod Windows existuje veliké množství a nejsou ani příliš drahé (cena do 500 Kč). Měl jsem možnost zkoušet asi pět z nich, bohužel ani jeden nešel spolehlivě emulovat, všechny padaly (pokud se je vůbec podařilo rozjet). Snažil jsem se sehnat alespoň šablonu pro Open office, jediná dostupná je však na složenky typu C a navíc je nefunkční.
Mé požadavky nejsou nikterak náročné. Stačí mi tisk dobírkových pokázek typu A, podací lístek vyplním rychle (navíc by mi jej nežrala moje tiskárna). Data bych potřeboval vkládat ze souboru, třebas XML nebo v čistém textu - takto je totiž mohu snadno vyexportovat z obchodu. Nerad bych všechny údaje vypisoval ručně po kolonkách.
Pokud byste někdo věděli o schůdném řešení, byl bych velice vděčný za Vaši pomoc. Byl bych ochoten klidně investovat rozumnou částku do vývoje prográmku nebo scriptu, který by to dokázal. Domnívám se, že zajímců by bylo hodně.
Vyřešeno
Postupoval jsem takto: vzal jsem odt šablonu, přejmenoval na zip a vykuchal soubor content.xml (asi všichni víte, že odt soubory openoffice jsou vlastně zipové archívy, v nichž se skrývá obsah dokumentu v jednotlivých xml souborech, obrázcích atp.). Vytvořil jsem jednoduchý php script, do nějž posílám z eshopu proměnné jako adresa zákazníka, číslo objednávky atp, script z toho udělá nový content.xml, který zazipuje s příponou odt a pošle do prohlížeče. Voala, soubor otevřu v openoffice a je tam předvyplněná složenka připravená k tisku.
Tiskni
Sdílej:
No nevím, nemyslím si, že by to byl problém. Jen se to bude asi muset udělat na konkrétní tiskárnu a stylem pokus-omyl by se udělalo šablona k tomu html generovanýmu z RS obchodu.
Jinak jestli se musí tisknout na hotový doklad, tak jiné řešení nevidím. Resp. šablony do OO a další budou na stejné brdo s tím, že se bude muset skriptem (nebo jinak řešit) automatizace vyplnění té poukázky - prostě to udělat tak, aby to ušetřilo čas proti ručnímu vyplňování.