Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Dnes vyšla nová verze opensource eshopu Opencart. Krom všelikých oprav přináží nové téma jak pro administrační čast, tak pro frontend, nový souborový manažer - vskutku vydařená záležitost, díky níž můžete pohodlně z administrace pracovat s nahranými soubory. Mezi další kosmetická vylepšení patři podpora google sitemaps a google analytics hned z první instalace, mapa stránek...
Dle slov autora se v příštích verzích konečně dočkáme modulů na editaci objednávek a přečíslování faktur, což jsou, alespoň podle mého mínění, poslední funkce, které tomuto systému scházejí k dobré použitelnosti. Opencart je vskutku zajímavý projekt, obchod mě oslovil svou komplexností při zachování maximálně administrační a uživatelské jednoduchosti.
Je poměrně zarážející, jak chudá je v tomto případě česká komunita, která existuje defacto jen v rámci české sekce oficiálního fóra, čítajícího chabých třicet vláken, z toho valnou část tvoří nezodpovězené otázky. Poměrně špatně se též shání programátoři, kteří by pro systém vyrobili doplňky za úplatu (soudím tak dle četných nezodpovězených inzerátů na Webtrhu i na fóru výše zmíněném).
Nezbývá než doufat, že se čeští uživatelé tohoto systému začnou dělit o své zkušenosti a doplňky - v opačném případě by Opencart zůstal produktem určeném spíše zaběhnutějším obchodníkům, kteří budou ochotni do úprav investovat nějaký ten peníz za šikovného programátora...
Tiskni
Sdílej: