Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Kolik lidí to muselo vymýšlet, kolik lidí to musí zpracovávat
Ve středověku se stavěla Hladová zeď, dnes se snižuje nezaměstnanost pomocí úředníků, kteří si navzájem přidělávají práci. Bohužel autoři tohoto skvělého řešení přehlédli maličkost: ti, kdo stavěli Hladovou zeď, tím neškodili ostatním.
Potřebuješ papír A? Obstarej papír B. Na jeho obstarání potřebuješ papír C, který ovšem závisí na papíru D pro jehož vydání je třeba papír E atd.Jo jo, teprve, když jsem začal běhat po úřadech, jsem poznal pravý dependency hell...
rpm -i A B C D E
'? Nebo dokonce 'zypper install A
'? :-)
Potřebuješ papír A? Obstarej papír B. Na jeho obstarání potřebuješ papír C, který ovšem závisí na papíru D pro jehož vydání je třeba papír E atd.Tohle prožívají i cizinci (např. včetně vědců a dalších odborníků), kteří si u nás chtějí prodloužit pobyt. Pokud nestihnou všechno včas vyřídit, jsou z naší země nemilosrdně vykopnuti, přestože za prošvihnutí lhůty obvykle vůbec nemohou. Mimochodem teď také hraju (už docela dlouho - déle, než je zdrávo) také jednu adventuru, prozměnu s kyslíkem. Momentálně kyslík vítězí vysoko na body, protože mám odpojený mobil (dovolat se na něj naštěstí lze, ale volat z něj ne) a v tuto chvíli mohu tak maximálně doufat, že mi od soboty milostivě dovolí ho opět začít používat (protože původní slib byl že ve středu, ale to už neplatí). Až bude konec války, všechno to sepíšu do blogu, teď je ještě brzy. Zatím mohu jen varovat - pozor na všechno, co je vzdáleně přípomíná slovní spojení "výhodná nabídka".
Zatím mohu jen varovat - pozor na všechno, co je vzdáleně přípomíná slovní spojení "výhodná nabídka".
Problém je především v tom, že lidé mají z nějakého záhadného důvodu sklon předpokládat, že ta výhodná nabídka bude výhodná pro ně. Ve skutečnosti bývá výhodná pouze pro toho, kdo jim ji nabízí, jinak by jim to přece nenabízel.
Ve skutečnosti bývá výhodná pouze pro toho, kdo jim ji nabízí, jinak by jim to přece nenabízel.Ona i z mého pohledu výhodná byla. Jenže pak začaly chodit faktury na vysoké částky, které jsem sice všechny úspěšně vyreklamoval, ale při poslední reklamaci tam někdo něco pohnojil (případně už se jim začalo zajídat, jak pořád prudím), že mi prostě zrušil jednu ze služeb (hlasový tarif - přesně ten, který měl být "nedotknutelný", a to i ve smyslu, že nešel změnit na jiný). Říkám to samozřejmě velmi ve stručnosti, bylo by to na román (nebo aspoň na dlouhý blogpost).
Poslání z USA většinou trvá cca 5 pracovních dní, rozhodně ne déle. A to i tím nejekonomičtějším možným způsobem. Z cca deseti balíčků, které jsem v posledních třech měsících objednával, jich asi 8 dorazilo v době kratší než 1 týden, z ostatních jeden dorazil za cca dva týdny a druhý se zpozdil ještě přes víkend. Rozhodně ale žádný měsíc! Jakmile někomu trvá poslání měsíc, zavání to nějakým podvodem. U balíčků, které bylo nutné proclít, se často stalo, že balíček byl poslaný například v pátek a už následující středu volal dopravce ohledně celních záležitostí. Platba přes PayPal se samozřejmě musí potvrdit okamžitě, s výjimkou situací, kdy je víkend nebo kdy má příjemce vzhledem k časovému posunu noc.
Celkově musím říct, že s posíláním věcí z USA mám jen ty nejlepší zkušenosti. Sice nakupuju jenom přes eBay a na Amazonu, ale ještě se mi nikdy nestalo, že by něco přišlo pozdě nebo nepřišlo vůbec.
a kde sou tady informace? nevim, zeptej se v informacich.
V Česku má byrokracie dlouholetou tradici. Pěkně je to znázorněno v seriálu Mladý Indiana Jones v dílu č. 14 Espionage Escapades, který se odehrá v Praze roku 1917. Indy vs. česká byrokracie při zřizování obyčejné telefonní linky.
Tiskni
Sdílej: